Kaynarcalı ayçiçeği üreticisi tedirgin

Kaynarca Ziraat Odası Başkanı Cevdet Günhan, tarımda başta gübre ve mazot olmak üzere maliyetler artarken, ayçiçeği alım fiyatlarındaki gerilemenin çiftçiyi mağdur edeceğini söyledi.

Kaynarcalı ayçiçeği  üreticisi tedirgin

Kaynarca Ziraat Odası Başkanı Cevdet Günhan yaptığı açıklamada tarımda girdiler artarken, Ayçiçek fiyatlarında ki düşüşün çiftçiye zarar vereceğini söyledi. Günhan, “Kaynarca olarak ilimizin hatta Doğu Marmara’nın en çok ayçiçeği üreten merkezlerinden biriyiz. Üyelerimizin çoğu ayçiçeği ekiyor. Ayçiçeği fiyatının geçen yıla göre yüzde 35 oranında gerilemesi ne anlama geliyor. Bu konuda başka Kaynarca Yağlı Tohumlar Kooperatifi yönetimi olmak üzere çiftçimize tatmin edici bir açıklama yapılmalıdır. Biz ne yazık ki bu konuda muhatap bulamıyoruz” diye konuştu.
SATIŞ AYNI
Oda Başkanı Günhan, “Gübre de yazda 30 lira artış, mazotun litresinde 1 lira artış olurken; market raflarındaki ayçiçeği fiyatları geçen yıla göre aynı. Bu yıl ayçiçeği kilo fiyatının 90 kuruşa kadar gerilemesi ne anlama geliyor. Oysa geçen yıl ortalama 1 lira 40 kuruştan alım yapılmıştı” dedi. Kaynarca Yağlı Tohumlar Kooperatifi Başkanı Ali Osman Göbekçioğlu ise fiyatlardaki gerilemenin dünya piyasalarındaki gelişmelerden kaynaklandığını belirterek, “İlk alımlar 90 kuruştan yapılsa da Trakya Birlik Genel Merkezi tarafından önümüzdeki günlerde yapılacak açıklama ile fiyatın 1 lira 10 kuruş düzeyinde gerçekleşebileceğini tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER