Gölü besleyen kaynaklardan daha çok su çekecekler!

Kurak geçen sonbahar aylarıyla birlikte Sapanca Gölü'nün su seviyesi önemli miktarda azalması uzun süredir gündemde. Gölü besleyen dere yataklarından su alan Sırma Su, bunun haricinde kullandığı su kuyusunda da pompa değiştirerek daha fazla su çekecek.

Gölü besleyen kaynaklardan daha çok su çekecekler!

sakaryayenihaber.com -

Sakarya'nın yüzde 90, Kocaeli'nin de yüzde 15 su ihtiyacının karşılandığı Sapanca Gölü'nün su seviyesi, kurak geçen yaz ve sonbahar ayları sebebiyle önemli ölçüde azaldı. Yaklaşık 55 metre derinliğindeki gölün su alma seviyesi, 32.50 kotundan 30.34 kotuna kadar düştü. Sakarya Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere çeşitli kurumlar su tasarrufu çağrıları yaptı. Son yağmur ve kar yağışlarıyla birlikte gölün su alma seviyesi 30,38'e yükseldi.

ÇED GEREKLİ DEĞİL

Sakarya kamuoyu göldeki su seviyesini an be an takip ederken, gölü besleyen su kaynaklarıyla ilgili sürpriz bir gelişme yaşandı. Gölü besleyen dere yatakları çevresinde kurulu su fabrikalarından olan Sırmagrup'un (Sırma Su) Mahmudiye deresi kenarındaki su dolum tesisi için geçtiğimiz aylarda yaptığı kapasite artışı talebine izin verildi. Firmanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na yaptığı ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) başvurusu için Sakarya Valiliği'nce ÇED gerekli değildir kararı verildi.

SANİYEDE 80,95 LİTRE

Sırmagrup, Mahmudiye'deki tesisine bağlı 79 kaynaktan halihazırda saniyede 50,95 litre su çekiyor. Tesise 1,2 kilometre uzaklıktaki tapulu arazide 1 adet yeraltı su kuyusundan da saniyede 2 litre su çekiliyor. Firma ise su kuyusunun kapasitesinin saniye 30 litre olduğunu tespit ederek bunu kullanmaya yönelik proje hazırladı. Su kuyusundaki pompa değiştirilerek saniyede çekilen su 2 litreden 30 litreye (Yıllık 946 bin 80 metreküp) çıkacak.

DAVA KONUSU

Dere yataklarındaki 79 kaynak ve su kuyusundan çekilen toplam su miktarı saniyede 80,95 litreye çıkacak. 1 yılda çekilecek toplam su miktarı 2 milyon 552 bin 839 metreküpü bulacak. Sırmagrup’un Mahmudiye’de inşa ettiği tesis kaçak olduğu gerekçesiyle davakonusu olmuş. Firma ile birlikte dönemin Büyükşehir Belediyesi idarecileri de yargılanmıştı. Sırmagrup’un Sapanca Kırkpınar Mahallesinde de bir su dolum tesisi bulunuyor.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 15:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 2 ay Önce

Bunlar suyu, birilerinde parayı götürüyor