İş hayalinizi gerçekleştirin

Parann Finansal Akademi Kurucu ve Yöneticisi Ece Şen, “Girişimciliğin bir eğitimi yoktur, bir ruhu vardır. Bu yüzden hayali olan herkes işe başlamaktan korkmamalı” dedi

İş hayalinizi gerçekleştirin

sakaryayenihaber.com-Şevval GEÇİN

 GİRİŞİMCİLERE TAVSİYELER

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından gençlere ve kadınlara yönelik birçok destek paketi sunuyor. Özellikle de 30 yaş altı kadınlara 65 bin liraya kadar hibe desteği sağlanıyor. Sakarya için TÜİK ve Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası (SATSO) tarafından açıklanan verilere göre kadın girişimcilerde yüzde 10’luk bir artış söz konusu. Parann Finansal Akademi Kurucu ve Yöneticisi Ece Şen, iş bazlı istihdam artışının çoğaldığını belirterek süreç hakkında bilgi verdi. Sakarya’da 100’den fazla kişinin işletme sahibi olduğunu belirten Finansal Danışman Ece Şen öncelikle girişimcilere tavsiyelerde bulunarak, “Girişimciliğin bir eğitimi yoktur, bir ruhu vardır. Bu yüzden hayali olan herkes işe başlamaktan korkmamalı. Girişimcilik bir ruhtur eğitimle sonradan kazanılmaz. Engelleri aşamayıp takılıp bahane bulmak yerine hayalin özü kendini ona inandırma ve karşındakini ona da inandırmaktır” dedi.

FİNANSAL BİLGİ

Devlet tarafından küçük ve orta ölçekli işletmecilere verilen finansal destek konusunda bilgilendirme yapan Şen, “Farklı sektörlerde iş hayatı deneyimi yaptım ancak bu sektöre geçiş yapmam finans departmanında çalışırken aklıma geldi. Firmaların pek çok eksiklerini keşfetmem üzerine böyle bir iş fikrine kapıldım. Daha sonra İstanbul’dan Sakarya’ya geldim ve burada işe başlamış bulundum. KOSGEB’in projelerini anlatacak birilerini arıyorlardı ben de finansal danışmanlık sektöründe hizmet vermek istiyorum diyerek KOSGEB’e karşı danışmanlık yapıp girişimci vatandaşlara yardımcı oluyorum” dedi.

DOKTOR GÖREVİ

Parann Finansal Akademi olarak vatandaşlara doktor görevi yaptığını belirten Şen, “Normal işleyişteki finans ve yönetim danışmanlarının aksine onların yatırımlarından kar almak yerine bir işletmeye doktor gibi giriyoruz aslında. Eksiklerini giderek firmalarda doğru bir finansal yönetim sağlıyoruz orada. 4 yıldır kadınlarımızın en çok yöneldiği sektör butik. Nüfus o kadar yoğun ki en ufak bir çorap satan bile butik açıp kazanıyor. Bu noktada Sakarya’nın nüfusu ve tüketim alışkanlığı çok yönlendirici. Buna ek olarak çiftçilik bulunuyor. Kadınlarımız aile teşvikleriyle yani ailelerinin yönlendirmeleriyle ya da kendi hayalleri olduğundan bahsederek topraklarında çiftçilik ve tarım yapmak istiyorlar. Bu noktada iki noktada çok destek sağladık şimdiye kadar. Tarım ve hayvancılık anlamında ‘köye dönüş projesi’ var. Bu noktada olumlu geri dönüşler alıyoruz” dedi.

YÜZDE 10 ARTIŞ

2020 yıl sonu istatistiklerine bakıldığında kadın girişimcilerin yüzde 10 artış gösterdiğini vurgulayan Şen, “Sakarya’da TÜİK ve Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (SATSO) verilerine bakıyoruz. Yüzde 8 ila 16 arasında geçen senelere oranla bir değişiklik söz konusu, yani yüzde 10’luk artış olduğunu görebiliriz. Bu artışın güzel yanı var fakat bir de iş yeri içinde olan biri olarak bazı olumsuz yönlerle de karşılaşabiliyoruz. İşin bir vitrini bir de mutfağı vardır. Kadın girişimci olarak vitrine baktığımızda evet çok güzel bir artış var fakat mutfak kısmına baktığımızda olumsuz bir gelişme söz konusu. Genelde eşler bankalarda bulunan borçlarından ya da sicil bozukluklarından dolayı kendi iş hayatını bırakıp eşlerine karşı girişim sağlamaya çalışıyor. Özellikle de devletin kadınlara sağlamış olduğu destekler bulunuyor. Hal böyle olunca sayı ne kadar artmış gibi görünse de maalesef zaman zaman işin arka planında borçlu bir eş bulabiliyoruz. Eskiye oranla en azından bir artış olduğu için yine de olumlu gelişme diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

KOSGEB DESTEKLERİ

Kadın girişimcilere yönelik desteklerden de bahseden Şen, “KOSGEB İş-Kur ve bunun yanı sıra farklı iş projelerine ait desteklerin bulunduğu kurumlar var. KOSGEB örneğin erkek girişimciye 50 bin lira kredi verilirken kadın girişimciye 70 bin lira verebiliyor. Kadın girişimci hibesi 65 bin lirayken erkek girişimci hibesi 50-55 bin lira bandında oluyor. Kadın girişimciler için her zaman pozitif ayrımcılık söz konusu. Gençlere yönelik desteklerde ise 30 yaş altı genç girişimciler, 1 yıl boyunca SGK primlerini ödeme konusunda muaf tutuluyorlar. Bir de genç girişimciye özel farklı noktalarda iş geliştirme destekleri bulunuyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2021, 11:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 hafta Önce

Kaleminize sağlık ..