GEYVE AYVASI DÜNYAYA AÇILIYOR: JAPONLAR AYVAYI YİYECEK

Ukrayna, Hollanda, İtalya, Almanya, Fransa ve Rusya'nın da aralarında bulunduğu birçok ülkeye ihraç edilen, "sarı elmas" olarak adlandırılan Geyve ayvasının, Japonya'ya da ihraç edilmesi için girişimlere başlandı

GEYVE AYVASI DÜNYAYA AÇILIYOR: JAPONLAR AYVAYI YİYECEK
banner24

Geyve’de "sarı elmas" olarak adlandırılan ve birçok ülkeye ihraç edilen ayvanın Japonya'ya da ihraç edilmesi için harekete geçildi. Geyve’de ana geçim kaynakları arasında yer alan ayva, işçiler tarafından hasat edilmeye başlandı. Toplanan ayvalar, bahçede kalitesine göre ayrıştırılarak ihracat için hazır hale getiriliyor. İç piyasanın yanı sıra Ukrayna, Hollanda, İtalya, Almanya, Fransa ve Rusya'nın da aralarında bulunduğu birçok ülkeye ihraç edilen ayvanın pazar payının arttırılması için çalışmalar sürüyor. 
ANA GEÇİM KAYNAĞI
Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, ayvanın ilçenin ana geçim kaynağı olduğunu söyledi. Yıllık yaklaşık 300 bin ton ürün çıkan ilçede 65 bin ton ayva üretildiğini aktaran Kaya, "Biz de bundan dolayı ismini 'sarı elmas' koyduk. Ayvanın kalitesinin ve pazarının arttırılmasıyla alakalı Geyve Belediyesi olarak ciddi çalışmalarımız oldu. Bunlardan öncelikli olarak ayvanın marka tescilini yaptık." dedi.
MARKA TESCİLİ YAPILDI
"Geyve ayvası" marka tescilini yaptıklarını ve marka tescilinin Geyve Belediyesi'nin elinde olduğunu dile getiren Kaya, ayvanın coğrafi işaret belgesiyle alakalı ağustos ayında başvuru yaptıklarını belirtti. Bir ürün için coğrafi işaret belgesinin kolay verilmediğini ancak kasım ayı içinde ayvanın coğrafi işaret belgesinin alınacağı bilgisini veren Kaya, tescil belgesi alınarak Geyve ayvasının kalitesinin tescillendiğini vurguladı.
SAKARYA NEHRİ’NİN NEMİ
Kayıtlara göre ilçede 13 bin dekar alanda yıllık ortalama 65 bin ton ayva üretimi yapıldığını aktaran Kaya, "Geyve'deki Sakarya Nehri'nin nemi, Sakarya Nehri'nden dolayı burada oluşan sis, Geyve Boğazı'ndan ve Doğantepe Boğazı'ndan gelen rüzgar akımlarıyla burada yetişen ayvanın kalitesi farklı. Türkiye'nin en iyi ayvası burada yetişmektedir." diye konuştu. Kaya, şu an ayvanın ihracatıyla ilgili ciddi gelişmeler yaşandığına işaret ederek, "Öncelikle Almanya ve Hollanda, arkasından Rusya ve Katar, şu anda da Japonya'dan gelen arkadaşlar, ülkelerine ayva götürmek için gerekli çalışmalarını başlattı. Ayvanın bu tanıtımının ardından ürünün rakamsal olarak da değeri arttı." dedi. 
CİDDİ KATKI SAĞLADI
Kaya, Geyve Belediyesi olarak mecliste aldıkları kararlar sonucunda yöresel ürünler üretim merkezi kuracaklarını bildirdi.  Kaya, nisan ayı sonunda merkezi faaliyete geçirmeyi planladıklarını söyleyerek, burada ilçedeki ürünlerin mamullerinin üretileceğini hem de ayva marmeladı, ayva reçeli, ayva sirkesi gibi ürünleri vatandaşlara sunuma hazırlayacaklarını kaydetti. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21