Hükümlülere telefon takibi yapılabilecek!

Koronavirüsü salgını nedeniyle yeniden düzenlenen infaz paketi ile cezaevlerinden denetimli serbeslikle çıkacak hükümlülere telefon takibi yapılabilecek. Telefonlara uygulama ile yüz veya ses doğrulama isteği gönderilecek.

Hükümlülere telefon takibi yapılabilecek!

Yasalaşacak infaz paketi ile şüpheli, sanık ve hükümlünün takibinde yeni bir uygulama hayata geçirilecek. Buna göre, hükümlülerin artık kendisine ait telefon üzerinden takibi yapılabilecek. Hükümlüye, geliştirilecek uygulama üzerinden belli aralıklarla yüz veya ses doğrulama isteği gönderilecek. Sistem, görüntünün ya da sesin gerçekten o kişiye ait olup olmadığını analiz edecek.

İnfaz paketinde yer alan ve hükümlünün telefonundan takibine imkan sağlayan sistemin ayrıntıları ortaya çıktı. Buna göre, denetimli serbestlik tedbiri uygulanan hükümlünün telefonuna geliştirilen uygulama yüklenecek ve sisteme kişinin biyometrik imzası tanımlanacak. Hükümlüye, uygulama üzerinden belli aralıklarla yüz veya ses doğrulama isteği gönderilecek. Sistem, görüntünün ya da sesin gerçekten o kişiye ait olup olmadığını kontrol’ edecek.

Mevcut uygulamada, şüpheli, sanık ve hükümlülerin toplum içinde izlenmesi, gözetimi ve denetimi elektronik cihazların kullanılması suretiyle yerine getirilebiliyor. Hükümlülerin takibinde kullanılacak yeni bir uygulamaya ilişkin düzenleme de infaz paketine girdi. Buna göre, teklif yasalaşırsa denetimli serbestlik kapsamında hükümlünün takibi, kendisine ait elektronik cihazlarla da yapılabilecek. Ancak bu yöntem hükümlünün rızasına dayalı olacak.

Sisteme “BİOSİS” adını verdiklerini belirten Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Fatih Güngör, şunları söyledi: “Biyometrik imza dediğimiz bir proje bu. Sistem kişilere, kişinin de önceden bilmediği belli zaman aralıklarıyla otomatik biyometrik imza sinyalleri gönderiyor. İki yazılım var şu anda elimizde, birisi yüz doğrulama isteği gönderiyor. Yüz doğrulama üzerinden çalışıyor. Sistem kişinin veya ilgili memurun bilmediği algoritmalarla yüz doğrulama isteği gönderiyor. Kişi yüzünü telefona tuttuğunda gerçekten o kişi olup olmadığını analiz ediyor. İlk başta o program kişinin telefonuna yüklenirken bir referans resmi yükleniyor, böyle bir analiz yapıyoruz. Ses doğrulama da yine başka bir yazılım üzerinden çalışıyor. Kişiye bir referans ses tanımlanıyor. Daha sonra gerçekten o sesin o kişiye ait olup olmadığını sistem kontrol ediyor.”

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşe özdemir
Ayşe özdemir - 10 ay Önce

Bu sabah gelip su faturasını kestiler

Ayşe özdemir
Ayşe özdemir - 10 ay Önce

Bu sabah gelip su faturasını kestiler