HAKİM KARŞISINA YENİDEN ÇIKTILAR

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) kapsamında açılan iki davada duruşmalar devam ediyor. Dün 67 polis ve tutuksuz yargılanan 34 kişinin yargılanmasına devam ediyor.

HAKİM KARŞISINA YENİDEN ÇIKTILAR

Aralarında kanun hükmünde kararname ile meslekten ihraç edilenlerin de bulunduğu 9'u tutuklu 67 polisin yargılanmasına devam edildi. Sakarya 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları ile yakınları katıldı. Sanık avukatları, esas hakkındaki mütalaaya iştirak etmediklerini belirterek, müvekkillerinin beraatini istedi. Tutuksuz sanık E.P, önceki savunmasını tekrar ettiğini belirterek, "Avukatımın beyanlarına katılıyorum. Bank Asya'da hesabım yoktur, ByLock kullanmadım. Suçlamaları kabul etmiyorum, beraatımı talep ediyorum." dedi. Diğer tutuksuz yargılanan H.Y ve M.Y Bylock kullanmadıklarını ve BankAsya’da hesaplarının bulunmadığını belirterek beraatlerini istedi.
ANAYASAYI İHLAL
Diğer tutuksuz sanıklar da önceki beyanlarını tekrar ettiklerini, haklarındaki suçlamaları kabul etmediklerini savunarak, beraat talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, diğer sanıkların ve avukatların esas hakkındaki savunmalarını yapması için duruşmayı erteledi. Cumhuriyet Savcısı, esas hakkındaki mütalaasında, tüm sanıkların "anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan ise 7 yıl altışar aydan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istemişti.
ADLİ KONTROL
Öte yandan  Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) kapsamında haklarında dava açılan tutuksuz 34 sanığın yargılanmasına devam edildi. Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 6. duruşmaya, tutuksuz sanıklar ile avukatları ve yakınları katıldı. İki celse arasında gelen belgelerin zapta geçirildiği duruşmada görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı, dosyadaki eksik belgelerin tamamlanmasını talep etti. Avukatlar ve sanıklar, imza verme zorunluluğundan oluşan adli kontrolün kaldırılmasını istedi.
HEYET RED ETTİ
Mahkeme Heyeti, sanıkların ve avukatlarının talebini reddetti. "ByLock" trafik bilgisi ve haberleşme içeriği ile dijital materyal raporunun Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan istenmesi için müzekkere yazılmasına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi. Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Ferizli ilçesinde faaliyet gösteren kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi, aralarında eczacı, veteriner, öğretmen, esnaf ve çiftçinin de bulunduğu 34 sanık hakkında "silahlı terör örgüt üyeliği" suçlamasıyla ayrı ayrı 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası isteniyor. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER