KADINLAR, AKM ÖNÜNDE KADINA ŞİDDETİ PROTESTO ETTİ

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle, önceki gün Türk Kadınlar Birliği ve Sakarya Kadın Platformu eylem ve basın açıklamasında bulundu.

KADINLAR, AKM ÖNÜNDE KADINA ŞİDDETİ PROTESTO ETTİ

AKM ÖNÜNDE
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle Türk Kadınlar Birliği Sakarya Şubesi üyeleri, AKM önünde bir araya geldi. Ellerinde pankartlarla AKM önünde toplanan birlik üyeleri, yaptıkları makyajlarla, son yıllarda sıklıkla gündeme gelen şiddet ve öldürme olaylarına tepki gösterdi. TKB Şube Başkanı Tevhide Yağan, son yıllarda Türkiye’de kadınlara ve çocuklara karşı uygulanan şiddet ve cinayetlerin boyutu ciddi noktalara geldiğini vurguladı.
ŞİDDETTEN UZAK
Yağan yaptığı açıklamada, “25 Kasımın ülkede kadına şiddetin olmadığı günlerin başlangıcı olarak görmek istiyoruz. Bu ayıbı ülkemiz hak etmiyor. Kadının insan hakkına sahip olduğunu bilen eşitlik ilkesine inanan bir toplumda kadınımızla, erkeğimizle yan yana omuz omuza yaşamak istiyoruz” diye konuştu.
OTURMA EYLEMİ
Kadına şiddete tepki amacıyla yapılan ikinci eylem ise Sakarya Kadın Platformu tarafından gerçekleştirildi.  5 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele etkinlikleri çerçevesin de yapılan  etkinliğe Eğitim-Sen MYK Üyesi Hanım Koçyiğit katıldı. Platform üyeleri kadına karşı şiddet ve ölümün son bulması için sessiz oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eyleminin ardından platform üyeleri tarafından bilgi dağıtıldı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE