banner67

Kaçar, eğitim sistemini eleştirdi

Sakarya Eğitim-Sen Şube Başkanı Kaçar, Türkiye’de eğitim sisteminin yeterli olmadığını ve değişmesi gerektiğini söyledi

Kaçar, eğitim sistemini eleştirdi

sakaryayenihaber.com-Şevval GEÇİN

Öğrenci merkezli sisteme geçildikten sonra bugüne kadar gelinen süre içerisinde eğitim sisteminin güncellenmediğini vurgulayan Sakarya Eğitim-Sen Şube Başkanı Yücel Kaçar, “Bugüne kadar geldiğimiz süre içerisinde Türk eğitim sistemi güncellenmedi. Öncelikle eğitimin tanımından başlamak gerekli. Eğitim, kasıtlı olarak istenen yönde davranış değiştirme sürecidir. İnsan yetiştirme düzenimizde siyasi irade önemlidir.  Bugünkü Türk eğitim sisteminin özeti, yüzde 5-10 arasındaki öğrencilerin fen bilgisi ve matematik becerilerini belirlemeye yönelik sistemdir” dedi.

EĞİTİM POLİTİKASI

18 milyon öğrencinin bulunduğunu Türkiye’de eğitim sisteminin sadece yüzde 5’lik öğrenci için çalıştığını ifade eden Başkan Kaçar, “Türk eğitim sistemi değişmiyor. 2003’ten bu yana Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk aslında AK Parti hükümetlerinin eğitim politikalarını belirliyordu. Öğrenci merkezli bir sisteme geçildi. Bu kulağa hoş gelse de uygulama da ders geçme yöntemi ve disiplin yöntemi öğretmenin aleyhine değiştirildi. Nitelikli diye tabir edilen okullara girmek için öğrenciler yetiştiriliyor.  Türkiye’de 18 milyon öğrenci var.  Bir buçuk milyon öğrenci kurgulanmış bir eğitim sisteminde eğitim alıyor.  Bütün sistem yüzde 5’lik bir öğrenci için çalışıyor” diye konuştu.

“BAŞARI DERSLE ÖLÇÜLMEZ”

Ülkede başarının sadece derslerden ölçülmesini yanlış bulan Başkan Kaçar, sistemin bir an önce bir değişikliğe uğramasını belirtti. Kaçar, “Başarılı birey sadece fen bilgisi ya da matematik becerileri iyi olan bireyler değildir. Ülke olarak dünya sıralamasında matematikte de çok gerilerdeyiz. Bu da çok ayrı bir konu. Fen ve matematik becerisi iyi olan öğrencilerin dışında da yetenekli ve nitelikli öğrenciler var. 15 yaşında jimnastik alanında dünya şampiyonu olmuş bir çocuğumuz var. Bu çocuk TEOG sınavında başarı elde edemedi diye biz ona başarısız diyebilir miyiz? Tabi ki hayır. Eğitim sistemimiz bunu başarısız kabul ediyor. Her çocuk kendi ilgi ihtiyaç ve özelliklerine göre başarılı olur.  Bu yüzden sistemi yüzde 5’lik kısma göre değil, yüzde 95’lere varan bireyleri kapsayacak şekilde tasarlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

PLANLAMA HATASI

Eğitimde planlamanın doğru olmadığını belirten Başkan Kaçar, “Türkiye’deki eğitimde kullanılan planlama ile ilgili şunu söyleyebiliriz, bir sanayici diyor ki resmi rakamlara göre yüzde 15 oranında işsizlik var ama ben çalıştıracak işçi bulamıyorum. Ülkenin ihtiyacı nedir bunun belirlenmesi lazım hangi iş gücüne hangi vasıf olarak üretim sağlanır bunu belirlemek lazım. Politikayı belirlemek öncelikli öncelikle ne üretilecek hangi insan gücüne ihtiyacım var bunları belirlemek gerekiyor. Tarıma döneceksek ekonomimizi ona göre kalkındırmayı planlıyorsak o zaman ziraat ile ilgili yetiştirmeler gerekiyor” diye konuştu.

Z KUŞAĞI

Z kuşağının zorlu bir süreçten geçtiğini dile getiren Başkan Kaçar, “Kalkınma eşittir eğitim artı politikadır. Siz politikanızı belirleyeceksiniz ona göre eğitim verip kalkınma yapacaksınız. Günlük hayatta Z kuşağı insanların tutumları ve beklentilerinin düşüncelerine baktığımızda yüzde 75’in fazlası ülkeden gitmek istiyor. Özgür olmadığını, umudu olmadığını söylüyor. Bu da nesli etkiliyor. Bu kuşak nitelikli yetişmediğini ve yeterli eğitim almadığını düşünüyorum. İş bulmada güçlük çekiyorlar, hayata dair beklentileri yok. Bu sebeplerden dolayı da yurt dışına gitmek istiyorlar. Eğitim sistemi nesli nasıl etkiliyor derseniz bunu söyleyebilirim. Bu yüzden eğitim de sistemsel olarak sorunlar yaşanıyor. İnsan davranışlarını hükümette olan tek bir kişi tarafından düzenlenirse bu doğru olmaz. Eğitimde birçok yetkili tarafından düzenlemeler yapılarak hedefleme planlaması yapılmalı. Bu paydaşlarda Öğretmenler ve öğrenciler dahil değil. STK’lar da bunlara dahil değil” dedi.

YORUM EKLE