GÖREVDEN AYRILACAĞI KONUŞULAN KELEŞ, BAŞKANLARA ZİYARETİNDE KONUŞTU: SU KAYNAKLARI 3 SAKARYA'YA YETER

Belediye Başkanlarını ziyaret eden SASKİ Genel Müdürü Keleş, Akçay Barajı, Çamdağı Barajı ve Ballıkaya Barajı projeleriyle Sakarya’nın nüfusunun 3 katına yetecek birinci sınıf su potansiyeline sahip olacağını açıkladı.

GÖREVDEN AYRILACAĞI KONUŞULAN KELEŞ, BAŞKANLARA ZİYARETİNDE KONUŞTU: SU KAYNAKLARI 3 SAKARYA'YA YETER

BAŞKANLARI ZİYARET
Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ile anlaşamadığı için görevden ayrılacağı belirtilen ve izinde olan SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç, Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan, Karapürçek Belediye Başkanı Orhan Yıldırım ve Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen’i ziyaret etti.
1.5 MİLYARA YAKLAŞTI
SASKİ’nin yatırımlarıyla ilgili başkanlara bilgi veren Genel Müdür Keleş, toplam yatırımların 1,5 milyara yaklaştığını vurgulayarak, “Devam eden ve hazırladığımız projelerle Sakarya’nın geleceği garanti altına alınıyor” dedi. Keleş il genelinde içme suyu ağının da yaptıkları çalışmaların ardından 6 bin 921 kilometreye ulaştığını söyledi.
BARAJLARDA SONA GELİNDİ
Keleş, “Akçay Barajı’nda sona gelindi. Çamdağı Barajı’nda ise proje ve ÇED süreçleri tamamlandı. Kurumumuzun çabalarıyla yatırım programına alınarak inşa edilen Ballıkaya Barajı’nda gövde tamamlanmak üzere. Bu yatırımlarla Sakarya Türkiye’de eşi benzeri olmayacak şekilde nüfusunun 3 katına yetecek bir su potansiyeline kavuşmuş olacak” dedi.

SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç, Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan, Karapürçek Belediye Başkanı Orhan Yıldırım ve Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen’i ziyaret etti. SASKİ’nin şehir genelindeki yatırımlarının 1,5 milyar liraya yaklaştığını vurgulayan Keleş, “Devam eden ve hazırladığımız projelerle Sakarya’nın geleceği garanti altına alınıyor” diye konuştu.
PROJE VE ÇED
Şehir genelinde içmesuyu ağının 6 bin 921 kilometreye ulaştığını belirten Keleş, “Kanalizasyon ağı 2 bin 751 kilometre, yağmursuyu ağı ise 505 kilometre uzunluğa ulaştı. 16 ilçemizde son derece önemli yatırımlara imza attık. Birçok önemli proje ise devam ediyor. Sapanca Gölü’nün üzerindeki su baskısını azaltacak ve şehrimize alternatif içmesuyu kaynağı oluşturacak Akçay Barajı’nda sona gelindi. Böylelikle önümüzdeki yıldan itibaren vatandaşlarımızın musluklarına tertemiz kar suları ulaşacak. Şehrimizin kuzeyinin içmesuyu geleceğini garanti altına alacak Çamdağı Barajı’nda ise proje ve ÇED süreçleri tamamlandı. Kurumumuzun çabalarıyla yatırım programına alınarak inşa edilen Ballıkaya Barajı’nda gövde tamamlanmak üzere. Bu projelerle nüfusunun 3 katına yetecek bir su potansiyeline kavuşmuş olacak” ifadelerini kullandı.
KAYIP KAÇAK
2014 yılında Büyükşehir sınırlarının tüm il sınırlarını kapsamasıyla ilçelerde de yoğun şekilde çalışmaya başladıklarını söyledi.  Keleş, “Şehir dört bir yanında yaptığımız yeni içmesuyu projeleriyle, kayıp kaçak oranlarını dünya standartlarına indirdik. Sapanca, Hendek ve Alifuatpaşa’da içmesuyu çalışmaları devam ediyor. Hazırladığımız çok sayıda proje de bulunuyor” dedi. Çeşmelere Türkiye’nin en kaliteli içmesuyunun ulaştırılmasında suyu kaynağında korumaya verdikleri önemin büyük paya sahip olduğunu söyleyen Keleş, “Etrafını kolektörle çevrelediğimiz Sapanca Gölü şu anda Türkiye’nin en iyi şekilde korunan su kaynaklarından birisi konumunda. Bunun yanı sıra şehrimizde su kaynaklarımıza atıksu karışmasını önlemek için çok sayıda kanalizasyon ve atıksu arıtma tesisi projesini hayata geçirdik. Sahillerimizde mavi bayrak dalgalanmasını sağladık. Birçok bölgede kanalizasyon altyapısını tamamladık” diyerek bilgi verdi
ÜRETEN ŞEHİR
Bir su ve kanalizasyon idaresinin olağan görevlerinin yanı sıra şehre katkı sunma misyonu doğrultusunda doğaya ve ülke ekonomisine de hizmet ettiklerini söyleyen Keleş, “ADASU HES ile Türkiye’de hidroelektrik santrali inşa eden ilk yerel idare olduk. Bu yatırımımız 6 yıl gibi kısa bir sürede 50 milyon liralık bir katkı sağladı. Aynı zamanda çiftçilerimizin sulama suyu ihtiyacı ve nehrin temizliği bakımından önemli bir rol üstleniyor. Keremali İçmesuyu İsale Hattı üzerinde inşa ettiğimiz Keremali HES’i tamamladık. Yılda 4 milyon kilovat elektrik üretecek bu yatırımımız kısa süre içerisinde devreye alınacak. Akçay Barajı Projesi kapsamında inşa ettiğimiz İkramiye HES, Hacımercan HES ve Hızırilyas HES’te çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Hızırilyas HES’te türbinler yerleştirildi. Hacımercan ve İkramiye HES’lerin türbin kontrolleri tamamlandı. Akçay Barajı’nın su tutmasıyla bu 3 HES’te devreye alınacak. Böylelikle tam anlamıyla tükettiğini üreten bir şehir olacağız” dedi. Serkan ÖZAY

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER