Kocaali'de altın aranacak

Sakarya'da 4 Farklı Alanda Maden Arama Ruhsatı İçin İhale Yapılacak. Melen Barajı Çevresinde İçinden İsale Hattı da Geçen 20 Bin Dönüm Alanda ise Altın, Gümüş ve Uranyum Aranacak.

Kocaali'de altın aranacak

Adayorum Sitesi’nin haberine göre, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Sakarya'da 4 farklı alanda maden arama ruhsatı vermek için ihaleye çıkmaya hazırlanıyor. Maden ruhsatı verilecek alanlardan 2 tanesi Pamukova'da, 2 tanesi ise Kocaali'de bulunuyor. Pamukova'da maden araması yapılacak toplam alan 2 bin dönüm olacak. Kocaali'de ise toplam 40 bin dönüm alanda maden araması yapılacak.
Bakanlık, Sakarya'da 2 farklı maden grubu için arama izni verecek. Arama izinlerinden ilki Kocaali'de iki farklı bölge için verilecek. Kocaali ilçesinde ihale edilecek sahalarda ise 4.grup maden olarak adlandırılan mineraller aranacak. Bu maden grubu arasında Altın, Uranyum, Toryum Gümüş, Platin, Bakır, Kurşun, Çinko, Demir, gibi değerli madenlerde bulunuyor. 
MELEN BARAJINA KOMŞU
Kocaali'de arama yapılacak olan alanlardan ilki Melen Barajı inşaatına oldukça yakın bir konumda bulunuyor. 20 bin dönümlük maden arama alanı, Kocaali’nin Demiraçma ve Açmabaşı bölgeleri arasında kalıyor. Maden Arama bölgesi Gümüşoluk, Selahiye ve Çobansayvant Bölgelerini içine alıyor. Melen Barajına oldukça yakın olan bu maden arama bölgesinin içerisinden Melen Barajının isale suyu hattı da geçiyor. İhale edilecek olan bu sahanın izin cetvelinde, "Sahanın ortasından 11.91 ha (100 dönüm) .İçmesuyu isale hattı geçmektedir" uyarısı da yer alıyor. 

CAFERİYE BÖLGESİ
Kocaali'de maden araması yapılacak ikinci alan ise, Caferiye bölgesinde bulunuyor. 20 bin dönüm alanı içine alan maden arama bölgesinin bir ucu Düzce sınırında Melen Çayı'na yakın bir bölgeden başlıyor. Maden Arama Bölgesi, Caferiye TOKİ konutlarına çok yakın bir bölgeden devam edip, Selahiye'ye kadar uzanıyor. Maden arama bölgesi Karadeniz kıyısına da oldukça yakın bir sınırda bulunacak. 

DİĞER ALANLAR PAMUKOVA'DA
Pamukova ilçesinde verilecek olan ruhsat 2.Grup madenleri içeriyor. Bu maden grubu arasında Kalsit, Dolomit, Kalker, Granit, Andezit, Bazalt gibi maddeler dikkat çekiyor. Pamukova'da yapılacak olan maden aramaları Kazımiye, Eskiyayla arasında yer alıyor. 

İHALE 24 ŞUBAT'TA
Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Kocaali ve Pamukova'daki 4 maden sahası için ihaleye 24 Şubat'ta çıkacak. Kocaali'de yer alan maden arama bölgeleri Ekim 2018'de daha önce de ihaleye çıkmış ancak ihalede istekli çıkmamıştı.

SAKARYA'DA HANGİ MADENLER ARANACAK
Kaolen, Dikit, Nakrit, Halloysit, Endellit, Anaksit, Bentonit, Montmorillonit, Baydilit, Nontronit, Saponit, Hektorit, İllit, Vermikülit, Allofan, İmalogit, Klorit, Sepiyolit, Paligorskit (Atapuljit), Loglinit ve bunların karışımı killer, Refrakter killer, Jips, Anhidrit, Alünit (Şap), Halit, Sodyum, Potasyum, Lityum, Kalsiyum, Magnezyum, Klor, Nitrat, İyot, Flor, Brom ve diğer tuzlar, Bor tuzları (Kolemanit, Uleksit, Borasit, Tinkal, Pandermit veya bünyesinde en az B2O3 içeren diğer Bor mineralleri), Stronsiyum tuzları (Selestin, Stronsiyanit), Barit, Vollastonit, Talk, Steattit, Pirofillit, Diatomit, Olivin, Dunit, Sillimanit, Andaluzit, Dumortiorit, Disten (Kyanit), Fosfat, Apatit, Asbest (Amyant), Manyezit, Huntit, Tabiî Soda mineralleri (Trona, Nakolit, Davsonit), Zeolit, Pomza, Pekştayn, Perlit, Obsidyen, Grafit, Kükürt, Flüorit, Kriyolit, Zımpara Taşı, Korundum, Diyasporit, Kuvars, Kuvarsit. Kalsit, Dolomit, Kalker, Granit, Andezit, Bazalt gibi kayaçlardan agrega, hazır beton ve asfalt yapılarak kullanılan kayaçlar, Mermer, Traverten, Granit, Andezit, Bazalt gibi blok olarak üretilen taşlar ile dekoratif amaçla kullanılan doğal taşlar. ve Kalsit, Dolomit, Kalker, Granit, Andezit, Bazalt gibi kayaçlardan entegre çimento, kireç ve kalsit öğütme tesisinde kullanılan kayaçlar.  Steattit, Pirofillit, Diatomit, Olivin, Dunit, Sillimanit, Andaluzit, Dumortiorit, Disten (Kyanit), Fosfat, Apatit, Asbest (Amyant), Manyezit, Huntit, Tabiî Soda mineralleri (Trona, Nakolit, Davsonit), Zeolit, Pomza, Pekştayn, Perlit, Obsidyen, Grafit, Kükürt, Flüorit, Kriyolit, Zımpara Taşı, Korundum, Diyasporit, Kuvars, Kuvarsit ve bileşiminde en az


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2020, 17:56
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayla Yaprak
Ayla Yaprak - 9 ay Önce

Altın madeninin çıkarma yöntemi açısından çevreye zararları başta Bergama olmak üzere bircok maden alaninda gözle görülmektedir. Sadece altın değil çok fazla çeşit kaynak çıkarilmak istendiginde olay daha da degismekte. Cennet gibi doğaya sahipken o ilçeyi zehir saçan bir bölgeye çevirmek akıl almaz bir durum yaşatır...
Yöre halkına gereken bilinçlendirme çalışmasıni yapmak için hazırım.

Lütfi akbıyık
Lütfi akbıyık - 9 ay Önce

350 bin versinler dönümüne düşünelim

Cemal tuna
Cemal tuna - 9 ay Önce

Bu ülkenin yerüstü kaynaklarını. Anlaşılan sıra yeraltı kaynaklarına. Yeşili tabiatı ve suyu. Kocaali ilçesi tabiat güzelliği yeşili ve tanımı ile gelişmiş. Bu gidişle bu ülkede yaşayamaz hale geleceğiz.. bu ülkenin bundan sonra da insan gibi yaşamaya ve yaşatmaya hakkı var. 66 yıllık ömrüm da ilk defa bu dönemde ülke kaynaklarının tamamen yok edildiğine şahit. Tek sorumlusu iktidardır çare bu iktidardan

Zekiye Aydın
Zekiye Aydın - 9 ay Önce

Bu konu hakkında köy halkı neden bilinçli bir şekilde bilgilendirilmiyor. Maden arama çalışmalarına karşı olma gibi bir lüksümüz olamaz. Ülkemizin kazançlı bir gelişime hakkı vardır. Sadece halk mağdur edilmesin yeter. Vatanımıza milletimize hayırlı olması dileklerimle.

Enes çelik
Enes çelik - 8 ay Önce

Ülkenin yer altı kaynaklarını kullanmak kötü bişey değil siz hangi zihniyetle doğayı katlediyorsunuz diyorsunuz, ülkemize gelir getirecek bi kaynağımız olmdığından enflasyon oluyor zaten şaka gibi birde gelmiş madenler çıkarılmasın diyorsunuz.

Zekiye
Zekiye - 7 ay Önce

24 şubat ihalesinin sonucunu bilen varmı

Hakan koto
Hakan koto - 7 ay Önce

Ülke ekonomık krız yaşarken böyle yeraltı madenlerimizin olması çok iyi bir şey evet orada yaşayan insanlar doğa çok iyi ama devlet kimseyi sokakta bırakmıyor sonucta herkese hakkını fazlasıyla verıyor inşAllah böyle bir şey gerçek olur ekonomıye katkı demek gelecek nesıllerin iyi bir hayat yaşaması demek

SIRADAKİ HABER