Geyve fay hattında inceleme başlatıldı

Uzun yıllar kırılma yaşanmayan Geyve Fayında, İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü tarafından inceleme başlatıldı.

Geyve fay hattında inceleme başlatıldı

Geyve’de bulunan ve uzun yıllar kırılmayan fay hattında inceleme başlatıldı. Geyve Taraklı yolu yanında bulunan uyuyan fay hattında İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Serdar Akyüz başkanlığında, Kocaeli Üniversitesi ve Muğla Üniversitesi Öğretim Üyeleri ile Yüksek Lisans Öğrencisinden oluşan heyet bir süredir bölgede çalışma yapıyor.
KANALLAR
Konu ile ilgili bilgi veren heyet başkanı Prof. Dr. Akyüz, incelemenin Geyve’nin güneyinden geçerek İznik ve Gemlik’e ulaşan hattı kapsadığını ifade ederek, “Farklı noktalarda açtığımız 3metre derinliğindeki kanallarda, toprak katmanları arasındaki hareketliliği değerlendiriyoruz. Geyve’den geçen fayın, Kuzey Anadolu fayından ayrı bir yapısı var. Uzun yıllardır kırılmamış olması dikkatleri üzerine çekiyor” dedi.
HARAKETLİLİK
Uzun yıllar kırılma yaşanmayan hatta ne zaman ve hangi şiddette bir haraketlilik yaşanacağı konusunda bilgi veremeyeceklerini ifade eden Prof.Dr. Akyüz, “Yörede yaşayanlar depremi tanıyorlar, nasıl davranılacağını biliyorlar. Uyarıları dikkate alsınlar yeter. Çalışmalarımızın sonunda, çalışma sonuçlarını kapsayan bilgileri vereceğiz” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE