Kibar Holding karmaşası! O arazi kimin?

Karasu’da Milli Emlak tarafından Kibar Holding’e satılan arazi meselesinde sular durulmuyor. Dönemin konu ile ilgili çalışanı olan bir şahıs, Kibar Holding’in satın alma sürecini anlatırken arazinin sahibi olduğunu iddia eden Şaban Köse’nin elinde de tapu değil zabıt kayıtları olduğunu ileri sürdü. Şahıs konunun asıl muhatabının ise Milli Emlak olduğunu söyledi.

Kibar Holding karmaşası! O arazi kimin?

SÜRECİ ANLATTI

Kibar Holding’in 13 yıl önce Karasu’da aldığı ve hala yatırım yapmadığı arazi ile ilgili sorunlar bitmiyor. Arazi sahibi olduğunu iddia eden Şaban Köse’nin ardından dönemin konu ile ilgili bir çalışını da açıklamada bulundu. Başından beri yaşanan süreci anlatan şahıs şunları kaydetti, “2006 yılında Kibar Holding’e yatırım teşvik kanunu kapsamında verilen 1800 dönüm arazi, Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından emlak değeri metrekaresi 2.08 kuruştan satışı yapıldı. Milli Emlak tarafından satışı yapılan 1800 dönüm arazinin 550 dönümü de liman sahası olarak tahsis edildi. Bu araziler Kibar Holding’e 2006 yılında, 6 yıl içerisinde yatırım yapıp tamamlanmak üzere verildi. Bazı kişilerin Milli Emlak tarafından Kibar Holding’e satışı yapılan alanla ilgili mahkemelik durumları oldu. O dönem ülkede bir de ekonomik kriz yaşandı. Sadece Milli Emlak tebliğinde bir genelge yayınlandı. Daha sonra Kibar Holding Milli Emlak’tan 1800 dönüm alanı ifraz etti.”

‘HAKSIZ KAZANÇ OLUR’

“İfraz ettiği yerde fabrika yapabileceği alan yaptı. Diğer tarafta ise kendisine satılan alanın 3’te 2’si kenarda duruyordu. Aslında Milli Emlak taşınmazın tamamı için yatırım verdi. Bu alanın tamamı yassı çelik üretmek üzerine verildi. Alanı bir düzenleme ile (verilen 4164 nolu parsele yassı çelik üretimi yaptıktan sonra) beraber arsa rantına çevirebilir diye düşünüyoruz. Yapmış olduğu ifraz işlemleri onu gösteriyor. Bir bölümüne fabrika yapacaklarına dair anlaşma yapıldı kalan diğer bölümlere istediklerini yapmak gibi bir düşünceleri var ama kontratta tamamı içine şart koyuldu. Tapuda 10 milyon dolar yatırım yapmaları şartı koyduk. Tapunun üzerine koyulan şerh aynı şekilde devam ediyorsa problem yok. Yapacaklarsa tamamına yassı çelik yapacak. ‘Arsa bizden, yatırım sizden’ diyerek Güney Koreli bir yatırımcı getirdiler ama arazi üzerinde sadece Kibar Holding’in yatırım yapma izni var. Araziyi devletten ucuz alacaklar, üzerine yabancı yatırım gelecek ve tüm fabrikaya sahip olacak. Bu haksız kazanç oluyor. Kibar Holding tapuyu aldı şimdi dünyada ortak arıyor.”

‘ELİNDEKİLER TAPU DEĞİL’

‘Aradan 13 yıl geçti arazinin değeri değişti’ şahıs, “Kibar Holding şu anda o arazi için çok rahat kredi çekip fabrikayı yapabilir fakat yapmıyor. Mücbir sebepler haricinde tesliminden sonra üretime hemen başlamalıydı. Arazinin sahibi olduğunu iddia eden Şaban Köse dava açtı. Elindekiler tapu değil. O tapuda aynı yer yok. Devlet hiçbir zaman vatandaşına ayıplı mal satmaz. Şaban Kösenin elindekiler zabıt kayıtları, tapu değildir. Bunlar kadastro gelmeden zabıt gösteren şahısların hudutlarındaki alanları gösterir. Ellerindeki bütün belgeleri göstermeleri mecburidir. Göstermedikleri taktirde 10 yıl içinde dava açarak göstermek mecburiyetindelerdir. Milli Emlak kendilerine, hudutlarını gösterdikleri zaman ellerindeki zabıt kayıtlarıyla beraber tapularını verdik. İddia ettikleri yerleri mahkeme kararıyla aldılar ve sattılar. Bunların zabıt kayıtları ile 3906 nolu parseldi. Bizim dedikleri yerler 2957 dönüm. Kendi yerlerini sattılar. Yine kendilerine hudut namelerini gösteren 1 tane daha orman kadastro tapusunda 2B arazisi olan yer var Orman Kadastrosu’nda da 2B olarak işlenmiş. Bunları kendilerine söyledim” dedi.

‘ÇIKAR AMAÇLI GİRİŞİMLER’

Şahıs açıklamanın devamında şunları kaydetti, “Köse ailesi çıkar amaçlı hareket ediyor. Avukatlarına ‘bizim burada yerimiz var’ deyip yerin sınırlarını gösterdiler ve mahkeme kararıyla bunlara yer verildi. Hissedarların hepsine ücret verildi. Anlattıklarım 2006 yılının devamında oluyor. Bunlar davların tamamı Kibar Holding’den çıkar sağlama amaçlı yapılan girişimlerdir. Bitmiş davayı tekrar gündeme getirme peşindeler. Milli Emlak, Kibar Holding’e ayıplı mal satmadık. Kibar Holding’e sattığımız arazi şartlı satış olup, yassı çelik üretmek üzeredir.  6 yıl içinde yatırım yapılmak kaydıyladır ama ne hikmetse Kibar Holding’i rahatsız eden kimse yok. Aslında şu anda muhatap Milli Emlak. Holding iyi niyetli, üçüncü şahıs devlet hiçbir zaman ayıplı mal satmaz. Köse aile ile dava görüldü, ‘bizim burada yerimiz var’ diye onlara mahkeme kararında sınırları gösterildi. Mahkemede ‘bunların yerleri bu kadardır’ diye kesinleştirildi. Kibar Holding’in bugünde tapuyu elinde tutması devletin görevini yapmıyor olması ile ilgilidir. Şu anda muhatap bizzat devlet. Kibar Holding 6 yıllık sözleşme çerçevesinde herhangi bir yatırım yapmadı. 13 yıl sonra kendilerine yabancı yatırımcılar arıyor ve devlet bu duruma sessiz kalıyor. Burası kendilerine şartlı olarak satıldı. Enteresan olan kısım bu davayı sanki kendisi sorumluymuş gibi üstlenerek davayı kabul etmesi oldu. Kibar Holding zaman geçirme taktiği uyguluyor.

‘HAKKINI SAVUNMASI LAZIM’

“Milli Emlak vatandaşın kendi tapulu arazilerinden istimlak yapıp Kibar Holding’e sattık. Köse ailesi devletten arazilerini aldı. Milli Emlak, Kibar Holding’e bir yazı yazarak ‘bizden şartlı almış olduğunuz arsa üzerinde bu zamana kadar neden yatırım yapmadınız diye ibarede’ bulunması lazım. Sorarsa cevabını alabilir eğer yatırım yapılmayacaksa da yeri geri alabilir. Tapunun beyanlar hanesine yassı çelik olarak yapıldı. Yassı çelik yapılması gerek. Dosyanın bir aslı da Milli Emlak Müdürlüğü’nde mevcut. Karasu’dan alınabilir ya da holding devlete yazı yazarak ‘burada Köse’nin yeri vardı neden bana ayıplı mal sattın?’ diyerek hakkını savunabilir. Burada Kibar Holding’in art niyet beslemediğini düşünelim, iyi niyetli hareket ediyorsa hakkını savunması lazım. Kibar Holding ile Mehmet Aydın adında bir kişi ilgileniyordu. Bunların yanı sıra devlete ait olan araziler halk arasında alım-satım yapılıyor. 4164, 4165 ve 4166 numaralı parseller Kibar Holding’e ifraz ettirildi. 4164 numaralı parselde işlem yapılacaktı. Burası da 760 bin 676 metrekarelik alan. Arazi üzerinde bulunan 3906 parsel Şaban Köse’ye ait.”  Şevval Geçin

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2020, 20:15
banner3
YORUM EKLE