Kaçak elektriğin bedeli 5 yıl daha vatandaşa ödetilecek

Elektriğini kaçak kullananların maliyeti "kayıp-kaçak bedeli" adı altında vatandaşa ödetilmesi uygulamasının 5 yıl daha uzaması için Ak Parti yasa teklifi verdi 

Kaçak elektriğin bedeli 5 yıl daha vatandaşa ödetilecek


Elektrik faturalarına yansıtılan kayıp-kaçak bedelinin 5 yıl daha vatandaşa yüklenmesi için kanun teklifi getirildi. AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ve İstanbul Milletvekili Nevzat Şatıroğlu'nun imzasıyla Meclis'e sunulan teklife göre 2020 yılında dolan kayıp-kaçak bedelinin faturalara yansıtılması süresinin 2025 yılına kadar uzatılması öngörülüyor. 

Son aylarda artan elektrik faturalarında kayıp-kaçak bedelinin yine vatandaşa yüklenmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Düzenleme yasalaştıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 5 yıla kadar uzatma yetkisi de verilecek.

2020'DE BİTİYORDU
Kayıp kaçak bedelleri için 31 Aralık 2015 tarihinde bölgesel hesaplamaya ara verilmiş, çözüm bulunamaması üzerine 2015'te biten süre 31 Aralık 2020 tarihine uzatılmıştı.

Geçtiğimiz hafta, bu sürenin yine 5 yıl daha uzatılması için Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Meclis'e sunuldu.

Meclis'e sunulan kanun teklifinde, 40. maddede yer alan düzenleme şu şekilde;

"Düzenlemeye tabi tarifeler üzerinden elektrik enerjisi satın alan tüketicileri, dağıtım bölgeleri arası maliyet farklılıkları nedeniyle var olan fiyat farklılıklarından kısmen veya tamamen koruyacak şekilde tesis edilmiş ve uygulamaya ilişkin hususları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca hazırlanan tebliğ ile düzenlenmiş fiyat eşitleme mekanizması içerisinde tüm kamu ve özel dağıtım şirketleri ile görevli tedarik şirketleri yer alacak.

2025'E KADAR UZATILIYOR
Fiyat eşitleme mekanizması 31 Aralık 2025 tarihine kadar uygulanacak. Fiyat eşitleme mekanizmasının uygulandığı süre boyunca ulusal tarife uygulamasının gerekleri esas alınacak ve ulusal tarifede çapraz sübvansiyona yer verilecek. Ulusal tarife, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca hazırlanacak ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu onayıyla yürürlüğe girecek.

CUMHURBAŞKANI YETKİLİ OLACAK
Bu sürenin beş yıla kadar uzatılmasına Cumhurbaşkanı yetkili olacak. Fiyat eşitleme mekanizmasının uygulandığı dönemde tüm hesaplar ilgili mevzuata göre ayrıştırılarak tutulacak."

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2020, 20:01
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin çatalbaş
Hüseyin çatalbaş - 4 ay Önce

Her evin kapısında ayrıca direk dikilmiş özel lambalar konmuş bu lambalar yıllardır yanıyor .Ayrıca sokak lambaları kişilerin evlerine çevrilmiş caddeler karanlık bazı evlerin bahçeleri aydınlatılmıştır.Bu durumu Kocaali tek çalışanları mahalle muhtarları ve azaları da bilmekte ama oralarda kim kime belli değil Yanılmıyorsam o bahçeleri aydınlatan adamların elektrik parasını ben ödüyorum daha fazla bilgi için 05334511275 arayın bilgi verelim.Rezilliğin bu kadarı pes.