KAYNARCA'DA ÇED TOPLANTISI YAPILMADI

İstanbul’a içme suyu sağlamak amacıyla Kaynarca ve Kandıra’da 13 köyü su altında bırakacak baraj inşaatı ve taş ocakları için bugün yapılması planlanan ÇED toplantısı vatandaşların tepkileri üzerine yapılamadı.

KAYNARCA'DA ÇED TOPLANTISI YAPILMADI

DSİ tarafından İstanbul'un içme suyu ihtiyacını karşılamak için Kaynarca Kandıra'da tarım yapılan verimli topraklarda kurulmak istenen baraj için bugün ilki Kandıra Kaymaz'da Araman İlkokulu'nda ÇED Halkı Bilgilendirme Toplantısı yapıldı. Toplantının başında toplantının yapılmasını isteyenlerle istemeyenler arasındaki gerginlik güvenlik güçleri tarafından yatıştırıldı. ÇED Toplantısı yapıldı.
KAYNARCA’DA YAPILMADI
Ancak saat 13.00'da Kaynarca'da Belediye Toplantı Salonu'nda yapılmak istenen toplantı köylülerin ve vatandaşların tepkisi üzerine yapılamadı. Toplantı halkın görüşü alınmadan, bilgilendirme yapılmadan sonlandırıldı. Köylüler topraklarında baraj istemediklerini belirterek ÇED Halkı Bilgilendirme Toplantısı'nı terk ettiler.
HARİTADAN SİLİNİYOR
Kandıra ve Kaynarca topraklarını sulayan Yırtmaçdere ve Kemerdere üzerinde baraj kurulduğunda 13 Köyün haritadan silineceği ve binlerce hektar tarlanın sulama imkanının ortadan kalkacağı belirtiliyor. Öte yandan Kaynarca'ya bağlı Kalburcu ve Yeniçam (Çeşek) köyleri ile Kandıra'ya bağlı 11 köyün ortadan kalkacağı ifade edildi.  Ayrıca  baraj yapımı için malzeme ihtiyacının karşılanacağı taşocakları için Kaynarca Şeyhtımarı Köyü Yakup Kalfalar ve Çelebiler mahallelerinde taş ocağı, kırma, eleme, yıkama ve hazır beton tesislerinin kurulacağı kaydedildi.  Edinilen bilgilere göre Çevre uzmanları verimli toprakların İstanbul'un içmesuyu ihtiyacı için feda edilmesinin kabul edilemez olduğunu, ayrıca Acarlar Longozunu besleyen derelerde baraj kurmanın doğal yaşam için de büyük bir tehlike oluşturacağını savunuyor

 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER