Kan vermek sevaptır

Kovid-19 salgını ve Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Kızılay tarafından kan stoklarında tükenme noktasına gelindiği ifade edilirken konuyla ilgili değerlendirmede bulunan İl Müftüsü Hasan Başiş, “Özellikle Kovid-19 sürecinde ihtiyacı olan hastalara kan vermenin il müftüsü olarak altını çizerek belirtiyorum, kan vermek sevaptır” dedi 

Kan vermek sevaptır

Serkan OK'un haberi

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı kararı ile Sakarya İl Müftülüğüne atanan ve aslen de Sakaryalı olan Hasan Başiş, Kızılay’da kovid-19 salgını ve Ramazan ayının gelmesiyle birlikte kan stoklarında tükenme noktasına gelindiğiyle ilgili değerlendirmede bulundu. Dünyanın büyük bir sıkıntı içerisinde olduğunu söyleyen Başiş, “Kovid-19 salgın hastalık ağır geçiyor ama inşallah memleket ve kurallara uyduğumuz takdirde bu hastalığın kolay bir şekilde geçeceğine inanıyorum” dedi. 

DUALAR VE UYARILAR YAPILIYOR

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Sakarya İl Müftülüğü olarak tüm personellerle birlikte dualar ettiklerini de sözlerine ekleyen Başiş, “Duanın akabinde vatandaşlarımızı kurallara uymaları noktasında teşvik ediyoruz. Bunu bir görev olarak addediyoruz. Görüldüğü üzere gündüzleri ve yatsı ezanından sonra dualarımız ile uyarılarımız yapılıyor. Bu görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu. 

KAN BAĞIŞI CAİZDİR”

İnsanın Allah’a karşı vazifesini hakkıyla yerine getirmesi için sağlıklı bir vücuda sahip olmasının gerekli olduğunu söyleyen Müftü Başiş, “Pek çok insan tedavisi olmayan hastalıklarla uğraşmaktadır. Din İşleri Yüksek Kurulu yayınladığı kararda, organ naklinin caiz olduğunu artı kan bağışının da caiz olduğunu açıklamıştır. Kan bağışının, kan verilene olduğu kadar, kan verene de birçok yararı vardır. İlimizde Kızılay Şubesi bu ve benzeri faaliyetlerde bu konuda vatandaşlarımızın ilgisini ve desteğini elbette beklemektedir” şeklinde konuştu. 

SÖZÜNÜ HATIRLATTI 

Peygamber Efendimizin “İnsanların en hayırlısı insanlara en faydalı olandır” sözünü hatırlatan Başiş, “Yine Peygamber Efendimiz, “Kim bir Müslümanı sıkıntıdan kurtarırsa Allah’ta o sebeple onu kıyamet gününün sıkıntılarından kurtarır” buna göre bizler organ veya kan bağışı ile başkasının dünyasını aydınlatırsak, Rabbimiz bunun ecrini ve sevabını mutlaka verecektir. Bunda şüphe yok. Kan candan cana giden en büyük sadakadır. Kan bağışında bulunan bütün kardeşimizi tebrik ediyoruz” dedi. 

YARDIMCI OLMAMIZ LAZIM 

Kan verilmesi konusunda tüm personellerini aydınlattıklarını vurgulayan Başiş, “Böyle sıkıntılı bir süreç içerisinde bizlerde kan bağışında bulunarak hasta olan kardeşlerimize yardımcı olmamız gerekiyor. Kızılay’ı da kan bağışında yaptığı çalışmalardan ötürü tebrik ediyorum. Hasta kardeşlerimize de cenab-ı Allah’tan şifa niyaz ediyorum. Özellikle Kovid-19 sürecinde ihtiyacı olan hastalara kan vermenin il müftüsü olarak altını çizerek belirtiyorum, kan vermek sevaptır” ifadelerini kullandı. 

KAN BAĞIŞINA DAVET 

Kovid-19 salgınına karşı sosyal mesafe kuralına il müftüsü olarak vatandaşların dikkat etmesinin altını çizen Başiş, “Mutlaka sosyal mesafeyi koruyalım ki kısa bir zaman içerisinde virüsü ortadan birlikte kaldıralım. Gerekli tedbirlere uyalım. Kan verebilecek durumunda olan Sakaryalı abilerimizin, kardeşlerimizin ve hemşehrilerimizin bu konuda seferber olmalarını istiyoruz. Cenab-ı Allah bizleri bu salgından koruyacak” diyerek herkesi kan vermeye davet etti.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2020, 14:05
banner3
YORUM EKLE