İLK KEZ BU KADAR BÜYÜK BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK: EN BÜYÜK DÖNÜŞÜM

Büyükşehir Belediyesi ve Adapazarı Belediyesi’nin Evrenköy’de gerçekleştirmeyi planladığı kentsel dönüşüm projesi için düğmeye basıldı. Projeyle Evrenköy’de çok uzun süredir yaşanan tapu sorununun çözülmesi hedefleniyor

İLK KEZ BU KADAR BÜYÜK BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK: EN BÜYÜK DÖNÜŞÜM

BİN 109 KONUT VAR
Büyükşehir Belediyesi ve Adapazarı Belediyesi işbirliğiyle Evrenköy’de gerçekleştirilmesi planlanan Kentsel Dönüşüm Projesinin tanıtımı için mahallede irtibat bürosu açıldı. Büroda bin 109 ayrı konutta ikamet eden vatandaşlarla ayrı ayrı görüşülmesi hedefleniyor. Proje kapsamında, ilk etapta tapusu olmadığı bu halde bölgede ikamet edenlerin tapulu bir şekilde konut sahibi yapılmasının amaçlandığı belirtiliyor.
8 BİN KONUT YAPILACAK
Toplamda bin 500 dönüm bir araziyi kapsayan Evrenköy Kentsel Dönüşüm Projesinde 8 bin konut yapılması hedefleniyor. Eğer bölgedeki konut sahiplerinin 3’de 2’si projeyi onaylarsa hemen çalışmalara başlanacak. İlk etapta mevcut konut sahiplerinin taşınacağı yeni konutlar inşa edilecek. Adapazarı Belediyesi, projeyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle  yarım asırlık mülkiyet sorununun çözümü amaçlanıyor.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Adapazarı Belediyesi, Evrenköy Mahallesi’nde yıllardır devam eden tapu sorununun çözümü için Kentsel Dönüşüm çalışmalarına başladı. Proje kapsamında bir hafta önce mahallede irtibat bürosu açan Adapazarı Belediyesi, mahalle halkının merak ettiği soruları irtibat bürosu aracılığı ile cevaplayacak.
TAPU HİSSEDARLARI
Adapazarı Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü bünyesinde çalışan mühendislerin yaklaşık bir yıldır bölgedeki tüm yapı ve arsalar üzerinde tek tek çalışması sonucu Kentsel Dönüşüm Projesinin temeli hazırlandı. Projede tapu hissedarı olan tüm vatandaşların hakları da korunmuş oldu. Yıllardır tapu sorunu yaşayan mahalle halkı, irtibat bürosuna gelerek ofiste görevli mühendislerden Kentsel Dönüşüm ve haklarıyla ilgili bilgi alabilecek.
ONAY GEREKİYOR
Bölgede vatandaşların yaşadığı bin 109 konut, mahalle halkının üçte ikisinin onay vermesiyle yıkılacak. Konut karşılığı anlaşma yapan vatandaşların oturmakta oldukları konutlar, anahtarları teslim edilene kadar yıkılmayacak. Evrenköy’de açılan iletişim ofisine bir haftada 300’ün üzerine müracaat yapıldı. Bölge halkının dönüşüme olumlu bakması proje aşamasını kolaylaştırarak süreci hızlandıracak. Belediyeden yapılan açıklamada Evrenköylülere görüşmeye gelmeleri konusunda çağrı yapılarak, “Belediye olarak kimseyi mağdur etmek üzmek ve evlerinden etmek gibi bir düşüncemiz yok. Tamamen iyi niyetle başladığımız bu proje yıllardır var olan tapu sorununu da ortadan kaldıracak” denildi.  Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Evrenköy dışında ilçede belirlenen bazı noktalarda da 8 bin konutluk Kentsel Dönüşüm çalışması yapılacak.
YARIM ASIRLIK SORUN
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belediyelerin, modern şehirler oluşturmak amacıyla harekete geçmesini teşvik eden açıklamaları üzerine Kentsel Dönüşüm çalışmalarını hızlandıran Adapazarı Belediyesi, Bakanlık ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Evrenköy’deki yarım asırdır devam eden mülkiyet sorununu çözüme kavuşturacak.


 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER