Kenan Toka'da "sözleşmeli istihdam" açıklaması

Türk Büro Sen Sakarya Şube Başkanı Kenan Toka, yaptığı açıklamada sözleşmeli personel istihdamına son verilmesi çağrısını yineledi.

Kenan Toka'da "sözleşmeli istihdam" açıklaması

Türk Büro Sen Sakarya Şube Başkanı Kenan Toka, kamuda sözleşmeli istihdam ve sözleşmeli çalışanlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İşte Toka'nın yaptığı o açıklama:

"Kamuda yaşanan sorunların temelinde kamu personel rejimindeki aksaklıklar ve çok başlı yapı gelmektedir.

Kamuda kadrolu, 4/B sözleşmeli, idari hizmet sözleşmeli, 5393 sayılı Kanun, 4924 sayılı Kanun gibi farklı mevzuat hükümlerine göre çalışan, özlük hakları bakımından farklı ama yaptığı iş aynı olan personel istihdam edilmektedir.

Sözleşmeli personel, başta iş güvencesi olmak üzere, tayin, kurum değişikliği ve görevde yükselme gibi en temel haklardan mahrum bir şekilde görev yapmaktadır.

2011 ve 2013 yıllarında sözleşmeli personel kadroya geçirilmişti ancak bu statüde istihdama son verilmediği için sayıları yine yüzbinlere ulaştı, ailelerinden ayrı yaşayan sözleşmeli personelin hali bir insanlık dramına dönüştü.

Ayrıca Millî Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nda sözleşmeli personel arasında daha önce 4+2 yıl şimdi ise 3+1 yıla tabi sözleşmeli personel bulunmaktadır.

2016 yılında getirilen bu sistemle kamuda süresiz sözleşmeli istihdamı ve 3+1 yıl süreli sözleşmeli istihdamı gibi bir ayrımcılık daha ortaya çıkmıştır. Bu durum Anayasanın kanun önünde eşitlik ilkesine de aykırı bir yapı oluşturmaktadır.

Son dönemde bazı belediyelerde çalışan sözleşmeli personelin işten çıkarılmalarının, Türk Yerel Hizmet-Sen’in hukuk mücadelesi sonucunda yargı kararıyla hukuksuzluğu ortaya konmuştur. Yaşanan gelişmeler, kamuda sözleşmeli personel istihdamının kamu hizmetlerinin devamlılığı ve tarafsızlığı ilkesine uygun olmadığını bir kere daha gözler önüne sermiştir.

Türkiye Kamu-Sen olarak kamuda iş güvencesini zayıflatan, her türlü baskı ve istismara açık bir yapı arz eden 4/B’li, 4/C’den 4/B’ye geçen sözleşmeli, geçici, vekil, idari hizmet sözleşmeli gibi adlar altında güvencesiz istihdam modelinin kaldırılmasını istiyoruz.

Hak ve sorumluluklarda eşitlik, aile birliğinin sağlanması ve adaletin bir gereği olarak istisnasız tüm güvencesiz sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi ve sözleşmeli personel istihdamına son verilmesi hususunda kararlı ve ısrarcıyız."

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
4/c den 4/b ye geçirilen personel
4/c den 4/b ye geçirilen personel - 2 gün Önce

4/c den 4/b ye Geçen Personel Üniversite Öğrenimi Tamamlamış olmasına rağmen neden Brüt ve Unvanı değişmiyor. 4/c den 4/b ye Geçen Personel Eski 4/B li çalışan sözleşmeli gibi Mali ve Özlük. Sosyal halklarımız neden aynı değildir. 4/c den 4/b ye Geçen Personel 1 Yıl zarfında Kamu kurumda Çalışan 4/B sözleşmeli eski personel gibi aynı haklara sahip olacaklarını Hükümettimizin Yetkilileri tarafından dile getirilmiştir neden uygulanmıyor.Mağduriyeti yaşıyoruz.Bu mağduriyetimizi giderilmesini, Teşekkürler

SIRADAKİ HABER