İşten çıkarıldı, hayatı değişti!

39 yaşındaki Esma Aygün, çıkarıldığı fabrikadan aldığı tazminatla ekmek teknesini kurdu. Köfte satıp 4 çocuğuna tek başına bakan ve mücadelesiyle herkesi kendine hayran bırakan Aygün kadınlara, "Kadınlar hiç bir şeye olmaz demeyin. Dimdik durun ve mücadele edin" mesajını verdi.

İşten çıkarıldı, hayatı değişti!

sakaryayenihaber.com-Azim ÇELİK'in özel haberi

Adapazarı Yağcılar Mahallesi'nde yaşayan 4 çocuk annesi Esma Aygün, evini geçindirebilmek için yaptığı girişimlerle herkesin takdirini topladı. Aygün, 14 yıl önce eşiyle yollarını ayırdığı gün hayat mücadelesiyle baş başa kaldı. Genç kadın, birlikte yaşadığı 4 çocuğunu yıllarca şehirdeki çeşitli fabrikalarda çalışıp baktı, büyüttü. Aygün, son çalıştığı fabrikada 1 buçuk yıl önce işten çıkarıldı. Talep ettiği tazminatını alan Aygün, bu parayla hayatına yön verecek bir adım attı. Elektrikli 3 tekerlekli bir motosiklet alan Aygün, aracın arkasında seyyar bir ızgara oluşturarak mahallesinin "Köfteci Esma'sı" oldu. 1 yıl burada köfte satan Aygün, çevredeki esnaf ve vatandaşların gönlünde taht kurdu. "Kadın girişimci" yönüyle takdir toplayan işletmeci Aygün'e herkes kol kanat gerdi. Sakarya Yenihaber Gazetesi'ne konuşan girişimci Aygün, kadınlara başarının sırrını anlattı.
"BU BENİM HAYALİMDİ"
Fabrikadan çıkarılmasının kendisini hayaline götürdüğünü belirten Aygün,"Aslen Trabzonluyum ama Sakarya'da doğup büyüdüm. 2'si kız 2'si erkek 4 çocuğum var. 14 yıldır tek başına hayatla mücadele edip çocuklarıma ben bakıyorum. Yeri geldi bulaşık yıkadım, yeri geldi fabrikada çalıştım. En son çalıştığım fabrikadan proje bittiği için çıkarıldım ve aldığım tazminatla önceden beri düşündüğüm araştırdığım bu işi yapmaya karar verdim. Bu iş benim hayalimdi. Bu işte örnek aldığım köfteci bir ustadan yaklaşık 2 ay eğitim aldım. Kız kardeşimin eşinin desteği ile kurdum bu işi. 4 yıldır burada yaşıyorum, 6 aydır da bu işi kendi mahallemde sürdürüyorum. Buradaki bütün esnafların desteği ile işime devam ediyorum. Ev hanımlarından çok destek aldım. Hatta bir kadın müşterim sabaha kadar çalışabilmem için düşünmüş, yardımcı oldu. Çoğu kadın malzemeleri alacak param olmadığında bana yardım ettiler." dedi.
"KADINLAR, YETER Kİ İSTESİN"
Esma Aygün, kadınların isteyince her şeyi elde edebileceğini belirterek şöyle dedi: "Kadın girişimci olduğum için beni yalnız bırakmıyorlar, temiz ve titiz çalışmamı takdir ediyorlar. Mahallede yumurcakları bazen yanıma gelip köfte mis gibi koktu diyor, onlara da elimden geldiğince doyuruyorum, kıyamıyorum ve paranızı başkası ödedi diyorum. Sakaryaspor'un maçlarını da takip ediyoruz, orada da hizmet veriyorum. Hatta bazı müşteriler kadın eli her zaman daha temiz daha lezzetlidir diyerek bizden yiyorlar. Buradan kadınlara sesleniyorum, düşseler de kalksalar da asla yılmasınlar. Anneler evlatlarından asla vazgeçmesin, bir anne evladı için uğraşırsa bütün kapılar onun için açılır. Allah her zaman yar ve yardımcıları olur mutlaka. Kendi ayakları üzerinde durmaya çalışma çok güzel bir duygu. Hiç bir kadın olmaz demesin, hayalinden vazgeçmesin ve peşinde koşsun. Biz kadınlar her şeyi başarabiliriz."
Aygün, severek yürüttüğü köftecilik mesleğini geliştirerek işlerini büyütmeyi hedefliyor. 


 

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2019, 13:00
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yakup ÇELİK
Yakup ÇELİK - 10 ay Önce

Son zamanlarda ülkemizde olan iç karartıcı olaylar haberler den ötürü içimizi ısıtan güzel bir haber emeği geçenleri tebrik ve takdir ediyorum

SIRADAKİ HABER