'İntihardan farksız'

Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Kadir Savaş, TOKİ’nin Atatürk Stadı arazisinde gerçekleştirmeyi planladığı projeye karşı çıktı. Savaş, “Böyle bir şey intihardan farksızdır” dedi.

'İntihardan farksız'

TOKİ tarafından Atatürk Stadı arazisine yapılacak olan 14 katlı rezidans ve AVM’ye karşı Sakarya Müteahhitler Birliği’nden tepki geldi. Yönetim kurulu adına açıklama yapan Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Kadir Savaş, şehrin yatay büyüme içinde olduğu için yıllardır 3 kat için mücadele ettiklerini belirterek, “İlerleyen teknoloji ve güçlü ekipmanlarımızla 3 kat ve üstü konutların yapılabileceği bir dönemde olmamıza rağmen biz Müteahhitler ve İnşaat Mühendisleri olarak 2 kat imar iznine takılıyoruz. + 1,10 Metre yükseklik izni alamıyoruz ve bodrumları iskana açamıyoruz. Maliyetlerimiz de yüksek oluyor. Bu hem vatandaşımıza bir yük hem de şehrin yataya doğru büyümesi gibi çeşitli sıkıntıları da beraberinde getiriyor” dedi.

HAKSIZ REKABET
“3 kat izni için yıllardır haklı mücadelemizi sürdürürken ve şehrin, vatandaşın menfaatlerini gözeterek dik duruşumuzu ortaya koyarken, bugün 14 katlı bir yapıdan söz etmek ütopik olur” diye konuşan Savaş, “Bugün 3 kat konut izni verilmeyen bir bölgede 14 kata izin vermek, hatta bu projenin söylemi bile bizleri olduğu kadar vatandaşlarımızı da rahatsız eder. Böyle bir şey intihardan farksızdır. Bunun ötesinde haksız rekabeti de beraberinde getirir. TOKİ, şehre uygun güzel eserler yapsın. Elindeki yasal imkanları haksız rekabete çevirmesin. Biz kanunlara saygı gösteriyorsak, devletin birimi olan TOKİ’nin daha çok özen gösterip, tüm kurumlara örnek olması gerekir” diye konuştu.
ŞEHRE ZARAR
Stadın bulunduğu bölgenin zemin açısından oldukça riskli bir konumda olduğunu söyleyen Savaş, “Buraya yapılacak yüksek yapılar, şehre yapılacak en büyük zarardır. Yeşile ve yeşilliğe ihtiyacımız olduğu bir dönemde böyle bir girişimde bulunmayı konuşmak bile Sakarya’da yaşayan vatandaşlarımızın huzurunu kaçırabilir. Depremi yaşayan vatandaşlar olarak, konuya hakim uzaman kişiler olarak tavsiyemiz şudur. Gelecek nesillerimize bırakacağımız güzel ve güvenilir eserleri hep birlikte bırakalım” ifadelerini kullandı.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER