'Kaçak hayvan kesiyorlar' sözü ilçeyi karıştırdı

Sakarya Kasaplar Odası Başkanı Nihat Kopal'ın Geyve'de kesilen etlerin yüze 80'inin kaçak hayvan olduğu iddiası ilçeyi karıştırdı!

'Kaçak hayvan kesiyorlar' sözü ilçeyi karıştırdı

Sakarya Kasaplar Odası Başkanı Nihat Kopal, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın gıda denetimlerinde Sakarya'daki bazı işletmelerin et ürünlerinde at eti yakalaması ile ilgili dün bir basın toplantısı düzenlemişti. 
Kopal'ın konuyla ilgili dikkat çeken açıklamalarından biri de Geyve ilçesine yönelikti. Kopal, Geyve'de yıllardan beri yüzde 80 kaçak hayvan kesildiğini iddia etti. Kopal, Tarım İl Müdürü Mehmet Erdemir'in de bazı kişileri kolladığını söylemişti. 
Bu açıklamalar Geyve'de büyük yankı uyandırdı. Geyve'de kasaplık yapan esnaf, tepkilerini göstermek için Geyve Esnaf Odası Başkanlığını ziyaret ederek sorunlarını iletti.
MEZBAHA İSTİYORUZ
Geyve Esnaf Odası Başkanı İsmail Bulur açıklamasında; "Bizler İlçemizdeki kasap esnaflarımız ile birlikte bir kaç yıl önce dönemin Büyükşehir eski Belediye Başkanı Sayın Zeki Toçoğlu' nu ziyaret ettik. Başkanımıza bu konudaki sıkıntılarımızı ilettik. İlçemize bir mezbaha talep ettik. İl Tarım Müdürünü aradı, İl Tarım Müdürü bizlere Geyve ve Pamukova'daki mezbahaları incelediklerini ve Pamukova'dakinin uygun olmadığını açıkladı. Geyve'dekinin butik mezbaha olmasının uygun olduğunu ve yapılan harcama ve düzenlemelerle bölgeye hizmet verebileceğini söyledi. Arkadaşlar görüşme sonunda Geyve Belediye Başkanımızı ziyaret ederek bilgileri aktardılar. Konu hakkında Kasaplarımız da haklı, bir danayı veya iki koyunu Adapazarı'na götürüp kestiremiyor. Canlı götürmek için bir araç isteniyor, kesildikten sonra da et için ayrı sakatatlar için ayrı ve deri için ayrı araç isteniyor. İlçemize bir mezbaha yapılmadan bu sorun çözülmez. Uygulamadaki aksaklıklar esnafları merdiven altına yöneltiyor."
HEM MAĞDUR HEM SUÇLUYUZ
Geyve Esnaf Odası Başkanı İsmail Bulur' u ziyaret eden kasap esnaflar; Mehmet Karakaş ve Hayati Mert ortak açıklamalarında; " Hem mağduruz hem de suçluyuz. Bizler hayvan kesimlerimizi Adapazarının en modern diğer bir kesimhanesi olan işletme sahibinin Geyveli olduğu hemşerimizin mezbahasında yapıyoruz. Bu bile bizi suçlu yaptı. Evet uygulamada suçluyuz ama sorunumuzu çözecek yerlerden de ses çıkmıyor. Osmaneli ve İznik'e kesime gidenler var. Neden yardımcı olunmuyor" ifadelerini kullandılar. 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2019, 23:45
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER