“Gücümüz kalmadı”

Serdivan Mavi Durak’ta hizmet veren kafe ve restoran sahipleri, “dayanacak gücümüz kalmadı” diyerek, daha önce SATSO’nun da dile getirdiği gibi işletmelerin HES kodu ile faaliyete başlamasını talep etti.

“Gücümüz kalmadı”

SATSO TALEP ETMİŞTİ

Kovid-19’a karşı alınan tedbirler kapsamında bir süredir sadece “paket servis” ya da olarak hizmet veren kafe ve restoran sahipleri işletmelerin HES kodu zorunluluğu getirilerek faaliyete geçmesi talebinde bulundu. Konuyu geçtiğimiz günlerde Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Akgün Altuğ ile meclis toplantısında sektörün sorunlarını paylaşan 5’nci Meslek Komitesi üyesi Alican Sak da gündeme getirmişti.

“KAFELERİN OLDUĞU BÖLGE”

Serdivan Mavi Durak’ta faaliyet gösteren işletmeler de aynı talebi dile getirerek bir an önce tam kapasite açılıp hizmet vermek istiyor. Bölgede kafe işletmeciliği yapan Akif Akyıldız konu ile ilgili görüşlerini dile getirerek, “Salgının başında tedbir amaçlı kafemizi kapattık. Daha sonra önlem alarak yeniden açtık fakat yeniden kapatmak durumunda kaldık. Şu an vaka sayısının artması nedeniyle kapalıyız. Sadece “paket servis” ya da “gel al” uygulaması ile çalışıyoruz. Ayakta durmakta zorlanıyorum. Serdivan kafelerin yoğun olduğu bir bölge, kafelerin tekrar açılmasını tabi ki istiyorum” diye konuştu.

“DAHA FAZLA DAYANAMAYIZ”

Cadde üzerinde yüksek miktarda kira ödeyen işletmelerin olduğunu söyleyen Akyıldız, “Mal sahipleri ile sıkıntılar yaşayanlar var. Tamamen kapatan ya da devreden pek çok kafe ile restoran mevcut. “Paket servis” ve “gel al” ile bu işin dönme ihtimali maalesef yok. Yeterli personel çalıştıramıyorsun, istihdam sağlayamıyorsun. Kafelere HES kodu ile giriş uygulaması önerisini gayet mantıklı ve yararlı buluyorum. Çünkü HES koduyla birlikte risk grupları içeri alınmamış oluyor. Zaten açık olduğumuz dönemlerde de sosyal mesafe, maske, hijyen kurallarını dikkat ederek hizmet veriyorduk. Şimdi de HES kodu ile birlikte hizmet vermeye hazırız. Çünkü yeme içme sektörü işletmecilerinin daha fazla kapalı kalmaya dayanabileceğini düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

“ÜNİVERSİTE DE AÇILMALI”

Kafe işletmecisi Uğur Kuru, “Gel al uygulamasında kafe olarak yeterli kazanç elde edemiyoruz. HES kodu uygulamasıyla hizmet vermek isterim fakat tam olarak bir kazanç elde etmek için yeterli değil. Burası öğrencilerin olduğu bir bölge olduğu için müşterilerimiz ağırlıklı olarak öğrencilerden oluşuyordu. Üniversite kapalı olduğu için müşteri sayımız çok düştü. Bu yüzden tüm tedbirlerle birlikte üniversitenin açılmasının da gerekli olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu. Başka bir kafe işletmecisi Oğulcan Açıkgöz ise, “İnsanlar artık sosyalleşmek istiyor. Salgın dönemi hepimizi psikolojik açıdan da kötü etkiledi. Şu an müşteri potansiyelimiz çok düşük. Tüm tedbirlerle beraber HES kodu uygulamasıyla hizmet vermeye başlarsak daha olumlu bir duruma gelebiliriz. Eskisi gibi olmasa da hizmet vermeye başlamış oluruz” şeklinde konuştu.

“ARTI KAZANCIMIZ YOK

Restoran işletmecisi Ezgi Yıldırım da şunları kaydetti, “Salgın başladığından bu yana çok zorlandım. Biriken kiralar ve yer sahiplerinin bu konuda biraz acımasız davranması bizi zor durumda bıraktı. Mavi Durak’ta cadde üzerinde kiralar 30-40 bin liraya kadar çıkıyor. Geçimimizi sağlamakta zorlanıyoruz. Personellerimizi çıkarmak zorunda kaldık onlar da çok büyük sıkıntı altına girdiler. Şu an paket servisimiz var fakat bununla da sadece işletmemin kirasını karşılayabiliyorum, artı bir kazanç elde edemiyorum. Burada bir kurye çalıştırmak zorundayım ve alışveriş yapmam gerekiyor, bu giderler cebimden çıkıyor. Artık cebim diyebileceğim bir kavramda kalmadı.”

“ÖĞRENCİLER GELMELİ”

“Bu işletme dışında bir geçim kaynağım yok. Bir işletmeci olarak ayakta kalabilmeye çalışıyoruz ama bu bir aydan fazla sürmez gibi duruyor. HES kodu önerisine olumlu bakıyorum ama yine kötünün iyisi gibi olacaktır. Tabi bir an önce açılması bizim hayrımıza olacaktır. Çok büyük iş kayıpları ve psikolojik sorunlar oluşmaya başladı. Sağlığımızı da düşünmeliyiz, tüm gerekli tedbirler alınarak okulların ve diğer işletmelerinde açılmasını istiyorum. Bana göre bu bölgede öğrenciler gelmediği sürece kafelerin açılmasının bir anlamı yok. Bu yüzden farklı uygulamalara da geçilmeli.”

‘OLUMLU VE GÜZEL OLUR’

Kafe işletmecisi Yıldıray Özoğlu ise, “Şu dönemde kafelerin hepsi tamamen kapalı fakat bizim ufakta da olsa bir gelirimizin olması gerekir. Sonuçta her vatandaş gibi biz de ev geçindiriyoruz. Şu an hiçbir gelirimiz yok. Konumumuz ve hizmetimiz doğrultusunda gel-al ve paket servis olarak hizmet vermiyoruz. Kafelerin HES kodu uygulanarak açılmasını ve hizmet vermeyi çok isterim. Normal zamandaki gelirimizin minimum seviyesinde bile olsa en azından kafemiz işlemiş olacak. Olumlu ve güzel olur” şeklinde konuştu. Merve KURTULAN

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 13:47
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sakaryalı Dost
Sakaryalı Dost - 3 hafta Önce

Senelerdir bir çaydan 5 lira aldınız dünyanın parasını kazandınız. Milyonlar ile oynadınız yıllarca en kötü butik kafe bile 500 bine devir istiyor. Birde üniversite açılsın diyorsunuz başka isteklerinizde var mı ?

Ali Al
Ali Al - 3 hafta Önce

Bu saatten sonra bu yasaklar zulumdür.
İşin xokunu çikarmaya gerek yok

Ezgi yıldırım
Ezgi yıldırım - 2 hafta Önce

Ne güzel dimi bilmeden konuşmak, yargılamak. Çok kazandık ya inşAllah bu halimizi siz de tadarsınız bigün. Çok isterim bunu da!!