Haksız fiyat artışı yaptıkları belirtilmişti. O firmadan açıklama...

Ticaret Bakanlığı, Reklam Kurulunca ceza kesilen, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle talebi artan ürünlerde haksız fiyat uygulayan 198 firma arasında yer alan Özpaş Market firmasından açıklama geldi.

Haksız fiyat artışı yaptıkları belirtilmişti. O firmadan açıklama...

sakaryayenihaber.com

Ticaret Bakanlığı bünyesinde yer alan Reklam Kurulunun mart ayında gerçekleştirdiği iki toplantıda, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili mevzuata aykırı uygulamaları tespit edilen Sakarya'dan da 5 firmanın olduğu 198 firma hakkında 10 milyon 90 bin 60 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Sakarya'daki 5 firma arasında yer alan Özpaş Market firmasından konuyla ilgili açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Ülkemizde yaşanan covid – 19 virüs salgını zamanında  fahiş fiyat artışı yapan firmalar listesi ve bu firmalara uygulanan cezalar ilan edilmiş olup maalesef aslı olmamasına rağmen İlimizde merkez ve ilçelerinde büyük bir titizlikle faaliyet gösteren Marketimizin de bu firmalar arasında olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. 
Firmamızın ceza almasına neden olan perakende satışın “KOLONYA” fiyatındaki fahiş artış olduğu belirtilmiştir.

Sözkonusu idari para cezası henüz firmamıza tebliğ edilmemiş olmakla birlikte yasal itiraz haklarımızı saklı tutmak üzere bahsi geçen kolonya satışı ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın kamuoyuna yapılması elzem olmuştur.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Sakarya Ticaret İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından 20/03/2020 tarihinde Firmamız denetlenmiş, denetim esnasında tutulan tutanakta “Duru” marka kolonyanın kalmadığı, “Rebul” marka kolonyanın kaldığı, fiyatlarda ise 10 Mart 2020 tarihinden sonra FİYAT DEĞİŞİKLİĞİ OLMADIĞI, daha öncesine ait fiyat değişikliği olduğu, ilişikte verilen fiyat değişikliği belgesinde tüm bilgilerin yeraldığı, fiyat değişikliğinin alım maliyetine göre düzenlenmekte olduğu, tutanak altına alınmıştır. Yine denetim sırasında mevcut olmayan, tükenmiş bulunan Duru marka kolonyadaki fiyat değişikliğinin ise 9 Ocak 2020 tarihinde olduğu belgelerle denetime gelen görevlilere ibraz edilmiştir. Yani bir usulsüzlük ve fahiş fiyat artışı olmadığı belirtilmiştir.  Her iki belge de ilişikte kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Dünyayı etkisi altına alan covid – 19 virüsü Ülkemizde 11 Mart 2020 tarihinde ilk olarak görülmüştür. İlimizde vatandaşlarımıza sağlıklı, düzenli, kaliteli, temiz ve güler yüzlü hizmet  anlayışını şiar edinen Firmamızın  bu salgını rant sağlama aracı olarak kullanmadığı, kullanmayacağı,  ticari ahlaka uygun olarak faaliyet gösterdiği sunmuş olduğumuz tutanak ve belgelerden de anlaşılmaktadır.

Bakanlığın listesinde yer alma ve idari para cezasına itiraz edeceğimizi, yasal  yollara başvuracağımızı  bildirir, Sakarya halkına ticari ahlak kuralları altında hizmet vermeye devam edeceğimizi saygıyla sunarız" denildi.

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Keskin Dil
Keskin Dil - 9 ay Önce

Perakendicilerin bu işte bir suçu olduğunu sanmıyorum..Girdi faturaları bellidir... Marmara depreminde de ilgililerin alelacele hafif hasarlı binalara ağır hasarlı raporu düzenlediklerini,sonradan tekrar düzeltmeye gidip hafif hasarlı olarak rapor tuttukları günleride biliyoruz..Bence burada birileri günah keçisi olarak seçilmiştir..Piyasada liberal ekonomi hakimdir.Şayet tüketici ,ilgili firmalardan memnun değilse zaten almazdı.O halde Virüs olmadan aylar önce her gün değişen pazar fiyatlarınada niye müdahale edilip,cezalar kesilmiyordu?

Kamil
Kamil - 9 ay Önce

He he yanlis anlasilma olmustur

Aysel say
Aysel say - 9 ay Önce

Ben gittiğimde etiketleri değiştiriyorlar fiyatta cok fark vardı 8 TL olan şey 14 TL yapiyorlardı orda resmini cekip atacak tim reyona bakan ladin geldi cekemedim

Sacid Aras
Sacid Aras - 9 ay Önce

Şu bir gerçek maketiniz pahalı mal satan marketler içinde..

Eco
Eco - 8 ay Önce

Essen marketten ucuz arkadaşlar

SIRADAKİ HABER