‘Kimya OSB’ye’ karşı kampanya başlattılar!

Kocaali’de kurulması planlanan Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne karşı imza kampanyası başlatıldı 

‘Kimya OSB’ye’ karşı kampanya başlattılar!

sakaryayenihaber.com - 
Kimya ürünleri alanında yatırımları bulunan sanayiciler, Kocaali’de Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurmak için çalışma başlattı. Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, son belediye meclis toplantısında SATSO ile konuya ilişkin görüştüklerini açıkladı. Karasu-Kocaali karayolunun kuzeyinde Kocaali Yalı Mahallesi ile Karasu Kuyumcullu Mahallesi arasında kalan 5 bin dönümlük bir arazide kurulması planlanan Kimya OSB, Sakarya Yenihaber’de manşet olunca ilçede de bir numaralı gündem maddesi oldu. 
Kocaali Sivil Toplum Platformu, Kimya OSB’ye karşı imza kampanyası başlattıklarını duyurdu. Platformun sözcüsü Şerif Sarı, “İlçemizde yapılmak istenen; tarım alanlarını, insanların ve diğer canlıların yoğun olarak yararlandığı su havzalarını ve tüm canlıları hedef aldığı örnekleriyle sabit olan, Kimya İhtisas sanayisinin kurulmaması için, sivil inisiyatifi alarak aşağıdaki imza metnini ilimiz Sakarya bütününde ve ilçelerimizde duyarlı kurum, kuruluş ve kişilerin dikkatine sunduk. Bu imza çalışmasını sonlandırdığımızda atıfta bulunduğumuz, muhataplarımız olan seçilmiş ve atanmış yöneticilerimize ulaştıracağız” ifadelerini kullandı. 
Kampanyayla imzaya açılan metin şu şekilde: 
Kocaali Belediye Başkanlığı, Sakarya Valiliği, TBMM Başkanlığına

İnsan ve Doğayı bir bütün olarak tahrip ettiği bilimsel verilerle tespit edilmiş “Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin” Başta Fındık tarımı olmak üzere tarım çeşitliliğinin üretim alanı ve Turizm bölgesi olarak bilinen, Yeşille Mavinin hayat bulduğu, Kocaali İlçesine kurulmamasını biz aşağıda imzası bulunan “Meslek Odaları, Siyasi Parti, Sivil Toplum Temsilcileri”  ve geçmişimizden bizlere, gelecek nesillerimize  ulaştırılmak üzere miras bırakılan doğayı koruyan ve doğaya saygılı bireyler olarak talep ediyoruz. 
Kocaali Sivil Toplum Platformu organizasyonunun düzenlemiş olduğu bu imza metnini, siz değerli yöneticilerimize ulaştırmak üzere imza altına alıyoruz. 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2019, 10:49
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramazan özdemir
Ramazan özdemir - 10 ay Önce

Doğamız bozulmasın İstanbul'dan kaçıp kocaaliye geldik çocuklarımız sağlıklı büyüsün diye lütfen doğamızı bozmayın

DAVUT GÜNER
DAVUT GÜNER - 10 ay Önce

BÖLGEMİZDE BÖYLE BİR KİMYASAL SANAYİYİ KESİNLİKLE İSTEMİYORUZ.ÇOCUKLARİMİZİN VE HALKIMIZIN KANSER TEHDİDİ ALTINDA YAŞAMASINI İSTEMİYORUZ.GUZEL ÇEVREMİZİN, HAVAMIZİN BOZULARAK YAŞANMAZ BİR ÇOĞRAFYA HALİNE GELMESİNE KESİNLİKLE İZİN VERMEYİZ UÇUNDA ÖLÜMDE OLSA DİRENMEYE HAZIRIZ

Fikret Kökalp
Fikret Kökalp - 10 ay Önce

Tarım alanlarını yok etmek amacı ile Kimya Organize San. Bölgesi kurulmak isteniyor. ABD. de tarım arazilerine çivi çakamazsınız.

Mehmet
Mehmet - 10 ay Önce

Her türlü tehlikeye hastalığa sanayi kuruyoruz diyosunuz burası öyle bi yer değil açılmaması için gerekli herşeyi yapmaya hazırız gidin başka ıssız bi yerde kurun

MEHMET EKŞİOĞLU
MEHMET EKŞİOĞLU - 10 ay Önce

Hiç bir yer bulamadılar,gözlerini yeşille mavinin birleştiği canım KocaAli'ye diktiler.Sağlıklı yaşamak isteyen herkes,bu projenin karşısında olmalı.Son pişmanlık fayda etmez.SAĞLIKLI YAŞAMAK HER CANLININ HAKKI...

Güler aslan
Güler aslan - 10 ay Önce

Sadece yerel basın yetmez, genel basınıda çağırmalıyız zaten gerçekleri konuşan kaç gazete tv var ki fox haberi davet etmek gerek nazlı yerebasmaz bu konularda çok ilgili. Kapı kapı dolaşıp imza alıp halkı bilgilendirmek gerek maalesef akpye en çok bu il ve ilçeden çıkıyo insanlar yanlış da anlayabilir partizanca davranıyorsunuz diye. Ama önemli olan sağlığımız burada santrallerin olduğu yerleri görüyoruz adam diyo anamı babamı kardeşlerimi kanser yüzünden kaybettim diyo. Osb fabrikaları kurulursa insanlar bir seneye varmaz onkoloji bölümlerinden beri gelmez ayrıca yoğun bir göç de olur kimse kalmaz kalanlar da gidecek yeri olmadığı için kalır. İlla fabrika kurulacaksa gıda, mobilya vs o tür fabrikalar kurulsun ama yerleşim yerlerine değil. Bu işin altında rant var halka düşmanlık var. Çok güçlü bir beraberlik oluşturmak gerek nasıl ki Rize de bir avuç insan HESlere karşı çıktı engelledi bizde yığın olmalıyız biz halkız çünkü biz yetkiyi bunlara bizi zehirleyin diye vermedik. İddia ediyorum eğer o fabrikalar kurulursa ilk buraları terkeden bu işe olur diye imza atanlar olacak geridekiler umurlarında olmayacak uyanık olmalıyız bizi bizden başka savunan kimse yok bu zamanda.

Cedric
Cedric - 10 ay Önce

Ya sizler ne istiyorsunuz doğaya fındık bahçelerine hersene bir sürü kimyasal atıyorsunuz onu gözünüz görmüyor truzim bölgesiymiş senede 1 ay sezon olmuyan bir yer kocaali bölgeye bu tarz fabrikalar şart iş olanagı sıfır bölgede ve artık eskisi gibi değil sistem filitre sistemleri var tabi kocaali yarı olmaya bazıları imza kampanyası başlatıyor gerçekten yazık gerici olmayın

SIRADAKİ HABER