'İthal kurbana ihtiyacımız yok'

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hakan Candemir, Türkiye’nin ithal kurbanlık ihtiyacının olmadığını belirterek, “Ülkemizdeki sığır varlığı, ihtiyacı rahatlıkla karşılayabilecek potansiyele sahiptir.” dedi.

'İthal kurbana  ihtiyacımız yok'

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hakan Candemir, kurban bayramı öncesinde vatandaşları uyardı. Candemir, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, bazı kesimlerin kırmızı et talebinin arttığı yönünde yaptığı açıklamaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Türkiye’de kasaplık canlı hayvan üretiminin son yıllarda büyük oranda artış gösterdiğini ifade eden Candemir, “Ülkemizdeki yaklaşık 2 buçuk milyon baş kasaplık sığır varlığı, kırmızı et piyasasının yıllık talebinin yanı sıra, kurban döneminde oluşacak ihtiyacı da rahatlıkla karşılayabilecek potansiyele sahiptir” dedi.
“İTHALAT ZARAR VERİYOR”
Avrupa Birliği Ülkelerinden kasaplık hayvan temin edilmesinin yerli üretimi zor durumda bırakacağını ifade eden Candemir, bu ithalatın sektörün son dönemde kaydetmiş olduğu gelişime de zarar vereceğini söyledi. AB ülkelerinde et verim yönlü sığırcılık yapan işletme sayısının oldukça sınırlı olduğunu ifade eden Candemir, “Bugün ülkemizdeki hayvansal üretimi ve gelişmeyi durdurmak için yapılan bu girişim, ülkemizi sürekli ithalata bağımlı hale getirecektir” dedi. Uygulamanın yerli üretim sektörünü bitirmeye yönelik olduğunu ifade eden Candemir, bu durumdan süt sığırcılığının da etkileneceğini söyleyerek, doğan erkek buzağılara da pazar bulunamayacağına dikkat çekti.
“TALİHSİZ BİR GİRİŞİM”
AB ülkesindeki sığır varlığının Türkiye’den çok daha az sayıda olduğunu ifade eden Candemir, “Besicilik canlı sığır ithalatı yapılması yönündeki talepler bazı kesimlere kısa vadeli çıkar sağlama amacı taşıyan ve yerli üretim sektörünün gelişimini olumsuz yönde etkileyen talihsiz bir girişimdir.” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER