Keleş: Siyasetin sermayesi insandır

‘Umudumuz Ecevit’ sloganıyla yola çıkan CHP Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Ecevit Keleş, siyasetin sermayesinin insan olduğunu ifade ederken, bu seçimlerde iddialı olduğunu söyledi. Keleş, gazetemize ilginç açıklamalarda bulundu.

Keleş: Siyasetin  sermayesi insandır

● Ecevit Keleş Kimdir?
1975 yılında Trabzon’da doğdum. İlkokulu ve ortaokulu Trabzon’da okuduktan sonra Sapanca Lisesi’nde liseyi bitirdim.1992’de Yıldız Teknik Üniversitesi Harita ve Kadastro Mühendisliği’ni kazandım 1996 yılında mezun oldum. Şu an da inşaat ve tavukçuluk sektöründe iş yapıyorum.
● Siyasete nasıl başladınız?
Siyaset arenam 1989’da Sapanca yerel seçimleriyle başladı. Yine Sapanca’da gençlik kollarıyla birlikte çeşitli görevler aldım. 1994’te İstanbul Beşiktaş örgütünde, siyasi çalışmalarıma aktif olarak devam ettim.2004’te Sapanca Belediye Meclis üyesi oldum. 2011’de CHP’de 5.sıra milletvekili adayıydım. 2012 yılında CHP İl Başkanlığı görevini üstlendim. Bu görevi de 2013 tarihinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adaylığı noktasında arkadaşlarımıza bıraktık.
● Aday adaylığınızı açıkladıktan sonra nasıl bir profil belirlediniz? Kendinize nasıl bir takvim hazırladınız? Neyi hedeflediniz?
İl Başkanlığı dönemimde olsun, milletvekilliği dönemimde olsun, meclis üyeliği adaylığımda olsun yada görev aldığım parti organlarında olsun sürekli insanlarla yakın ilişki kurmayı seven ve onların dertlerini dinleyen bir yapım var. Siyaset halkla yapılır. Siyasetin ana sermayesi insandır. Onların ihtiyaçlarına cevap vermeniz ve onlardan ayrılmamanız lazım. Onlar sizden bir beklenti içerisinde ise sizin de o beklentilere cevap vermeniz lazım. Ben siyaseti böyle bir arenada yapmayı seviyorum.
**

‘SEÇİMİ BEN ALACAĞIM’

● CHP’de Büyükşehir Belediyesi için 2 aday adayı var.Peki siz neden kesin adayım diye konuşuyorsunuz? Aldığınız bir bilgi mi var yoksa iddialı bir tavır mı sergilemeye çalışıyorsunuz?
Bunu söylerken ‘2014 Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde Sakarya Büyükşehir Belediyesi halkın olacaktır. Bunun da adayı CHP’den Ecevit Keleş olacaktır’ diyorum ve bu noktada ısrarımı devam ettiriyorum. Bu seçimi alacağımdan dolayı aday benim diyorum.
● Ön seçim olmazsa aday olmam gibi söylemleriniz vardı? Ön seçimle ilgili görüşleriniz nedir?
Ben ön seçim olmazsa aday olmam kelimesini bugüne kadar kullanmadım. Milletvekili adaylığımda da aday adaylığımda da kullanmadım. İl Başkanlığı döneminde,‘CHP İl yönetim kurulu karar defterinde 21 kişinin imzasıyla, Sakarya’da büyükşehir meclis üyeliklerive ilçe belediye başkan adaylıkları ön seçimle yapılacaktır’ diye bir karar almışımdır. Bu karar yönetim kurulumuzun kararıdır. Bu kararı alırken de tüm ilçe başkanlarımızla oturup, o zaman görüşmüşüzdür. Ben ayrılmadan önce il yönetiminde ön seçim yapılmazsa aday olur musunuz? sorusuna ‘Hayır bu il yönetimiön seçim yapacaktır ve ben de bu ön seçime gireceğim. Eğer bu ön seçimden çıkamazsam aday olacak arkadaşın arkasından, onun 10 katı çalışırım’şeklinde söylemim vardır.
● CHP’nin halk nezdinde profilini nasıl değerlendiriyorsunuz?
CHP halkın, varoşların, garibanın, yetimin partisidir. Ama CHP’nin halka yansıyış biçimi daha farklıdır. Daha aristokrattır, CHP’nin bu aristokrat yapısını sayın milletvekilim ve biz, il yönetimimle gidermeye çalışıyoruz.
● CHP’nin belirlenecek olan adayında kişi ön plana çıkacak mı? Yoksa CHP kendi gücünü kazandı mı? İlimizde kökleşti mi?
CHP 2011 seçimleri sonrasında bütün köklerini sahaya salmıştır. Kökleri artar bir vaziyette de siyasetini devam ettirmiştir. Bugün gediğimiz noktada CHP Sakarya’da güçlü bir konumdadır fakat yerel seçimler öyle genel seçimlere benzemez. Yerel seçimlerde kişi profili çok önemlidir. İnsanlar yerel seçimlerde kişiye, sevdiği insana ve 24 saat kapısını çalabileceği insana oy kullanır.
● İstifa ettikten sonra, aday adaylığı süresinde genel merkezle herhangi bir görüşmeniz oldu mu?
Hayır, hiçbir görüşmem olmadı. 10 Temmuz’da istifa ettikten sonra genel merkez kapısına gitmedim. CHP’nin genel merkezi noktasında değil, daha çok CHP tabanında aday olmak isteyen bir Ecevit Keleş var karşınızda. Yoksa Ankara buradan 2 buçuk saat mesafede herhangi bir kulise de ihtiyaç duymadım. Bu beni siyasetin bu aşamasında farklı bir kulvara doğru iter. Burada mesele aday olmak değil, seçimi kazanmaktır çünkü. Seçimi kazanacağıma inandığımdan dolayı bu noktada hiçbir zaman kulis hareketine girmedim, girme ihtiyacı da duymadım.
● Adaylık noktasında en son kararı genel merkez mi verecek?Genel Merkez’in Sakarya’da adayınızı siz belirleyin gibi bir söylemi olur mu?
Bu konuda ne il başkanımla ne sayın milletvekilimle ne de genel merkezle böyle bir diyaloğum olmadı. Sadece adayların bir an önce açıklanması konusunda ricada bulundum. Muhalefet partilerinin sahada daha çok olması ve halkla daha çok diyalog kurması gerekir. Biz iktidar partisi değiliz, Sakarya’da herhangi bir belediyemiz yok.

● Neden Ecevit Keleş aday gösterilmeli?
Bu seçimi alacağımdan dolayı aday gösterilmeliyim. Sakarya 20 yıldır aynı düşünceyle yönetilen bir ildir ve buraya baktığımız zaman Kocaeli, İstanbul, Bursa, Düzce gibi illerin çok arkasında kalan bir il olduğumuzu görüyoruz. 20 yıl önceki Sakarya’ya baktığımız zaman bu saydığım illerin bile ötesinde bir Sakarya vardı. Bugün baktığımız zaman ise taban yapmış bir Sakarya vizyonu var. O açıdan burada genel merkez, il yönetimi ya da milletvekilimizin düşüneceği tek şey bu seçimi alacağız noktasındadır ve bu seçimi Ecevit Keleş’le alacağız noktasındadır.
**

‘CAN GÜVENLİĞİ
ÇOK ÖNEMLİ’

● Belediye başkanı olursanız ilk neyi değiştirmek istiyorsunuz?Bu anlamda hazırladığınız sağlam projeleriniz var mı?
2000 yılında özel kanunla büyükşehir belediyesi olan belediye, bugün depremin izlerini hala silemedi. Can güvenliği bizim için çok önemli, namusumuz kadar önemli. Bu sorunu bir an önce bitirmemiz lazım. Onun haricinde Sakarya’da yapılması gereken diğer önemli şey dekapıları halka açık olan bir belediye sunabilmektir.
● Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin kapıları halka açık değil mi?
Bugün halkla bütünleşmiş belediye yok.Aristokrat bir yönetim, insanlara üstten bakan bir yönetim var. İnsanları insan yerine koymayan bir yönetimle Sakarya yönetiliyor. Sakarya’da günlük işler yapılıyor, ne uzun vadeli imar planları ne de vizyon projeler planlanıyor. Ya yollar sökülüp yapılıyor ya da yolların ortalarına, kenarlarına simgesel aydınlatma direkleri dikiliyor. Böyle bir belediyecilik anlayışına karşıyız. İlimizin birçok konuda diğer illerden çok geride kalması yönetimsel bir durumdur. Bu sadece Zeki Toçoğlu meselesi değil, önceki meseleler, aynı kadroların meseleleri.
● İl başkanlığına gelmeden önce ve geldikten sonraki süreçte, kafanızda hep Büyükşehir Belediyesi var mıydı? Yoksa gelişen süreç mi sizi bu noktaya getirdi?
İl başkanlığı dönemimde parti tabanı bizi bu göreve getirdiği zaman kesinlikle böyle bir şey yoktu. Burada siyaset yapmak cesaret ister. Cesaretin ötesinde her şeyi göğüslemek gerek. Genel merkezden aday adaylığıyla ilgili belirtilen tarihe kadar herhangi bir başvuruda bulunulmadı. Siyasetçi dediğinizin inançlı olması, bu halka güvenmesi ve bu sorunları ben hallederim demesi lazım. İşte bu noktada bu arkadaşlarımız bize olumlu yanıt vermediğinden dolayı biz de bu arenaya çıktık ve partimiz adaysız bırakmadık.
● İl ve ilçe örgütleri sizin adaylığınıza nasıl yaklaştı?
Bu anlamada çeşitli görüşmelerim oldu. Hatta ilçe başkanlarıyla toplantı yaptık.O toplantıdan sonra adaylığımı açıkladım. Belki o toplantıda olumlu sonuç çıkmasaydı, adaylığımı açıklamayabilirdim. İl yönetimiyle görüştüm, duayenlerimizlegörüştüm. CHP’li olmayan insanlarla da görüşme fırsatım oldu. Beklediğimin çok ötesinde olumlu geri dönüşler aldım.
● Aday adaylığınıza CHP Milletvekili Engin Özkoç nasıl bakıyor?
Sayın vekilimle belli zaman aralıklarıyla görüşme fırsatımız oluyor. Şu anda aday adayıyım vekilimin nezdinde. Kendisi bir milletvekilidir ve her aday adayına eşit mesafededir. İl yönetimi de aynıdır, burada sen benci diye düşünmemek lazım
● Sizce aday nasıl belirlenmeli?
Ben her zaman birden fazla aday adayı olan yerde, üye bazında ön seçimden yanayım. Her zaman da böyle düşündüm, böyle düşünmeye de devam edeceğim.
● Şu anda Raşit Dünya’yla birlikte aday adayısınız, ancak sizlerin haricinde ilimiz dışından sürpriz bir isim aday gösterilirse CHP’de bir kırgınlık durumu söz konusu olur mu?
CHP’de hiçbir zaman kırgınlık olmaz. Bu soruyu kendi nezdimde cevaplayabilirim. Ben de hiç kırgınlık olmaz. Bir’e 10 çalışırım. Alınan karara saygı duyar ve devam ederim.
● Halktan nasıl bir elektrik aldınız?
Gayet olumlu. Geçmişte CHP’ye uzak duran insanlar artık başkan buyur, başkan gel bir çayımı iç dediğine şahit oluyorum. Bu da bize mutluluk veriyor.
● Büyükşehir Belediyesi için kiminle yarışmak istersiniz?
Bir başka partinin adayının kim olup olmayacağı bizim için fark etmiyor. Sonuçta 20 yıl oldu, Sakarya’yı yöneten parti yine aynı parti. Biz yolumuza zaten adaymış gibi çalışarak devam ediyoruz. Ben yolda birine adres sorarken, o insandan bile oy istiyorum.
‘ İL YÖNETİMİMİZ
OLDUKÇA DUYARLI’

● İstifanızdan sonraki il yönetimini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Gayet iyi gidiyor. Ben hiç karışmıyorum. Bu bizim siyasi ahlakımıza sığmaz. Özellikle sandık bazlı yapılan çalışmaları çok başarılı buluyorum. Bütün ilçe ve köylerde çalışmalarına devam ediyorlar. Mevcut il yönetimimiz bu noktada çok duyarlı.
● Aday gösterilirseniz, ilçe adayları ondan sonra mı belirlenecek?
Hayır ilçe adayları da o süreç içerisinde belirlenebilir. Ben mümkün olduğu kadar o mevzulara girmek istemedim ve girmedim. Çünkü ben Sakarya’da büyükşehir aday adayıyım. Büyükşehir aday adayı olarak, herkesten büyükşehir için oy istiyorum.
● Belediyeyi alırsanız nasıl bir ekiple çalışmayı düşünüyorsunuz?
Büyükşehir nezdinde bulunan tüm müdürlerimizin halkla iç içe olan, halkın herhangi bir sorununu geriye döndürmeyen, kalıcı çözümler üreten kişilerle çalışmak istiyorum.
● Aday gösterilmezseniz, sizi nerde görürüz?
Ben her zaman halkın yanında olacağıma söz verdim. Mart’a kadar ben aday gösterilmezsem,adayımın arkasında onun çalıştığının 10 katı çalışacağım. Ondan sonraki süreçte de partimle olan ilişkilerim devam edecek.Süreç devam ediyor. Hiçbir zaman geriye dönüp bakmam, ah demem.
● Neden umudumuz Ecevit Keleş?Durum o kadar kötü mü?
Sakarya’nın bir umuda ihtiyacı vardı ve bu da Ecevit Keleş noktasında ortaya çıktı. Evet durum o kadar kötü. Sakarya’da iş yapan esnaflık yapan memurluk, öğrencilik yapan arkadaşlarımızla konuştuğumuz zaman bir umuda ihtiyaç olduğunu gördük. Bunun da adı Ecevit Keleş oldu.
● Adaylık konusunda bir parçalı yapı var mı?
Ben öyle bir şey görmüyorum hepsi CHP için gönülden çalışan insanlar.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER