Kırmızı listedeki 4 Sakaryalı terörist için 40 milyon TL ödül

İçişleri Bakanlığı'nın terörden arananlar listesi kırmızı kategoride bulunan Sakarya bağlantılı 4 isim 40 milyon lira ödülle aranıyor

Kırmızı listedeki 4 Sakaryalı terörist için 40 milyon TL ödül

sakaryayenihaber.com - 
İçişleri Bakanlığı'nın terör suçundan aranan firarilerin yakalanmasını kolaylaştırmak için hazırladığı listeler aralıklarla güncelleniyor. 
Listede en azılı teröristlerin yer aldığı kırmızı kategoride ise 2'si Sakaryalı, 2'si Sakarya bağlantılı olmak üzere 4 isim yer alıyor. Bu isimler kırmızı kategorideki diğer teröristler gibi 10'ar milyon lira ödülle aranıyor. Terörden arananlar listesinin diğer kategorilerinde de Sakaryalı ve Sakarya bağlantılı çok sayıda isim yer alıyor. 

12 YILDIR ÖRGÜTÜN LİDERİ
DHKP-C terör örgütünün lideri Hendek doğumlu Musa Aşoğlu, Hollanda'da yaşamını sürdürürken Türkiye'de kanlı eylemlere imza atan Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (DHKP-C)'nin lideri oldu. 
Terör örgütünün çok sayıda eyleminin azmettirici olan Aşoğlu, 4 yıl önce Almanya'da tutuklanırken, 2019'un Şubat ayında 6 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. 
Tutukluğu süren Aşoğlu'nun Türkiye'ye iadesi için işlemler sürüyor. Hollanda vatandaşlığı da bulunan Aşoğlu'nun 1990 yılında örgüte katıldığı, 2008 yılında Dursun Karataş'ın ölümüyle de lider olduğu biliniyor. 

DİĞER 3'Ü FETÖ'DEN 
Kırmızı kategoride yer alan Sakarya bağlantılı dğer 3 terörist ise Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi ve yönetici olmak suçlamasıyla aranıyor. Serdivanlı Cevdet Türkyolu'nun yanı sıra, terör örgütünün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi öncesinde Sakarya Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan Adil Öksüz ve Suat Yıldırım da dikkat çeken isimler... 

GÜLEN'İN SEKRETERİ 'UZUN CEVDET' 
Serdivan Aralık mahallesi doğumlu Cevdet Türkyolu, FETÖ'nün elebaşı Fetullah Gülen'in en yakınındaki adam olarak biliniyor. 'Uzun Cevdet' lakaplı fetullahçı terörist, Gülen'in Türkiye'de olduğu yıllar ve ABD'ye kaçmasından itibaren örgüt elebaşının en yakınında... 
ABD'de "Gülen'in sekreteri" olarak görev yaptığı bilinen Türkyolu'nun emlak zengini olduğuna yönelik bilgiler ortaya çıkmıştı. 
Türkyolu, Sakarya mahkemelerinde FETÖ üyesi ve yöneticisi olmak başta olmak üzere çeşitli suçlardan yargılanıyor. 

FETÖ'NÜN 'SIR'I
Fetullahçı teröristlerin darbe girişimini Ankara'daki Akıncı üssünden yönettiği ortaya çıkan Adil Öksüz'ün ismi bu tarihten itibaren biliniyor. Örgütün elebaşı Gülen'in operasyon elemanlarından olduğu ortaya çıkan Öksüz, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Yrd. Doç. Dr. unvanıyla öğretim üyesi olarak görev yapıyordu. Darbe gecesi Akıncı üssünde yakalandıktan sonra mahkemece serbest bırakılınca '34 SIR 49' plakalı aracıyla Akyazı'daki aile evine gelen Öksüz, ertesi gün kayıplara karıştı. Öksüz'ün Almanya'da olduğu ileri sürülse de iade taleplerinden olumlu sonuç çıkmadı. 

ÖRGÜTÜN SAÜ İMAMI 
Kırmızı kategorideki bir diğer eski SAÜ'lü isim ise Suat Yıldırım... SAÜ İlahiyat Fakültesinde uzun yıllar Profesör olarak görev yapan Yıldırım, 90'larda fakülte dekanlığı yaparken Adil Öksüz ve terör örgütünün ekran yüzlerinden Prof. Dr. Davut Aydüz'ü SAÜ'ye almıştı. Son olarak terör örgütü bağlantılı Özel Fatih Üniversitesinde görev yapan Yıldırım'ın 4 Eylül 2015'te ABD'ye kaçtığı ortaya çıkmıştı. Yıldırım, halen daha örgütün sosyal medya hesaplarında dini sohbetler adında örgüt propagandası yapıyor. FETÖ'ye yönelik Ankara'da yürütülen ana davada Suat Yıldırım "Sakarya Üniversitesi’nin eski imamı" olarak yer alıyor.


Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2020, 12:27
banner3
YORUM EKLE