Kimya OSB gerçeği! Yaşayanlar anlattı...

Kocaali’de kurulmak istenen Kimya OSB’ye karşı mücadele eden sivil toplum hareketinin sözcüsü ve gazetemiz köşe yazarı Şerif Sarı, Kimya OSB’nin kalbi konumundaki Dilovası’nı gezdi. Hava ve çevre kirliliğine tanıklık eden Sarı, gözlemlerini paylaştı

Kimya OSB gerçeği! Yaşayanlar anlattı...
HABERİN GALERİSİ
Kimya OSB gerçeği!

Kimya OSB gerçeği!

KİMYA OSB GERÇEĞİ

Son günlerde Yenihaber Gazetesi olarak ilin gündemine soktuğumuz Kocaali’de kurulmak istenen Kimya İhtisas Organize Bölgesi ile ilgili Gebze ve Dilovası bölgesinde “Kimya nedir? sosyal, ekonomik, çevre ve sağlık değerlerinin negatif ve pozitif etkileri nelerdir?” sorusunun cevaplarına ulaşmaya çalıştık

Bu amaçla saat 08.00’da Kocaali’den yanımda bir sivil toplum temsilcisi arkadaşımla yola çıktık. Yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sonrası ilk önce Kocaeli’ndeki bağlantımıza ulaştık.

Burada bir durum değerlendirmesi yaparak kimya başta olmak üzere, sanayinin neredeyse tüm olumsuz yönlerinden etkilendiği konusunda toplumumuzun tüm kesiminde ortak fikir oluşmuş Dilovası’na varıyoruz. Dilovası bizi, üzerinde tarif edemeyeceğimiz bir sisin varlığıyla ve alışık olmadığımız bir kokuyla karşıladı.

Dilovası’nda bizlere rehberlik edecek ve bölgeyi gezdirecek kişiyle bir araya geliyoruz. Kısa bir ön görüşme sonrasında Dilovası’nın neredeyse tüm sokak ve caddelerini araçla ve bazen yaya olarak geziyoruz. Gezimiz esnasında sokakta insanlarla konuşuyorum.  Dilovası’nda yaşamaktan memnun olup olmadıkları hakkında bizim için önemli, sorunun muhatapları için saçma olan sorulara aldığım anlamsız yüz ifadeleri ve bakışlardan oluşan cevaplarla adeta çarpılıyorum.

DERENİN DİLE OLSA DA KONUŞSA

Dilovası’nın neredeyse deniz paralelinde tek bir düz alanı var. Bu alanın tam ortasından Dil deresi akmakta. Derenin sağında ve solunda farklı içerikte fabrikalar dikkatimizden kaçmıyor.
Bu fabrikaların buraya adeta sıralı bir şekilde konumlanmasına şaşırmıyoruz. Çünkü tüm sanayi tesislerinin dere ve nehir kenarlarında kurulmasının kötü niyetli işletme anlayışı için avantajlı bir durum olduğunu günümüzde bilmeyen yok. Dil Deresi koyu bir tonda gözümüzün önünden denize doğru akıyor.  Hemen bölgemiz, Kocaali’mizin akarsuları ve denizimiz, İstanbul’a su sağlayan Melen Barajı aklımıza geliyor. Derenin rengi fabrikaların bıraktığı farklı renklerdeki sıvı atıklar nedeniyle belli mesafelerde farklılık gösterebiliyor. Bölgeyi bize gezdiren rehberimize sorduğumuzda Kimya OSB dahil farklı sanayi kollarının bulunduğu, Dilovasının zirvesi diyebileceğimiz tepeden aşağı doğru zaman zaman atık sularını bıraktığını öğreniyoruz.

ARITMA SİSTEMİ DEVREDE DEĞİL

Dereyi ve havayı kirletmemesi için takılmış filtre ve arıtma sistemlerinin yeterince çalıştırılmadığı bilgisine ulaşıyoruz.  Filtrelerin ve arıtma sisteminin çalışmaması ya da çalıştırılmamasının 2 nedeni olduğunu öğreniyoruz.  Bu sistemleri çalıştıran teknik personelin yetersiz oluşu, ya da özellikle arıtma sisteminin işletme maliyetinin yüksek oluşu.


TARIM VE HAYVANCILIK
Bölgeyi bize gezdiren rehberimizle birlikte sanayi kirliliği sorunuyla boğuşan Dilovası’nın zirvesine Kömür Organize sanayinin ve Kocaalilere ve Sakarya kamuoyuna örnek işletme, OSB diye lanse edilen kimya sanayinin bir arada olduğu GEBKİM kimya organize sanayi bölgesine doğru yola çıkıyoruz. Zirveye doğru yaklaştıkça bir şey dikkatimi çekiyor. Ağaçlar, meyve ağaçları ya bodur kalmış ya da gelişimini bir türlü sağlayamamışı. Zirveye ulaştığımızda Tavşancıl Köyünü gösteriyor rehberimiz ve ekliyor; Bu köy tarih boyunca meyve ve sebze deposu olarak bilinirdi. Köylünün ürettiği ürünler Allah’ın bir lütfu olarak çok lezzetli ve verimli olurdu. Bugün bu bölgelerde tarım yapmak mümkün değil.
Zaten bizler de gözlemleyebiliyoruz. Arazilerin üzerini kaplamış bitki örtüsü farklı bir renk tonu içermekte. Susuzluktan kavrulmak üzere olan bir görüntü dikkatimden kaçmıyor.
 Aynı şekilde geçmişte bu bölgede hayvancılık, küçükbaş hayvancılık yapıldığını aynı şekilde arazilerin, bitki örtüsünün sürekli kirlendiği için hayvancılığın artık yapılmadığı bilgisine ulaşıyorum.

KİMYA OSB VE GEBKİM


Nihayet Kocaali ilçemizde allanıp pullanarak sunulmak istenen, Kimya sanayisinin faaliyette olduğu kimya ihtisas sanayi bölgesine giriş yapıyoruz. 2500 dönüm alan üzerinde bugün tam kapasiteyle faaliyetlerini sürdürdüğünü öğrendiğimiz OSB’den içeri girdiğimizde, bizi hiç alışık olmadığımız bir koku karşılıyor. Bu kokunun ne olduğu hakkında bilgi almak için bölgeyi gezdiren rehberimizden bilgi almak istediğimde “Biz bu kokulara alıştık. Artık bağışıklık kazandık, onun için ben bir şey hissetmedim” cevabını veriyor. Kimya organize sanayini gezmeye devam ediyoruz. Gerçekten görsel olarak fabrikalar dikkatlerimizden kaçmıyor. Etrafları yeşillendirilmiş fabrikaların tepelerinde duran bacalardan atmosfere salınan beyazımsı dumanların varlığı sunulmak istenen görselliği bastırıyor!. Alanı gezmeye gözlemlemeye devam ediyoruz! İtfaiye binasından, Sağlık merkezine, PTT kurumundan, camisine ve kafeteryalara kadar komple bir tesisin varlığına şahitlik ediyoruz. Planlı bir bölge olduğu dikkatlerimizden kaçmıyor. Ancak aynı bölgede daha fazla durmamız mümkün olmuyor. Çünkü müthiş bir baş ağrısı adeta bizi bölgeden bir an önce uzaklaşmamız için harekete geçirmeye mecbur kılıyor. Dilovası ilçesinde bir mahalle muhtarıyla görüşmek istiyoruz.Bizleri bölgede gezdiren rehberimiz, Turgut Özal Mahalle Muhtarı Vacip Mengübeti ile iletişime geçmemizi öneriyor. Gerekeni yaparak Dilovası’nın özel nedeniyle ilgili tüm sorunlarını çektiğini öğrendiğimiz Turgut Özal Mahalle muhtarıyla buluşuyoruz. Muhtarımızın bölgesine ilgili, sorunlarına duyarlı olduğunu gözlemliyoruz. Konumuzu, ziyaret sebebimizi açtığımızda bizleri gayet olumlu karşıladı. Sorularımıza samimiyetle cevap verdi.

MUHTARDAN ÇAĞRI

Muhataplarımıza bu sanayilerin Dilovası’nda kurulmasının toplum sağlığını ne kadar etkilediği ile ilgili sorumuza, bu bilgilerin tüm kurumlarda olduğunu, ancak hastalık oranının normal kabul edilebilecek standartların 3 katı yüksek olduğunu ifade etti.
Sorularımızı sıraladık ve nüfus artışıyla ilgili bilgi istedik. Yıllardır nüfusun artmadığını, bazen eksildiğini bazen de durağan kaldığını ifade etti. Bunun nedenini sorduğumuzda, imkânı olan insanların yaşama amaçları olan ailelerini, çocuklarını Dilovası bölgesi dışında yaşattıklarını ve onlara da kirli hava solutmak istemediklerini ifade etti.
Bunun üzerine ‘Senin mahallende yaşayan insanlar bu durumdan haberdar değil mi?’ sorusuna verdiği cevap çok mandardı. Muhtar, “Gidecekleri başka bir yer yok, ekonomik imkânları buna el vermiyor. Mecbur burada hepimiz kalıyoruz” dedi.


GEÇMİŞE DÖNSEM İTİRAZ EDERDİM
Fabrikaların bizim bölgemize kurulmasıyla ilgili görüşünü sorduğumda, “Tarımın, yeşil alanların, denizin, akarsuların ve yaşamın olduğu bölgenizde Kimya OSB kurulmasına itiraz edin, kurdurmayın. Keşke zamanında bizim büyüklerimiz ve biz de itiraz edebilseydik. Geçmişe gitsek ben bu kirliliğin nedeni olan başta kimya fabrikaları olmak üzere yaşam alanlarımıza kurulmasına itiraz ederdim” dedi.
Kocaali’de bu işi savunan kurum ve kişiler, hangi kimya diye bir soruyla insanların aklını karıştırmaya çalışmaktalar. Örnek olarak Dilovası zirvesinde kurulmuş GEBKİM, Kimya İhtisas Organize Sanayi bölgesini göstermekteler. 

Gösterilen GEBKİM, Kimya İhtisas Organize Sanayi bölgesinde faaliyet gösteren firmaların ürettikleri mamulleri Kocaali ve Sakarya kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

İşte firmaların ürettikleri kimya çeşitleri
BOYA SANAYİ (İNŞAAT - OTO - YAT - TEKSTİL)
Her türlü boya, reçine, tiner, tutkal, PVA ve sair boyalar

KOZMETİK SANAYİ
Her türlü kozmetik ürünleri

TEMİZLİK MALZEMELERİ SANAYİ
Sıvı veya toz temizlik ürünleri

PLASTİK SANAYİ
Her türlü plastik üretimi ve değerlendirmesi

KİMYASAL MADDE ÜRETİMİ
Organik ve inorganik kimyasal maddeler üretimi

İLAÇ SANAYİ
Beşeri, zirai ve veteriner ilaçları

GIDA KATKI MADDELERİ
Gıda Sanayinde kullanılan tüm gıda katkı maddeleri, organik aromalar gibi kimya çeşitliliğinde üretimler yapılmaktadır. Bu sanayilerin ülkemizin ve bölgemizin kalkınmasında ve gelişmesinde bugüne kadar yadsınamaz katkısı olduğu bir gerçek. Bundan sonra da olacağı muhakkak. Ancak bu sanayi dallarının Kocaali ve Karasu gibi tarım, turizm, akarsuların hayat bulduğu, yerleşim, insan yoğunluğunun üst seviyede olan kent merkezlerinin adeta tam dibine yapılması kabul edilemez. Bu tür kimya ihtisas tesislerin su havzalarının, tarım alanlarının, kent ve yerleşim merkezlerinin, insanların yoğun olarak yaşadığı alanların dışında, mümkünse daha çok kıraç bölgelerde kurulması uzun vadede toplumumuzun çıkarına olacağı muhakkaktır.
O nedenle diyoruz ki;
Temiz sanayiye evet.
Toplum sağlığı, tarım ve bir bütün olarak doğaya saygılı sanayiye bölgemizde evet. Şerif Sarı


  

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2019, 20:07
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Muteber
Muteber - 1 yıl Önce

Uçak düşer diye binmeyelimmi?
Hasta oluruz diye sokağa çıkmayalımmı?
Yolda başına birşey gelir diye çocuğu okula yollamayalımmı?
En kötüyü örnek verip yine aynısını beklemek doğru değil. Sakarya gayet güzel bu isleri organize edecek kurumlara sahip.

Burhan Tunca
Burhan Tunca - 1 yıl Önce

Çok açık, uyarıcı bir yazı, umarım yetkililer bunu dikkate alır.
Teşekkürler Şerif SARI