Hayret!.. Gıda terörü listesinde bu kez yokuz! 

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın gıdada taklit veya tağşiş yapan firmaları ifşa ettiği listede bu kez Sakarya yer almadı 

Hayret!.. Gıda terörü listesinde bu kez yokuz! 

Tarım ve Orman Bakanlığı denetimlerinde;  taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit  edilen toplam 91 firmaya ait 113 parti ürün Bakanlık Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü internet sitesinde ifşa edildi. 

Daha önceki açıklamalarda ne yazık ki Sakarya'dan çok sayıda firma et ve süt ürünlerindeki tağşişle listede yer alıyordu. 

Bugün açıklanan listede ise Sakarya'dan hiçbir firma yer almadı. 

Buna göre ya Sakarya'daki gıda üreticileri sahteciliğe başvurmuyor ya da denetimler yetersiz...

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, vatandaşın sağlığı söz konusu olunca kimsenin gözünün yaşına  bakmayacaklarını vurguladı. 

Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve  tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin  korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve  gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve  dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetlerini Bakanlık  olarak büyük bir titizlikle yürütüyoruz.

Her zaman söylediğim gibi en etkin denetimci vatandaşımızdır. Söz  konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde  Bakanlığımızca yürütülen  denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen  denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin  bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması  yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır. Bir usulsüzlük  gördükleri anda vatandaşlarımızın Alo 174 Gıda İhbar Hattı ve 0501 174 0 174 numaralı WhatsApp Gıda İhbar Hattı aracılığı ile bize  ulaşmalarını, şikayetlerini iletmelerini rica ediyorum.”

Son yapılan ifşa ile beraber, ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1.609 firmaya ait 3.605 parti ürün tüketicilerin  bilgisine sunuldu.

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE