'KANSER TEDAVİSİNDE BÜYÜK YOL KATETTİK'

Dünya Kanser Günü etkinlikleri kapsamında, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Korucuk Kampüsünde, kanser ve kanser hastalığı konulu bir eğitim düzenlendi. İl Sağlık Müdürüü Doç.Dr. aziz Öğütlü, “Bundan 10 yıl önce kanser tedavisinde ilimizde onkoloji

'KANSER TEDAVİSİNDE BÜYÜK YOL KATETTİK'

Dünya Kanser Günü etkinlikleri kapsamında, il Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikler devam ediyor. Bu kapsamda müdürlüğün Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından, Korucuk Hastanesinde bir eğitim semineri düzenlendi. Eğitim seminerine il Sağlık Müdürü Doç.Dr. Aziz  Öğütlü, Sakarya Eğitim araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Mehmet Akif ÇAKAR, Başhekim Yardımcıları  Dr.Şafak Beşler, Dr. Aysun Atakay, Uz. Dr. Dilek Bingöl Aydın, hastane çalışanları, Onkoloji hastaları ve yakınları katıldı. 
DÜNYA ÇAPINDA
Programın açılış konuşmasını İl Sağlık Müdürü Öğütlü yaptı. Öğütlü, kanserin dünya çapında bir sorun olduğunu belirterek, erken tanı ile kanseri önceden yakalama ve tedavi etme şansının bulunduğunu ifade etti. Öğütlü “Sağlık Bakanlığımızın gayretleriyle birinci basamak yani aile hekimliklerinden başlayarak kanser tarama merkezlerimizde ve ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarımızda tarama yapılıyor. Bundan 10 yıl önce kanser tedavisinde ilimizde onkoloji bölümleri yoktu. Günümüzde kanserle mücadele ve tedavi faaliyetlerinde önemli bir hizmet sunulmuş durumda.” dedi.
PERSONELE TEŞEKKÜR
Onkoloji bölümünde tedavi gören hastaların memnuniyetlerinden mutlu olduklarını dile getiren Öğütlü “Burada onkoloji bölümü personelimize de ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hastalarımızdan gelen olumlu, güzel, övgü dolu sözler bizleri çok mutlu ediyor. Personelimizim tedavi olan kanser hastalarımıza gösterdiği ilgi onların hastalıklarının psikolojik yıpranmasını da önlüyor. Budan bir isteğim var. Sizler kanser tedavisi gören vatandaşlarımız olarak çevremizdeki insanlara kansere yakalanmamak için sunulan ücretsiz kanser taramalarından yararlanmaları konusunda paylaşımda bulunun. Kanseri erken teşhisle yakalayıp tedavi edebiliyoruz.” diye konuştu.
DAHA İYİYİZ
Program Doç. Dr. İlhan Hacıbekiroğlu İSE “Kanser ve kanserden korunma yolları” konulu sunumuyla devam etti. Hacıbekiroğlu, istatistiklere bakıldığında ülkemizde kanser patlaması diye bir durumun oluşmadığını belirterek, nüfusa göre kanser oranlarında Avrupa ve ABD’den daha iyi durumda olduğumuzu kaydetti. Hacıbekiroğlu, kanserle mücadelede önleyici çalışmaların büyük önem taşıdığını belirterek, özellikle tütün kullanımı, alkol, dengesiz beslenme, obezite gibi birçok etkenin kanser riskini önemli ölçüde arttırdığını dile getirdi.
ŞİFALI BİTKİLER
Kanserin tam anlamıyla çaresinin bulunmadığını ifade eden Hacıbekiroğlu “Kanserle ilgili gerek kanser yapan ürünler veya aletler, gerekse kanseri tedavi ettiği veya kanserden koruduğu söylenen bitkiler gibi birçok yanlış bilgi üretilmiş durumda. Bu konuda tıp bilimi bilimsel bir disiplin içinde çalışıyor ve ilerliyor. Yanlış bilgilerin kurbanı olup, umudu şifalı bitkilerde arayanların yaşadığı sıkıntıları, zaman kayıplarını veya hastalıklarının daha kötüleşme hallerini görüyoruz.” diye konuştu. Program, Kemoterapi Ünitesi Eğitim Hemşiresi Serap Duran ise kanser hastalarına yönelik beslenme,, günlük hayatlarında dikkat etmeleri gereken hususlar hakkında bilgi verdi

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER