İşçiler ayaklandı: Alayınıza hodri meydan...

Türk metal sendikası 3 ay önce MESS ile anlasmak adına masaya oturmuş fakat istedikleri sonucu elde edemeyince masadan kalkti.

İşçiler ayaklandı: Alayınıza hodri meydan...

Geçtigimiz hafta Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, metal sektöründe çalışan 130 bine yakın işçinin toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlayamadıkları için eylem kararı almış ve ilk eylem kararı 3 ocakta yemekhanelerde protesto ile başladı. 
Türk Metal Sendikası Sakarya Şube Başkanı Olcay Meriç tarafından sabahin erken saatlerinde Otokar AŞ'de mesai saati öncesi basın açıklaması yapıldı. Yilbasindan once baskanlar kurulu toplantisinda eylem yapma karari aldiklarini ve ilk eylemi geçtiğimiz hafta yemekhane de kaşık vurma yaparak yaptiklarini söyleyen baskan Meriç, "Türk metal üyesi kardeşlerim bundan tam 3 ay önce MESS ile müzakere masasına oturduk. Masaya hepimizin beklentisi olan bir teklif koyduk. Umudumuz uzattığımiz elin sıkılması ve otuŕdugumuz masadan uzlasarak kalkmaktı. Umudumuz soframıza bir dilim ekmek daha koymaktı ama olmadı. Uzattığımız eli sıkan uzlaşma çağrımıza katılan olmadı. Oturduğumuz koltuk masadan kararlığımızla ve mücadelemizle kalktık. MESS'e dedik ki, uzlaşma çağrımıza kulak tıkayarak uzattığımız eli hava da bırakarak bize eylemden başka bir şey bırakmadınız. Biz, sizin eylem davetinizi kabul ediyoruz. Şimdi göreceğiz, ey mi yaban bey mi yaban. Hepinize hodri meydan, alayına hodri meydan" dedi. 
"ZAFER BIZIM OLACAKTIR"
Masadaki teklifin kendinlerinin olduğunu da aktaran başkan Meriç, " Türk metal üyeleri olarak bizler ne istediysek onlar yazıldı. Sonra yazıların hepsi bizim onayımıza sunuldu. O teklifteki herşeyi biz onayladık. O teklif ilk harfinden son harfine kadar bizim teklifti. Bizde, bizim olana sonuna kadar sahip çıkacağız. Onu namusumuz gibi koruyup, mücadele edeceğiz. Dıreneceğiz, direneceğiz. Direne, direne kazanacağız. Yuvamıza ekmek götürmekten başka amacımız yoktur. Çağre sendikamızdir. Kimse bizim gücümüzü test etmeye kalkmasın. Herkes bilsin ki şartlar ne olursa olsun, son sözü biz söyleyeceğiz. Zafer yine bizim olacaktır. Yıllarca birlikte çalıştık. Uretim rekoru kırarken bizden iyisi yoktu. Katileli ödül alırken bizden iyisi yoktu. Peki şimdi ne oldu? Hakkımızı isteyince mi kötü olduk" seklinde konuştu. 
"VİCDANLARA HİTAP EDECEĞİZ"
Uzlaşmaya ve anlasmaya firsat verebilmek için eylemlerin dozunu kademe kademe yükselteceklerinin altını çizen Meriç, "Anlayana sivrisinek az, anlamayana davul-zurna az misali. Şimdilik anlayacaklara sesleniyoruz. Çarşamba günü vicdanlara hitap edeceğiz. Cebimizde para olmadiğını göstereceğiz. Herkes bilsin ki, cebimizde ve banka kartımızda para olmayabilir ama bizim inançlı bir yüreğimiz yüreğimiz var. Hodri meydan, hodri meydan" ifadelerini kullanarak basin açıklaması sloganlar eşliginde sona erdi.  Serkan OK

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2020, 17:42
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER