Her kesimi cesaretlendirmek gerek

Vali Ahmet Hamdi Nayir, emekli öğretmen Cemil Cebecioğlu öncülüğündeki Şehit Ali Borinli Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Okulu öğrencileri ve aileleri ile değerlendirme toplantısında bir araya geldi.

Her kesimi cesaretlendirmek gerek

Vali Ahmet Hamdi Nayir, emekli öğretmen Cemil Cebecioğlu öncülüğündeki Şehit Ali Borinli Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Okulu öğrencileri ve aileleri ile değerlendirme toplantısında bir araya geldi.
Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkilileri de bilgilendirmelerde bulunurken, Vali Ahmet Hamdi Nayir engelli bireyleri ve aileleri ile bir süre sohbet etti.

GÖNÜLLÜ ÇALIŞIYOR
Emekli olmadan önce okulda hem öğretmenlik hem de işyeri koordinatörlük görevinde bulunduğunu belirterek Vali Ahmet Hamdi Nayir’e geçmişteki projelere dair bilgiler veren Cemil Cebecioğlu, emekli olduktan sonra da gönüllü olarak bu alanda çalışmalar yaptığını söyledi.

ÖZVERİ VE MEŞAKKAT
Engellilerin yeteneklerine göre değerlendirilerek, onların da aslında yapabilecekleri işler olduğunu hissettirmemiz gerektiğini ve bu konuda merkezi idare olarak üzerlerine düşen her şeyi yerine getirmeye hazır olduklarını ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, şunları söyledi; “Engelli ailesi olmak büyük bir özveri ve meşakkat gerektiriyor. Bu özel çocuklar bazen toplum tarafından yaramaz ve yerinde duramayan kişiler olarak değerlendiriliyor. Toplumumuzun bu çocuklara sahip aileleri anlayamadıklarına ve farklı tepkiler verdiklerine şahit oluyoruz. Toplumun büyük bir aile olduğunu, o ailenin içerisinde engellisine, engelsizine, fiziksel engellisine, zihinsel engellisine herkesin anlayış göstermesi gerektiğini okuldan camiye, kışlaya kadar anlatabilmeliyiz.

UZUN BİR YOL 
İş Kanunumuz 50 veya daha fazla işçi çalıştırılan yerlerde % 3 engelli istihdamını zorunlu kılmaktadır. İlimizde bulunan iş yerlerinde, kanunen engelli çalıştırılmasına yönelik zorunlu olan rakama ulaşabilmeleri için gayret gösterilmesi gerektiğini görüyoruz. Özellikle milli eğitim camiasının engellilerimizin çalışabilecekleri bir yetkinliğe sahip olabilmelerine imkân sağlaması, onlara hayatı öğretip kabiliyetlerine göre başarılı olacakları alanlarda yol göstermesi gerekiyor. Bununla birlikte engelsiz bireylerin birlikte çalıştıkları engellilerimize destek olup, sahip çıkmaları önem arz etmektedir. Bunu sağlayabilmek kısa zamanda mümkün olmayabilir, belki çok uzun bir yol kat etmemiz gerekebilir

CESARETLİ OLMASI LAZIM
Engelli kişiler ile özel çocuklar korkulacak bireyler değil, kazanılması, sahip çıkılması ve yürekten kabullenilmesi gereken insanlardır. İşverenlerimiz özellikle engelli birey istihdamı konusunda farklı korkularla konuya bakabiliyorlar. Ancak zaten engelli bireylerimizin tehlikeli işlerde çalıştırılması söz konusu değildir.  Bu toplantıdaki en önemli amacımız engellilerin istihdamı konusunda herkesi cesaretlendirmek ve bu konuya eğilim sağlamaktır.

HAYATA DAHA HAZIR
Ülkemizde Engelsiz Yaşam Merkezi gibi engellilerin istihdam edildiği ve toplumun her kesimine hizmet veren merkezler, kafeler var. Bu gibi yerlerde hem engelli ailelerimiz bir araya gelip tecrübelerini paylaşabiliyorlar hem de her türlü engele uygun dizayn edilen sosyal donatı alanlarından faydalanan çocuklarımız hayata daha hazır hale gelebiliyorlar.” 
Vali Nayir, engellilerimizin istihdamı ve eğitimi konularında tarafları bir araya getirerek görüşlerini almak istedikleri için böyle bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade etti.
 

Serkan OK

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2019, 13:04
banner3
YORUM EKLE