Kimse taşımadı, bitkisel hayattaki hasta ortada kaldı!

30 gün yoğun bakımda kalan bitkisel hayattaki 74 yaşındaki Halil Bayar, tedavi gördüğü özel hastane ve 112 ambulans vermeyince ortada kaldı. Ailesi "yüksek riskli" olan hastayı, mevzuata göre yetersiz olan ilçe belediyesinin nakil ambulansıyla taşıtmak zorunda kaldı

Kimse taşımadı, bitkisel hayattaki hasta ortada kaldı!

sakaryayenihaber.com-
Azim ÇELİK/Özel Haber

Pamukova'da 4 yıl önce yüksek tansiyon sebebiyle fenalaşan ve daha sonra bitkisel hayata giren 74 yaşındaki Halil İbrahim Bayar, 30 gün önce durumunun ağırlaşması sonucu hastaneye kaldırıldı.
İlk olarak Önce Pamukova Devlet Hastanesi'ne kaldırılan buradaki müdahalenin ardından Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi(SAÜEAH)'ne sevk edilen yaşlı hasta, 1 gün sonra da kentteki bir özel hastaneye nakledildi.
4 yıl önce yaşadığı rahatsızlık sonucu "Mekanik ventilasyon ve oksijen trakeostomi" teşhisi konulan Bayar, özel hastanenin yoğun bakımında 30 gün tedavi gördü.
Durumunun stabile dönmesi üzerine taburcu edilmesine karar verilen yaşlı hastanın ailesi, yakınlarını eve götürmek için özel hastaneden ambulans talebinde bulundu.
İddiaya göre hastaneden "Kırmızı çizgi ambulans gerekli, 112'den talep edin" cevabını alan aile, konuyu bu kez 112 Acil Sağlık Hizmetleri'ne iletti. Yatalak durumda olan ve makinalara bağlı olarak yaşayan hasta, buradan da "Hastayı taşımakla yükümlü olan kurum özel hastanedir" cevabı gelince ortada kaldı.
Yaşlı adamın ailesi, taburcu oldukları gün akşam saatlerine kadar devletin bir çok kurumuna ve özel hastane yetkililerine durumu iletti ancak çözüm bulamadı. Mağdur aile son çare olarak yaşadıkları Pamukova ilçe belediyesinden yardım istedi. Belediye, aile ile ilgilenerek belediyeye ait olan nakil ambulansını görevli ambulansı özel hastaneye gönderdi. "Yüksek riskli" sınıfında olan ve ölüm tehlikesi bulunan 74 yaşındaki Bayar evine, rahatsızlığı sebebiyle "kırmızı şeritli" yani tam teçhizatlı ambulansla taşınması gerekirken mevzuata göre yetersiz olan belediye ambulansıyla taşındı. Evinde bir çok tıbbi cihazın bulunduğu odada yaşayan yaşlı hastanın yakınları, "Bize bu mağduriyeti yaşatan hem özel hem de devlet kurumunu gerekli yerlere şikayet edeceğiz. Sabah saatlerinden akşama kadar aramadığımız kimse kalmadı. Kimse bizim hastamızı taşımadı. Sorumlular bunun hesabını vermeli" ifadelerini kullanarak konuyla ilgili şikayetçi olacaklarını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2019, 19:57
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
ilhan uysal
ilhan uysal - 8 ay Önce

õzel hastanenin ismini nicin aciklamiyosunuz diger hastane isimlerini verdiginiz halde

SIRADAKİ HABER