İyi Partili Kılıçaslan'dan "fındık fiyatı" açıklaması

İyi Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan yaptığı basın açıklamasında fındık fiyatının bir an önce açıklanarak, üreticinin emeğini yok edecek spekülasyonların önünün kesilmesi gerektiğini söyledi. 

İyi Partili Kılıçaslan'dan "fındık fiyatı" açıklaması

İyi Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan fındık fiyatları ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Fındık taban fiyatları; 2017 yılında 17 Ağustos tarihinde, 2018 yılında 26 Ekim tarihinde, 2019 yılında 26 Temmuz tarihinde açıklanmıştır. 2020 yılı fındık taban fiyatları ise henüz açıklanmamış ve hangi tarihte açıklanacağı da belli değildir. Karadeniz Bölgesi’nde 16 il, 123 ilçe ve 3.200 köyde 720 bin hektar alanda yaklaşık 500 bin üreticiyle üretilen ve milyonlarca insanın temel geçim kaynağı olan fındık fiyatının, fındık üreticisini mağdur etmeyecek bir tarihte yani bir an önce açıklanması lazım.

Bu yıl fındık rekoltesinin 660 bin ton civarında olacağı tahmin ediliyor. Türkiye’de 2018-2019 sezonunda 776 bin ton fındık üretimi gerçekleşmişti. Gübre başta olmak üzere, işçilik, ilaç gibi her türlü girdi de anormal artışlar meydana gelmiştir. Bu artışlara bağlı olarak 1 kg fındığın maliyeti 20 liranın üzerine çıktı. Rekoltede bu yıl meydana gelen düşüş de dikkate alınarak fındık fiyatları 3,5-4 dolar seviyesinin altında açıklanmamalıdır. Ve 25 TL’den den az olmayacak düzeyde olmalıdır. Bunun altında açıklanacak her fiyatın fındık çiftçisini zarara uğratır.”

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kamil
Kamil - 6 ay Önce

He sen söylemezsen biz bulmiyotduk