Haydarpaşa muamması

Bakan Adil Karaismailoğlu, Haydarpaşa Garı'ndaki restorasyon çalışmalarını inceledikten sonra, restorasyonun bitmesinin ardından tarihin garın demiryolu faaliyetlerine kısmen devam edeceğini söyledi

Haydarpaşa muamması

2012'DE DURDURULDU

İstanbul'daki tarihi Haydarpaşa Garı ile Adapazarı Garı arasında çalışan Adapazarı ekspresinin seferleri, 2012 yılındaki yüksek hızlı tren (YHT) hattı çalışmaları nedeniyle durduruldu. Bu süreçte tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyona alınması ve tren seferlerinde kullanılmaması kararı alındı. Binlerce Sakaryalının İstanbul ve Kocaeli'ye ulaşım için kullandığı tren seferleri YHT çalışmasının tamamlanmasının ardından 2015 yılında önce Pendik - Arifiye İstasyonu, ardından da Pendik - Mithatpaşa İstasyonu arasında başladı.

ADAPAZARI GARI'NA GELDİ

Sakarya'da yürütülen imza kampanyaları ve kamuoyu oluşturulmasının ardından Ada Treni 2019 yerel seçimlerinin hemen öncesinde yeniden Adapazarı Garı'na geldi. Ancak yeni tip koronavirüs (kovid-19) salgınının başlamasıyla 2020 Mart ayında seferler yeniden durduruldu. Daha sonraki normalleşme süreciyle birlikte yüksek hızlı tren seferleri başlatılırken, Adapazarı Ekspresi’nin de aralarında olduğu bölgesel tren seferleri henüz başlatılmadı.

HENÜZ NET DEĞİL

Tarihi Haydarpaşa Garı'nda 2015 yılında başlatılan restorasyon çalışmaları da devam ediyor. Bu süreçte bölgesel trenlerin bir daha tarihi gara gitmeyeceği, sadece Pendik istasyonuna gideceği yönünde değerlendirmeler yapıldı. Trenlerin çalışmadığı bu günlerde durum netlik kazanmazken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, restorasyon çalışmaları devam eden Tarihi Haydarpaşa Garı'nda incelemelerde bulundu.

TARİH İÇİN ÖNEMLİ

Haydarpaşa Garı’nın aslına uygun bir şekilde yeniden eski güzelliğine kavuşturmak ve olası bir depreme karşı daha da güçlendirmek üzere komple tadilat ve restorasyon çalışmalarını başlattıklarını belirten Bakan Karaismailoğlu, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü, “Görüldüğü üzere çalışmalarımızda sona yaklaşıyoruz. Ancak malum İstanbul kadim bir şehir. Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen Marmaray projesi kapsamında yapılan kazılar sırasında kent tarihini yaklaşık 8 bin 500 yıl geriye götüren neolitik tabakaya ulaştık. İstanbul tarihine dair yeni bilgilere ulaşılmasına vesile olduk. Buna benzer bir durum Haydarpaşa Garı peronlarında rayların iyileştirilmesi çalışmalarında da yaşandı. Çalışmalar sırasında antik Khalkedon (Kalkedon) şehrine ait olduğu düşünülen tarihi yapılar gün yüzüne çıktı.”

“KISMEN DEVAM EDECEK”

Tarihi Haydarpaşa Gar alanın Arkeopark & Gar Kompleksi tasarım konseptiyle Türkiye ve Dünya’da bir ilk olacağını aktaran Bakan Karaismailoğlu, “İstanbul’un tarihine ışık tutan arkeopark, tarih turizmi açısından önemli bir çekim noktası haline gelecek. Haydarpaşa Garı, restorasyon, müze ve arkeo park çalışmalarımız tamamlandığında Haydarpaşa Garı eskiden olduğu gibi demiryolu faaliyetlerine de yeni yüzüyle kısmen devam edecektir” dedi. Bakan Karaismailoğlu'nun bu açıklaması kafaları bir kez daha karıştırdı.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2021, 14:00
YORUM EKLE