Kafelerdeki sigara yasağı uygulamasına tepki

Kafeterya ve restoranların SATSO'daki temsilcileri, kapalı alanda sigara yasağı ve denetimlerle ilgili tepkilerini dile getirdi 

Kafelerdeki sigara yasağı uygulamasına tepki

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) çatısı altında faaliyet gösteren ve Yiyecek, İçecek ve Konaklama Hizmetleri ile iştigal eden 5. Meslek Komitesi Aylık Olağan Toplantısını gerçekleştirdi.

Komite Başkanı Hasan Alptekin başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Komite Başkan Yardımcısı Osman User, Komite Üyeleri; Savaş Yılmazer, M. Alican Sak, Gökhan Tiryaki, Hasan Arıcanlı iştirak etti.

Söz konusu toplantıda Sakarya’da faaliyet gösteren kafe ve restoranlarda sigara içilen alanlarla ilgili uygulamada netlik olmaması nedeniyle yaşanan sıkıntılar dile getirildi.

Komite adına açıklamada bulunan Komite Başkanı Hasan Alptekin Kafelerde sigara içilmesi ile ilgili bir kanunun uygulaması konusunda çelişkiler yaşandığını dile getirerek “Kanununda bir netlik yok. Bu konuda yapılan denetimlerin belli bir kriter ve düzen çerçevesinde olmaması sektör temsilcilerini mağdur etmektedir. Söz konusu denetimler neticesinde kesilen cezalar Sakarya’da ciddi bir istihdam sağlayan yiyecek içecek sektörüne olumsuz yansımaktadır.  Bu konuda bir çözüm bulunması bizler için önemli. Devletimize, istihdam ve ciddi vergi geliri sağlayan bu meslek dalında faaliyet gösteren meslektaşlarımızın kapalı alanlarda tütün ve tütün mamulleri içme yasağına toplum sağlığı açısından biz kafe ve restoran işletmecilerinin de itirazı yoktur. Bulunmuş olduğumuz mesleki faaliyetlerimiz açısından açılır kapanır tente ve camlı alanlarda daha öncesinde yüzde 51 açık alan oranını göz önüne alarak yapılan denetimlerin makul olması ve kanuni sınırların netleşmesini talep ediyoruz.” dedi.

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Soner
Soner - 11 ay Önce

millet sigara içiyor kardeşim onu bunu yasaklayarak bu çözülmez çözmek isteyende içenlere ayrı içmeyenlere ayrı yer yaptırır böyle sorun çözülür eyt olayında olduğu gibi göndemimizde yok demek yöneticilik değildir yönetemiyorsan gideceksin .

Sibel Demirci
Sibel Demirci - 9 ay Önce

Bende bir kafe işletmecisi olarak tum itirazlara katılıyorum çok madur oluyoruz ve buna hic kimse birşey yapmıyor işçi çıkarmaya varan işletmemde kurala uyuyorum ama devlet maduriyetimize göz yumuyor maalesef

SIRADAKİ HABER