Kadınlar şehirde güvensiz olan yerleri işaretledi!

Sakarya'da kadınlar, kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için harita üzerinden "ateş böcekleriyle" işaretleme yaptı.

Kadınlar şehirde güvensiz olan yerleri işaretledi!

Kadınlar "güvensiz hissettikleri" ilçe, mahalle veya köyleri Birleşmiş Millet(BM)'nin kadına  yönelik şiddete dikkat çekmek için kurduğu sitede Sakarya haritası üzerinden "ateş böcekleriyle" işaretledi. En çok işaretlenen ilçeler Adapazarı, Karasu, Kocaali, Söğütlü ve Hendek oldu

sakaryayenihaber.com- Azim ÇELİK'in haberi

BM’nin 25 Kasım’da başlattığı “Ateş Böcekleri ile Karanlığı Aydınlat” kampanyasıyla, Türkiye’de binlerce kadın kendilerini güvende hissetmediği bölgeleri işaretledi. Ortaya çıkan sonuca göre Türkiye’de işaretlenmeyen tek bir alan yok. Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi’nin (UN Women) 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde başlattığı “Ateş Böcekleri ile Karanlığı Aydınlat” kampanyasına Türkiye’den binlerce kadın katıldı. 

10 ARALIK'TA SON BULACAK

İnsan Hakları Haftası’nın ilk günü olan 10 Aralık’a kadar sürecek olan kampanya ile kadınlar, Türkiye’de kendilerini güvende hissetmedikleri yerleri ateş böceğini temsil eden bir ışık ile işaretledi. BM tarafından açılani, kadınların girip önlerine çıkan haritadan konumlarına göre işaret bıraktıkları 'atesbocekleri.info' sayfasına Sakarya'dan da çok sayıda kadın girdi.

EN ÇOK İŞARET ADAPAZARI'NDA 

İlimizden sayfa ziyareti yapan Sakarya'nın merkezinden ve 16 ilçesinden yüzlerce kadın kendilerini "güvende hissetmedikleri" ilçe, mahalle ve köyleri "ateş böcekleriyle" işaretleyerek kampanyaya destek verdi. Kadınların Sakarya haritası üzerinde nerelere işaret bıraktıkları ise siteden net bir şekilde gözlemlendi. En çok ateş böceğinin Adapazarı geneli ve özellikle merkezi, Karasu, Kocaali, Söğütlü ve Hendek ilçelerine bırakıldığı dikkat çekti. Ülke geneli baz alındığında ise kadınlarırın enen güvensiz hissettikklleri il, diğer illerin kat kat üzerinde "ateş böceğinin" bırakıldığı İstanbul ili oldu. 

Kampanyayla ilgili şu bilgiye yer verildi: 

Ateş Böcekleri Kadına Yönelik Şiddete “Dur” Diyor

Yaşadığın kentte kendini güvende hissediyor musun?
Sokakta yürürken seni tedirgin eden şeyler oluyor mu? Sözlü tacizle karşılaşıyor musun? Yanından geçerken omzuna çarpan, aracınla giderken trafikte seni sıkıştıran oluyor mu?
Toplu taşımaya binerken kalabalık olmasına dikkat ediyor musun ya da toplu taşımada yalnız kalmaktan kaçınıyor musun?
Yürüdüğün sokaklarda yeterli aydınlatma var mı? Yanmayan sokak lambaları, yolunu değiştirmene neden oluyor mu? Zaman zaman bir çukura denk gelip düşme tehlikesi geçiriyor musun? Kaldırımın yüksekliği yüzünden asfaltın kenarından yürümek zorunda kaldığın oluyor mu? Cevabın Evet ise, sen de kamusal alanda (sokakta, iş yerinde, eğlence yerlerinde) şiddete maruz bırakılıyorsun. Kamusal alandaki şiddetten en çok kadınlar ve kız çocukları etkileniyor; sokakta yürürken, alışveriş yaparken ve toplu taşımayı kullanırken güvende hissetmiyorlar. Şiddetten arındırılmış bir hayat, kadınlar ve kız çocuklarının güçlenmesi ve eşit bireyler olarak toplumsal hayat içerisinde yer almalarının ön koşullarındandır.

Ateş böcekleri birbirlerini korumak, gecenin karanlığında birbirlerini kollamak için bir yanıp bir sönen ışıklarıyla sessiz bir iletişim içindeler. Uzaktan bir yangın yerini anımsatan bu bol ışıklı iletişim onların hayatta kalmasını sağlıyor. Her bir ışık güveni simgeliyor. Bu kusursuz iletişim, şiddet gören kadınlar için neden bir çözüm olmasın? Siz de bir yerlerde kendinizi güvensiz hissediyorsanız oraya bir ateş böceği bırakın, karanlığı aydınlatın.BM Kadın Birimi, dayanışmanın sembolü ateş böceklerinden ilham alarak kamusal alanda şiddete dikkat çekiyor ve herkesi birer ateş böceği yakmaya çağırıyor. Ateş böcekleri yaşadığımız kentlerde güvende hissetmediğimiz yerleri aydınlatacak.BM Kadın Birimi, interaktif haritada işaretlenen güvensiz noktalara ilişkin bilgiyi ilgili yerel yönetimler ile paylaşarak güvenli kentlere katkı sağlamayı hedefliyor.


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2019, 10:29
banner3
YORUM EKLE