Karasu’da kimyasal panik!

Karasu Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kimyasal alarm verildi. Geniş güvenlik önlemlerinin ardından AFAD ekipleri okulda inceleme başlattı.

Karasu’da kimyasal panik!

ZEHİRLİ GAZ

Olay, dün saat 11:35 sularında Karasu ilçesinde Kabakoz Mahallesi’nde bulunan Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre Karasu'da etkili olan aşırı sağanak yağış nedeniyle okulun bodrum katını su bastı. Metal bölümü atölyesinde deneylerde kullanıldığı tahmin edilen “Karpit” isimli maddenin suyla buluşması sonrasında ortaya çıkan zehirli gaz görevlileri korkuttu.

 GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ

Okul görevlileri gaz için itfaiyeye bilgi verdi. İtfaiye ekipleri karpit maddesinin suyla buluşmasından dolayı ortaya çıkan gaz için AFAD ekiplerine haber verdi. Kısa süre içerisinde AFAD ekipleri 4 Personel ve KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve. Nükleer) aracıyla olay yerine geldi. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı okulda ekiplerin yaptığı ölçümlerde karbon monoksit gazının tespit edildiği öğrenildi.

Karpit’in suyla buluşması sonrasında asetilen gazı oluştuğu ve bu gazında yanıcı özelliği olması nedeniyle emniyet, itfaiye ve SASKİ ekipleri okul çevresinde beklerken AFAD okulun içinde çalışma yapıyor.

40 SANTİM

Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, sağanak sonucu okul bahçesindeki su seviyesinin yaklaşık 40 santimetre yükseldiğini söyledi.

Suyun atölyelere girdiğini belirten Turhan, "Suların şu an tahliyesini yaptık, temizliğini tamamladık. Metal teknolojisi alanında öğrencilerimizin kullanmış olduğu karpit taşları suyla temas ettiği için ortaya duman ve zehirli gaz ortaya çıkmış. Bununla ilgili AFAD'dan destek istedik. Onlar da güvenli bir şekilde karpit taşlarını dışarı çıkararak oluşabilecek olan muhtemel herhangi bir iş kazasına karşı tedbir almaktadır." diye konuştu.

banner3
YORUM EKLE