İLK VE SON KADIN BELEDİYE BAŞKANIMIZDAN ADAPAZARI'NA MESAJ VAR

1973 yılında CHP’den Adapazarı Belediye Başkanı seçilen ancak partili meclis üyeleri tarafından il Kadın Belediye Başkanı Avukat Meziyet Sevim Sözer’le Medyazar’dan Serap Özer röportaj yaptı. İşte o ilginç röportaj:

İLK VE SON KADIN BELEDİYE BAŞKANIMIZDAN ADAPAZARI'NA MESAJ VAR

SERAP ÖZER

-Bize biraz kendinizden söz eder misiniz?

Ben aslında Sakaryalıyım ama Sakarya’ya evlendikten sonra yerleştim. Eşim Turgut Sözer’in tayini Sakarya Doğumevine  çıktı ve Sakarya’ya döndük. 15 yıl Sakarya’da bilfiil avukatlık yaptım.
1973 seçimlerinde CHP Sakarya teşkilatının tarafıma getirdiği teklifle ve eşimin de görüşlerini alarak CHP’den Belediye Başkanlığına aday  oldum. Partili arkadaşlarım bu işe gönül veren öğretmen arkadaşlarım, dostlarımın destekleriyle başardım. Sayın çok kıymetli Sakarya halkı da  çok candan destekledi. Sağcısı solcusu oy verdi benim için çok kıvanç meselesiydi.

-Sizin belediye başkanı adaylığınızın desteklenmesinde ya da karşı çıkılmasında kadın olmanızın hiçbir etkisi oldu mu?

Hiçbir etkisi olmadı, bilhassa destek gördüm. Ben Sakarya hanımefendilerinin, kadınlarının çok münevver, çok ileri görüşü olduğuna inanıyorum. Çünkü ben otuz üç  yaşında belediye başkanı oldum orada. 

-Yapmak isteyip   gerçekleştiremediğiniz projeniz var mı, belediye başkanı olduğunuz yıllarda?

Valla benim tek projem imarları değiştirip,  yerleşimi daha  yamaçlara almak ve şehrin içerisine imar vermemekti. Şehrin içinde yapmak istediğim olay, önceki depremde yaşanan yıkımların tekrarını önlemek için yerleşimi mutlak surette Maltepe, Hızırtepe, Serdivan tepeleri gibi meyilli bölgeye kaydırmaktı. Merkez iş alanı olarak kalmalıydı. Ama bu yerler tali kaldı. Merkezdeki rant için diyorum, başka bir şey  demiyorum

Belediye başkanlığımda en çok  sıkıntıyı kendi arkadaşların nedeniyle çektim. CHP Atatürk’ün partisidir. Atatürk ilkeleri doğrultusunda gelişmiş bir insan olarak canı gönülden çalıştım ama belediye başkanı olduktan sonra hizmetlerimi yapmakta meclis kararlarını almakta çok zorluklar yaşadım. Zorluğu en fazla kendi parti üyelerim çıkardı. CHP’li üyeler yaptı, Adalet Partililer destek oldu o yıllarda…
99 depremini yaşadığım zaman ben meclisteki bu kavgaları ağlayarak hatırladım. Çok üzgünüm ben,  Sakarya çok iyi hizmetlere layık bir şehirdi. Bir kadın belediye başkanı olarak çok genç bir yaşta belediye başkanlığına oy vermeleri inanın hanımların yapamayacağı bir şey olmadığını ispat ettirdi. Ve layık olmaya çalıştık.
Ben Sakarya halkını çok seviyorum. Burada partililerin bazı önünü göremeyen siyasetçilerin yüzünden yarım  kalmış bir belediye hizmetlerim oldu. Bundan sonraki tüm arkadaşlarıma belediye başkanlarına hali hazır belediye başkanlarına kanun ne ise, hukuk ne ise, gerçek ne ise o yolda yürümelerini  tavsiye ediyorum.

-Belediye başkanı olduktan sonra bir kadın olarak ailenizden ya da çevrenizden bir zorluk yaşadınız mı?

Eşim  Allah rahmet eylesin maddi manevi olanca desteğini gösterdi. Hiçbir sıkıntım olmadı.

Belediye başkanı olduktan sonra bir kadın olarak ailenizden yada çevrenizden bir zorluk yaşadınız mı?

Eşim  Allah rahmet eylesin maddi manevi olanca desteğini gösterdi. Hiçbir sıkıntım olmadı.

Son dönemlerde dikkatinizi çekmiştir, mecliste ve belediye başkanlıklarında kadın sayısı oldukça az. Size göre kadınların siyasetten uzak durmasının nedeni ne olabilir?

Vallahi siyasetten uzak durmasının nedeni, bizim ailemiz ataerkil bir aile.
Önce erkeklerimizin kafa yapılarının çağdaşlaşması lazım. Ancak bu şekilde aşılabilir. Hele kadın ataerkil bir ailede medeni kanunumuzun da yeni yeni düzenlemeler eşit, ama kanunlar çerçevesinde evli bir insan bir kısıtlık halinde olması söz konusu. Eşinin desteğini mutlaka alması lazım. Eşinin desteği yoksa son derece sıkıntı çeker.

-Siyasete atılmak isteyen ama cesareti olmayan kadınlara önerileriniz nelerdir?

Kendilerini yetiştirecekler.  Kadın tabi önce bir annedir, eştir. Ancak siyasete atılmasında  bence evli olması engel değil. Yeter ki eşiyle dengeleri sağlayabilsin. Bütün mesele dengelerin sağlanması, aile hukuku çerçevesinde bizim eşimize ailemize çocuklarıma karşı sorumluluklarımız var. Bunları da yerine getireceğiz. Manevi olarak mutlak kocası destek olmayan bir kadın siyasette başarılı olamaz. Yoksa, ya siyaseti seçecek ya evliliğini. Ama dengeleri sağlayarak giderse, çok daha hoş olur. Eşinin desteğiyle çok daha başarılı olur. Ben o başarıyı gördüm
Hanımlar mücadele ederlerse eşlerini de ikna ederler, çocuklarını da ikna ederler ve onların büyük desteğini alırlar. Yeter ki hanım arzu etsin bu işte istikrarlı olsun. Her şey kadında bitiyor

-Son dönemlerde yine kadına yönelik şiddetin yüzde bin dört yüz  arttığını görüyoruz Bir hukukçu olarak, çocuk ve kadınlara yönelik şiddet, cinsel taciz ve tecavüzlerin artmasını nelere bağlıyorsunuz?

Bu tür suçlara ben İstanbul’da pek çok davalara baktım. Genelde eğitim eksikliği olan,  kültürel olarak eğitim yoksunluğundan olan toplumlarda çevrelerde daha yaygın olduğunu gördüm.
Bu husustaki kanunlarımız fevkalade ağır cezalar var  örneğin  103. madde.
Cinsel taciz suçları yönünden  çok zor karalar veriliyor, hakimler vicdanen de üzülerek de veriyor çünkü  fevkalade yanlış anlamalar var.
Kanunların uygulaması son derece yanlış. Yalnız iddia ile mahkum olan 15-20 yıllık ceza alanlar da var. Burada somut delilere önem verilmeli, somut delillerde kesinlikle bir doktor raporları, şahitler fevkalade kriminal raporlar, biyolojik raporlarla desteklenmeli. Bu şekilde cinsel tacizlere verilecek cezalar son derece caydırıcı olması lazım.
Hukukta istikrar, hakimlerimizde istikrar lazım. Kararlarını verirken vicdani kanaatten ziyade eldeki somut deliller çok mühim.
Herkesin vicdani takdir hakkı herkese göre değişiyor. Bu hususunda göz önünde tutulması son derece mühim.  Ben bu kadar söylüyorum hukukta bir boşluk var, kanun uygulayıcılarında boşluk var, kanunlarımızda boşluk var.

-Genelde bir çok kadın örgütü, bu tarz davalarda’’ kadının beyanı esastır ‘’ diye kabul eder siz ne düşünüyorsunuz?

Kadının beyanı esas ama istismar ediliyor. Erkek çocuklarımız var, üniversitelerde önce iki genç birbiriyle tanışıyorlar birbirleriyle bir yıl iki yıl arkadaşlık yapıyorlar belki el ele tutuşabiliyorlar bunu belirli bir süre sonra eğer ayrılmışlarsa, yani evlenmedikleri takdirde o iki arkadaş, birbirine karşı husumet besliyor. Artık o kadar çok istismar edildi ki, ben üniversite mezununun meslekten, bir tıp talebesinin fakülteden ihraç edildiğini görüyorum. Sırf iddia ile…  Bu beyan esas alınacak tabi ki, her suçta bir beyan var. Ancak, bunun inandırıcılık vasfı delillerle mümkün. Yani durup dururken bir insana iftira atmak tabi ki mümkün değil,  deliller çok açık olmadan. Yalnızca vicdani kanaatle ceza, bence hakkaniyet ölçüleriyle bağdaşmaz.

-Peki size göre bu cinsel taviz ve tecavüzlerin önlenmesi için İstanbul sözleşmesi yeterli mi?

Valla ben onun ayrıntılarına girmeyeceğim. Ben kırk yedi  yıllık bir hukukçu olarak bu tür suçların artık  moda haline geldiğine inanıyorum büyük şehirlerde.  İnanınki ekonomik bir vasıta olarak da kullandıklarını görüyorum kimi ailelerin. İnanılmaz paralar istiyorlar.
Hakimlerimiz çok dürüst, fakat vatandaş çok acımasız. Daha ziyade kültür seviyesi eksik olan çevrelerde acımasız suç isnatları var.
5 sene önce bir vakadan bahsediliyor, Yargıtayın kaç tane kararı var, ‘gecikmiş, bu şekildeki iddiaların inandırıcılık vasfı yoktur’ diye. Bu kararları bile bertaraf edip, sırf beyanla hiçbir delil tartışmadan ceza alan kişilerde var.  Hukuk herkesi tatmin ederse hukuktur. Yoksa hissi olarak olaya bakmamak lazım bir hukukçu olarak .

-Basının sürekli bu haberleri yapmasının şiddeti arttırdığı yönünde ifadeler var, siz bu konu da ne düşünüyorsunuz?
Yok  iyi ki basın var. Basın olmazsa bir çok şey gizli kalır, yani ben basının çok düz olmasını tavsiye  ediyorum. Bu tür olaylar ortaya çıkıyorsa yine basının sayesinde çıkıyor.

-Var olan yasaların kadınların lehine kullanılması için, yasalarda çok fazla boşluk yok diyorsunuz. Peki bu durum, hukukçuların kendi içtihatından mı kaynaklanıyor?
Ne kadar güzel kanunlar yapılırsa yapılsın kanunları uygulayan kişilerin, hakimlerin yargı organlarımızın kanunları şartlarına, delillere vicdani kanaatine en uygun şekilde uygulaması gerekir. Bence kanunlarımızda kadına aleyhine bir madde yok, sorun maddeyi uygulamadan kaynaklanıyor. Kanunlarımız çok güzel, yeter ki hukukçularımız bu kanunları şartlarına uygun uygulasınlar

-Son dönemlerde eğitim sistemimizde kadının kocasına  itaatkar olması gerektiğine yönelik ifadeler var. Bunun yanında  dinsel yapılar çok fazla arttırıldı. Sizin bu konuda düşüncelerini nelerdir? Bir kadın aile içinde de olmadan da, varlığını sürdüremez mi?

Tabi ki sürdürebilir. Bir kadın evliyse evlilik şartlarına uygun biçimde ailesine de gerekli saygıyı sevgiyi kurarak yaşamasını sürdürmesi gerekir. Ben her şeyde denge bekliyorum. Ailede, çocukların terbiyesinde, eşlerin birbirine karşı davranışlarında denge olduğu sürece aşılmayacak olan hiçbir sorun yoktur.

-Son olarak kadınlarımıza söyleyeceğiniz bir şeyler var mı?

Kendilerini her hususta yetiştirsinler. Anne olarak çocuklarına lazım, eşine lazım, kendisine lazım. Onun için eğitimin yaşı yoktur. Anne eğitimini yarım bırakmışsa  bir sürü açık üniversiteler var, mutlaka oralarda eğitimlerini tamamlasınlar. Toplumda dolu olsunlar.  Genç bir anne isterse, bir üniversite bitirebilir. Bunun bir çok emsali var biliyorum tanıdıklarımdan 
Önce eşiyle olan dengeleri iyi sağlasın. İyi bir eş, iyi bir anne olmayı becersin. Bu çok kutsal bir olay. Başarı, iyi bir ailede gerçekleşir. Aile koşulları iyi değilse, başarı sıfırdır bence. Yani her şey ailede
Huzursuz bir ailede başarılı olabilir misiniz? Her şey huzurlu bir aile ile kaim, ama herkes kendi üzerine düşen görevi yapacak
Başkasından beklemeyecek, eşinden beklemeyecek

-Sakaryalılara söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Sakarya’ya selam söyleyin ben Sakarya’yı  çok seviyorum, Sakarya’nın halkını çok seviyorum.  Beni otuz üç yaşında belediye başkanı yaptıkları için hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Saygılarımı sunuyorum, ben Sakaryalıyım.  
 

KAYNAK. MEDYAYAZAR

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER