KAŞİF BRANDACI DESTEK BEKLİYOR

Sakaryalı Brandacı Bilal Mert, bombalı aracın imhası sırasında çevreye verilen zararı azaltmak için kendi imkanlarıyla bir örtü geliştirdi. Devletten hiçbir yardım almayan Mert, “Balistik araç örtümüzle tuzaklanmış araçların zararını azaltacağız” şeklinde

KAŞİF BRANDACI DESTEK BEKLİYOR

3 nesilden beri brandacılık yapan Mert Branda sahibi Bilal Mert, ürettiği 3 makinenin patentini aldı. 1942 yılında dedesi Ahmet Mert tarafından kurulan firmada 3’üncü nesil olarak devam ettiğine dikkat çeken Mert, “Firmayı dedemden babam, ondan da ben devraldım. Bilgisayar programlama mezunuyum. 7 seneden beri işime devam ediyorum. 3 tane patentimiz var. Biz aldığımız bayrağı devam ediyoruz” dedi.


KALİTELİ HİZMET
270 metrekarelik dükkanda iki kişi çalıştığına dikkat çeken Bilal Mert, “Biz branda üzerine kamyon perdeleri, kamyon kayak sistemleri ve ticari araçların yanı sıra fabrikaların özel işlerini yapıyoruz. 20’den fazla çeşitle hizmet veriyoruz. Vatandaşın bizi tercih etmesinde geçmişten gelen birikimimiz var. Dedem ve babam ticari ahlakta çok üst seviyedeydiler. Biz de bunu devam etmek için çabalıyoruz. Kalitemizden hiçbir zaman ödün vermedik. Adapazarı’nda kaliteli branda olarak ithal konusunda birinciyiz” dedi.


BULANIKLIK VAR
Müşterilerinin ürünlerden ve kişiliğinden memnun kaldığına dikkat çeken Mert, “İzmit ve İstanbul başta olmak üzere pek çok şehirden müşterilerimiz geliyor. Bizi tercih ediyorlar ve memnun kalıyorlar. Günde iki tır ve iki küçük ticari araç yapıyoruz. Ben şikâyet etmiyorum memnunum halimden. Zaman zaman değişir. Piyasa da bir bulanıklık var ama biz çok şükür etkilenmedik” dedi.


ELEKTRİKLİ BRANDA
Pek çok ürünün patentini aldıklarını vurgulayan Mert, “Türkiye’de ilk damperin üstüne elektrikli branda sistemini biz yaptık. Uzaktan kumandalı elektrikli branda sistemini de ilk biz yaptık. Yıllardır yurtdışından ithal edilen tırlara yapıştırdığımız kolonların yerlisini yaptık. Onun da Türkiye de patentini aldım. Adapazarı’nda katlanır ilk garajı yaptık.
Normalde işçi tırın tepesine çıktığında brandaya çıkarken çok işçi sakatlanmış. Bunun üzerine Pinomatik yapmışlar. Biz de uzaktan kumandalı ve elektriklisini yaptık. Bu makinadan Türkiye’de 2 firma üretiyordu. Bir tanesi tutmadı. Diğeri yüksek maliyetler istiyordu 17 bin 500 TL ama oda tutmadı. Babam hiç uğraşmamızı söylüyordu ama ben de yapacağım dedim ve yaptık. Bu makineyi bir çok yere sattım” dedi.


BALİSTİK ARAÇ ÖRTÜSÜ
Mert, “Kolonla uğraşırken balistik araç örtüsü yaptık. Mesela şehir merkezinde tuzaklanmış bombalı bir araç var. Bunu emniyet buluyor ve olduğu yerde imha etmesi gerekiyor. Araç patlatıldığında çok fazla etrafa parça tesiri yapıyor ve hasar veriyor. Bu meydana getirdiği hasarı devlet karşılıyor. Bizim yaptığımız örtüyü kapattıklarında araba patladığı zaman etrafa olan hasar engelleniyor. Bu konu üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Emniyetten izin bekliyoruz izni alırsak patlatacağız. 2-3 hafta içinde patlatacağız” dedi.


KAYIŞI BİZ YAPTIK
Üründe kendi yaptıkları kayışı kullandıklarına değinen Mert, “Kayışımız 3.5 tona kadar çekiyordu. Biz onu güçlendirdik 22 tona kadar yükselttik. Merkezde 70 ton basınca dayanıklı bir sistem yaptık. O ürünle de denemelerimizi yaptıktan sonra devlete ya da diğer dış ülkelere satmayı düşünüyoruz. Bomba yapan bir firma vardı oraya gittik ve konuştuk. Onlarda çok beğendi ve memnun kaldılar. Televizyonda izlediğim bir haberin ardından bu işi kendimin yapacağına inandım ve çalışmalara başladım. Çizim yaptım, üzerinde baya çalıştık ve güzel bir şey ortaya çıktı.
Ondan sonra bomba imha uzmanı geldi ve ona izah ettik. Denemelerimizi yaptıktan sonra patlama videoları falan çekeceğiz” dedi. Mert, “Benim siyasi bir devlet kanadım yok. Yetkililer bize hiç yardımcı olmadı. Bize 20 bin TL’lik maliyeti oldu. Biz yaptığımız hiçbir işten devletten yardım alamadık. Kendi imkânlarımızla yaptık” 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER