Karting davasında 6 yıl hapis istendi

Üniversite öğrencisi Tuğba Erdoğan’ın karting pistinde hayatını kaybetmesine ilişkin açılan davada mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, pist işletmecileri hakkında 6 yıla kadar hapis cezası istedi

Karting davasında 6 yıl hapis istendi

Adapazarı’nda geçen yıl 24 yaşındaki üniversite öğrencisi Tuğba Erdoğan’ın karting pistinde hayatını kaybetmesine ilişkin pist işletmecisi ve Adapazarı Belediyesi görevlilerinin yargılanmasına devam edildi.
Sakarya 1. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanıklar pist işletmecileri Ömer M. ve kardeşi Yunus M’nin ile Adapazarı Belediyesi görevlilerinden H.Ş, Y.E, A.T, Ö.T, A.K, ve M.İ katılmadı.
Taraf avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, olaya ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunda belediye görevlileri H.Ş, Y.E, A.T, Ö.T, A.K. ve M.İ’nin herhangi bir kusurunun olmadığına yer verildiğini belirtti.
İŞLETMECİLER
Söz konusu rapor uyarınca belediye çalışanı 6 sanığın beraat etmesi gerektiğini ifade eden cumhuriyet savcısı, pist işletmecileri Yunus M. ve Ömer M’ye, "yeterli güvenlik önlemleri almamaları, go-kart aracını sürenlerin güvenlik için giydiği tulum ve kask kullanımının işletmelerinde şart koşmamaları, Tuğba Erdoğan’ın şalıyla araca binmesine izin vermeleri ve gerekli özen ve dikkati göstermeyerek kusurlu hareket ettikleri" gerekçesiyle "taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçundan 3 ila 6 yıl arasında değişen hapis cezası verilmesini talep etti.
Sakarya’da geçen yıl 8 Şubat’ta alışveriş merkezinin bahçesinde karting aracına binen 24 yaşındaki üniversite öğrencisi Tuğba Erdoğan, arkadaşlarıyla yarışırken, kaşkolun aksa dolanması sonucu hayatını kaybetmişti.
Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle meydana gelen kazaya ilişkin, pistin işletmecileri Yunus M. ile Ömer M. hakkında "taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçundan dava açmıştı.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE