Gıdada sahtecilik yapan firmalar açıklandı!

Tarım ve Orman Bakanlığı, 69 firmaya ait 136 üründe sahtecilik belirledi. Listede uzun bir zamandan sonra Sakarya'dan bir firma yer almadı.

Gıdada sahtecilik yapan firmalar açıklandı!

sakaryayenihaber.com -

Tarım ve Orman Bakanlığı hileli gıdalar listesini kamuoyuyla paylaştı. Tavuk eti, dana köfte, pişmiş et tantuni gibi gıda ürünlerinde at ve eşek eti tespit edildi. Yoğurtlarda jelatin, bitkisel yağ bulundu. Peynirlerde nişasta, süt yağı harici yağa rastlandı. Listede Alkollü alkolsüz içecekler, arıcılık ürünleri, baharatlar, çaylar, bitkisel yağlar, çikolata kakao ürünleri, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri ile takviye edici gıdalar yer alıyor. Baharatlarda, çaylarda boya tespit edildi. Sızma zeytinyağlarda tohum yağları ve trans yağ asitleri bulundu. Çikolata ürünlerinde cinsel uyarıcı madde sildenafile rastlandı.

AÇIKLAMA GELDİ

Bakanlık'tan yapılan açıklamada “Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır. Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 69 firmaya ait 136 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1551 firmaya ait 3492 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir” denildi.

SAKARYA'DAN FİRMA YOK

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın gıdada taklit ve tağşiş yapan firmaları açıkladığı listede genellikle Sakarya'dan firma veya firmalar yer alırken paylaşılan son listede Sakarya'dan herhangi bir firma yer almadı.

Gıdada taklit ve tağşiş yapan firmaları öğrenmek için tıklayın

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2020, 11:43
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER