HER ŞEY ONLAR İÇİN

İl Sağlık Müdürlüğü, mültecilerin anlaşılır sağlık hizmeti olanaklarına kavuşması için yeni bir proje başlatıyor. Projeyle hastanelerde kullanılan tüm aydınlatılmış ve girişimsel onam formları Arapçaya tercüme edilecek

HER ŞEY ONLAR İÇİN

İl Sağlık Müdürlüğü, mültecilerin anlaşılır sağlık hizmeti olanaklarına kavuşması için “Aydınlatılmış sağlık hareketi” başlıklı projeyi hayata geçirecek.  Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), 2018 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığı tarafından hazırlanan “Aydınlatılmış sağlık hareketi” başlıklı projeye destek verdi. İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü ile MARKA Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu tarafından imzalanan protokolle hayata geçirilen projeyle hastanelerde kullanılan tüm aydınlatılmış ve girişimsel onam formları Arapçaya tercüme edilecek.
ANADİLLERİYLE BİLGİLENDİRME
Bu kapsamda hem personel hukuken korunacak hem de tedavi talebi ile başvuran mülteciler yapılacak tıbbi işlemler ile alakalı olarak anadilleriyle bilgilendirilmiş olacak. Hastanın kendisine uygulanacak herhangi bir tıbbi işleme onay verebilmesi ya da reddedebilmesi için yeterince bilgilendirilmesini amaçlayan projede, hastanın hastalığı ve tedavisine yönelik sürece bilinçli olarak katılması öngörülüyor.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE