'GÖZDE SİNEK UÇUŞMALARI TEHLİKENİN BELİRTİSİ OLABİLİR'

Sakarya Marmara Göz Merkezi’nden Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar , gözde sinek uçuşmalarının özellikle ışık çakması ile beraber görüldüğünde, mutlaka göz doktoruna başvurmak gerektiğine dikkat çekti.

'GÖZDE SİNEK UÇUŞMALARI TEHLİKENİN BELİRTİSİ OLABİLİR'
banner24

  Sakarya Marmara Göz Merkezi’nden Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar, gözde sinek uçuşmaları, lekeler ve özellikle ışık çakması gibi belirtiler görüldüğünde mutlaka göz doktoruna başvurmak gerektiğini belirtti. Yaşa bağlı olarak gözdeki  yapısal değişikliklere bağlı ortaya çıkan sorunlardan biri de bu rahatsızlık olduğunu vurgulayan Şakalar, “ Düz beyaz veya mavi gökyüzüne bakıldığında artan bu nokta ya da solucan şeklindeki görüntüler genellikle bakış yönüne doğru hareket ediyor. Genelllikle  50 yaşından sonra rastlanılan bu sorun çoğunlukla  görülüyor” dedi
YAŞLA BİRLİKTE
Göz önünde uçuşan sinekler ya da siyah noktalar görmenin retina yırtılması gibi önemli bir göz hastalığının da habercisi olabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar , doğru teşhis için  göz doktoruna muayene olmak  gerektiğinin altını çizdi.  Şakarlar şöyle devam etti, “Göz içinde retina ve lens arasında bulunan “vitreus” adı verilen madde yaşla birlikte zaman içinde retinadan ayrılarak büzüşmeye başlıyor. Orta yaşlara erişildiğinde ise gözün içindeki jel kıvamındaki yapıdaki değişiklikler dikkat çekiyor. Ne yazık ki bu madde zaman içinde kendini yenileyemiyor. İlerleyen yaşla birlikte vitreusun yapısı bozuluyor, jel yapısı, sıvı ve lif halini alıyor.”
LASER TEDAVİSİ
Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar, “Sorun yüzde 15 oranında retinada yırtılma, kanama veya yarılmayla beraber olabileceğinden, ani başladığında mutlaka önemsenmeli. Detaylı  bir retina muayenesi yapılmalı” diye belirtti. Aynı zamanda  özellikle miyoplarda, enfeksiyon ya da cerrahi geçirmiş kişilerde bu durum daha erken yaşlarda kendini gösterebileceğini belirten
Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar,  “Retinada herhangi bir sorun yoksa genel olarak bu siyah noktalar zamanla küçülür ve kişinin dikkatini çekmez duruma gelebilir. Bu durumda  genellikle tedavi gerekmez. Eğer hasta  aşırı rahatsız ediyorsa ya da görmeyi düşürecek kadar fazla miktarda ise tedavi edilebiliyor. Bu durumda Yag lazerle belirli konumda ve büyüklükte olan vitreus lifleri ”vitreolizis” dediğimiz yöntemle yok edilebilir. Ya da vitrektomi denilen ameliyatla vitreus jeli ve içindeki oluşumlar tamamen gözden uzaklaştırılabilir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21