'KALP HASTALIKLARININ YÜZDE 80'İ ÖNLENEBİLİR'

SAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir, kalp hastalığı ve inmeye bağlı erken ölümlerin, risk faktörlerinin kontrol altına alınması ile en az yüzde 80'inin önlenebileceğini söyledi.

'KALP HASTALIKLARININ YÜZDE 80'İ ÖNLENEBİLİR'

Dekan Prof. Dr. Ramazan Akdemir, Dünya Kalp Günü’nün Dünya Kalp Federasyonu tarafından 24 Eylül 2000 tarihinden bu yana her yıl kutlandığını söyledi. Dünya Kalp Günü’nün her yıl tüm dünyada 17.1 milyon kişinin yaşamını kaybetmesine neden olan kalp hastalıkları ve inmenin başlıca ölüm nedeni olduğuna ilişkin bilgilendirmek için düzenlendiğini aktaran Akdemir, bu sayede tütün kullanımı, sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite yoksunluğu gibi başlıca risk faktörlerinin kontrol altına alınması ile kalp hastalığı ve inmeye bağlı erken ölümlerin en az yüzde 80'inin önlenebileceğini tüm dünyaya duyurulduğunu kaydetti.
ÖNERİLER
Çocukların şimdiden kalp sağlığı dostu bir yaşam alışkanlığı kazanmalarının ve bunu ömür boyu sürdürmelerinin sağlanabilmesinin, kalp hastalığı ve inmenin gelecekte yaratacağı riskleri bugünden önlemek için fırsat olacağını belirten Akdemir, Türk Kardiyoloji Derneği’nin de konuyla ilgili önerileri sıraladı: “Her yıl dünyada yaşanan ölümlerin yüzde 6'sı hareketsizlikten kaynaklanmaktadır. Obezite, diyabet ve fiziksel aktivite yetersizliği gibi risk faktörlerinin çocukluk çağında görülmeleri, erişkinlikte kalp hastalığı gelişme riskini büyük oranda artırmaktadır” dedi
30 DAKİKA SPOR
Haftada beş kez 30 dakika süreyle yapılan orta zorlukta aktiviteler, kalp hastalığı ve inme riskini azaltacağını ifade eden Akdemir, “Fiziksel aktivite mutlaka egzersiz yapmayı gerektirmez. Gerçekçi hedefler koyun. Aktivite düzeyini yavaş yavaş artırın, zorlamayın.” ifadelerini kullandı.
BESLENMEYE DİKKAT
Beslenmenin de kalp krizleri üzerinde etkili olduğunu ifade eden Akdemir, insanların günümüzde  giderek daha fazla, şeker, tuz, doymuş yağ ya da trans yağ içeriği yüksek olan işlenmiş gıdalar tükettiğini söyledi. Akdemir, “ Sağlıksız beslenme alışkanlıkları, dünyada önde gelen 10 ölüm nedeninden 4'ü ile doğrudan bağlantılıdır. Meyve ve sebzeler açısından zengin olan kalp sağlığı dostu bir beslenme şekli, kalp hastalığı ve inmeden korunmaya yardımcı olur” dedi. Akdemir, çocukların sağlıklı gıdalara da yönlendirilmesi gerektiğini vurguladı.
SİGARA DUMANI
Sigarayı bırakmak ve sigara dumanına pasif maruziyetten korunmak, kalp hastalığı ve inme riskini azaltacağını söyleyen Prof.Dr.Akdemir, “ Evinizde sigara içilmesini yasaklamanız, ailenizin geleceği açısından çok önemlidir. Çocuklarınıza sigara kullanmanın tehlikelerini anlatın, sigaraya başlamamaları için onlara yardımcı olun. Eğer sigarayı bırakmakta zorlanıyorsanız, tavsiyeler almak üzere hekime başvurun. Sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilecek destek hizmetlerinden faydalanın” diyerek uyardı. Rabia Bulut

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER