'GÖLÜ SAKARYALI KİRLETİYOR'

Dünya Su Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen etkinlikte konuşan SASKİ Atıksu Arıtmalar Şube Müdürü İkinci, “Ana içme suyu kaynağımız Sapanca Gölü sürekli olarak kirletiliyor.

'GÖLÜ SAKARYALI KİRLETİYOR'

Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ), Dünya Su Günü için şehir genelinde düzenlenen etkinliklere farklı alanlarda katılım sağladı. Bu kapsamda SASKİ Atıksu Arıtmalar Şube Müdürü Murat İkinci, Erenler Nurettin Tepe İlkokulu, Erenler Anaokulu ve Erenler İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından ortaklaşa hazırlanan programa katıldı. Programda Erenler Kaymakamı Salih Karabulut, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, AK Parti Erenler İlçe Başkanı Beşir Doğrusever, İl Sağlık Müdürlüğü çalışanları, veliler ve öğrenciler yer aldı. Öğrenciler tarafından suyun önemini anlatan gösteriler gerçekleştirildi.
İSRAF ETMEMELİYİZ
Su kaynaklarını kirletmeden ve israf etmeden kullanmanın önemini vurgulayan Erenler Kaymakamı Salih Karabulut, “Aksi halde ileride bir bardak suya muhtaç hale gelebiliriz. Su olmadan insanın hayatını idame ettirmesi mümkün değildir. Damardaki kanın bütün vücudu dolaşarak ona can vermesi için su lazımdır. Su olmazsa olmazımızdır. Sadece insanlar değil bütün canlılar ancak su ile yaşayabilir. Bitkiler su ile yeşilliğini koruyabilir. Hayvanların hayatını sürdürmesi su ile mümkündür. Suyun önemini sabahlara kadar anlatsak bitiremeyiz. Su kalkınmanın özüdür. Medeniyet demektir. Tarihten gelen birçok su yapısı eser bize miras olarak kalmıştır. Çin, Mısır gibi büyük uygarlıklar su kaynaklarının yanında kurulmuştur. Dünyanın neresine giderseniz gidin suyun olduğu yerde bir hayat olduğunu görürsünüz” diye konuştu.
DOĞANIN TEMİZLENMESİ
Türkiye’de kişi başına düşen yıllık su tüketimi miktarının son 20 yılda 4 bin metreküpten bin 519 metreküpe kadar gerilediğini belirten İkinci, “Bu bin metreküpün altına düştüğü anda su fakiri bir ülke oluyoruz. Şu anda su stresi yaşamaya başlamış durumdayız. Bu nedenle kimse su zengini olduğumuzu düşünmesin. Su kaynaklarının temiz tutulması bu anlamda büyük öneme sahip. Sakarya’dan örnek vermek gerekirse düzenli olarak temizlik çalışmalarının yapıldığı ana içmesuyu kaynağımız Sapanca Gölü sürekli olarak kirletiliyor. Ve buna çoğunlukla dışarıdan gelen insanlar değil, şehrimizde yaşayan insanlar neden oluyor. Doğanın bu anlamda kendi kendini temizlemesi çok zor. Suyu kirletmek hayatı kirletmektir. Bunu bir felsefe olarak kabullenmemiz lazım. Söz konusu bir hayatsa o bir hayat bütün rakamlardan büyüktür. Suyu bu bilinçle tüketmeliyiz” Dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER