İşte Sakarya'daki deprem toplanma alanları

İlimizde olası deprem ve afet anında vatandaşların toplanabileceği 666 nokta belirlendi. Ayrıca 752 bin 489 kişinin barınacağı çadır ve konteyner şehir kurulacak.

İşte Sakarya'daki deprem toplanma alanları

Önceki gün Silivri açıklarında meydana gelen 5.8 ölçeğinde ve ilimizde hissedilen deprem sonrası, ilk akıllara gelen soru, depreme ne kadar hazırlıklı olduğumuzdu. 17 Ağustos 1999 depreminden sonra, afete hızlı müdahale etmek ve vatandaşlara barınma ve diğer konularda kısa zamanda hizmet verme konusunda yaşanan sıkıntıların ardından toplanma ve geçici barınma merkezlerinin hazır olmaması gerçeği ortaya çıkmıştı. Bu doğrultuda ilimizde, 17 Ağustos ardından vatandaşların barınma ve toplanma alanlarının belirlenmesi konusunda çalışma başlatıldı.
666 TOPLANMA BÖLGESİ
Yapılan çalışmaların ardından ilimizde ve bağlı olan ilçelerde öncelikli olarak deprem ve afet anında toplanacağı yerler belirlendi. AFAD İl Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan bilgilere göre ilimizde toplanma yeri olarak 666 bölge belirlendi. Belirlenen bölgelerde arasında en fazla toplanla yeri nüfusun ve ticari hayatın en yoğun olduğu ilçe Adapazarı’nda yer aldı. Adapazarı’nda  136 nokta toplanma alanı olarak belirlendi. Öte yandan nüfus ticari hayatın yoğun olduğu ilçelerden Serdivan ve Erenler de ise 29 nokta belirlendi. 
BARINMA MERKEZİ
Olası afet anında, geçici barınma yerleri de belirlendi. Bu doğrulta, olası deprem anında il genelinde ilçeler dahil 31 geçici barınma merkezi oluşturulacak. Barınma yeri olarak belirlenen bu bölgelerde toplam 96 bin 355 çadır ve 73 bin 414 konteyner barınma merkezi kurulacak.  Kurulacak çadırlarda  385 bin 421 kişi, konteynerlerde ise 367 bin 068 kişi barına bilecekler. Yapılan planlamada çadırların büyüklüğü 16 metrekare, konteynerlerin büyüklüğü ise 24 metrekare olarak hesaplandı. Geçici barınma merkezi olarak belirlenen alanın Yüzde 40 ise yönetim merkezleri, sosyal tesislere ayrıldı. 
SERDİVAN VE ERENLER’DE SIKINTI
Toplama alanlarına bakıldığı zaman özellikle nüfusun yoğun olduğu Serdivan merkezde toplanma alanı yerinin olmaması, olası bir deprem anında sıkıntı yaratacak. 99 depreminin ardından bugün Cadde 54’ün yapıldığı alan Serdivan’ın en büyük toplanma alanı olarak belirlenmişti. Ancak deprem çabuk unutuldu ve o yer kamuoyunun gündeminden düşmeyen Cadde 54 projesi ile elden çıkartıldı. Yerine ise alternatif bir toplanma alanı gösterilmedi. Erenler İlçe merkezinde de aynı sıkıntı gündemde. Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü arazisi dışında toplama alanı yok.
Şener SAK
 

MERKEZ İLÇELERDE BELİRLENEN TOPLANMA ALANLARI ŞÖYLE: 

ADAPAZARI:Maltepe Önder Evler Parkı, Maltepe Pazar alanı, Maltepe Vali Mustafa Uygur Okulu, Maltepe SEDAŞ-TEAŞ alanı top sahası, Maltepe Yamaç Sokak Park, Maltepe 559 Sokak Parkı, Maltepe Park-Su Deposu, Hızırtepe  Barboros Sokak Parkı,  Hızırtepe Sosyal Sigortalar Kurumu bahçesi, Hızırtepe Sentetik saha, Hızırtepe Dudayev parkı, Mithatpaşa Halı saha, Şirinevler Safak Sokak Parkı, Mithatpaşa Ulu Sokak Parkı ve sentetik saha Mithatpaşa 603 Sokak Parkı,  Mithatpaşa Güllük Sokak Parkı, Tepekum  8 sokaktaki Halı saha, Yenigün Sezginler Mesleki Anadolu Lisesi Semerciler Atatürk Bulvarı ve Şemsiyeli Park, Semerciler Adapazarı Belediyesi önü,  Cumhuriyet Olgunlar Halı  Saha, Cumhuriyet Tansu Çiller Meslek ve Teknik Lisesi, Cumhuriyet Nuri Bayar Okulu, Semerciler Kent Meydanı, Semerciler Park-Gar binası önü, Abalı İlkokulu Hacılar Köy Meydanı Park top sahası, İlyaslar Camii, Yeşilyurt Eski Köy muhtarlığı Çağlayan Camii Rüstemler Spor Tesisi, Süleymanbey Cami-top sahası,  Bağlar Cihan Bölteci Camii, Karakamış Cami Meydanı, Karaman (131 nolu)           Karaman stadı ve mahalle parkları, Camili Mahallesinde ki Parklar ve Osmanbey Okulu, Korucuk Toki İlköğretim Okulu ve Korucuk Park, Ozanlar Kipa alış-veriş otoparkı

SERDİVAN: Dağyoncalı Cami, Kazımpaşa İlk ve Ortaokulu Bahçesi, Kazımpaşa Park ve Meydanı, Kızılcıklı top sahası,Yukarıdereköy top sahası, Selahiye Eski Okul alanı, Esentepe Muhtarlık Parkı, Aralık Neyyir Hanım İ.Ö.O. Beşevler Ahmet Albeni Cami, Aşağıdereköy İlk ve Ortaokulu, Çubuklu Meydanı ve Meydan Cami, Köprübaşı Park.

ERENLER : Hacıoğlu Erenler Belediyesi yanı ve Yenimahallesi Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü arazisi

ARİFİYE : Arifiye İmam Hatip Orta Okulu, Cumhuriyet Mahallesi Parkı, Arifibey Kız Meslek Lisesi, Arifiye Kültür Merkezi  yanı, Neviye Yavuz Selim Caddesi Neviye Okulu yanı

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2019, 12:48
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hatice
Hatice - 1 yıl Önce

Bence güvenli