Korkutan deprem tahmini: 7.5'in üzerinde olacak

Jeofizik Uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu Marmara Depreminin üzerinden geçen 21 yılda olası İstanbul Depremi için risk oranının büyüdüğünü söyledi. Bu deprem eğer yaşanırsa Sakarya'yı da büyük oranda etkileyeceği tahmin ediliyor

Korkutan deprem tahmini: 7.5'in üzerinde olacak

Dr. Oğuz Gündoğdu, 17 Ağustos 1999 Depremi’nden bu yana 21 yıl geçtiğini, olası İstanbul Depremi için riskin her geçen yıl biraz daha arttığını belirterek yaptığı açıklamada ; “Geçen yıl 26 Eylül’de Silivri açıklarında 5.8 büyüklüğünde deprem oldu. Onu, İstanbul için beklenen deprem konusunda son uyarılardan biri olarak kabul etmek mümkün. Onun arkasından 4.7 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Silivri’de daha önce de 5.6 büyüklüğünde deprem oldu. Bunlar Marmara Denizi’nin gittikçe enerji topladığını ve bunu ortaya çıkarmaya hazır olduğunu gösteriyor. Bu durumda alınacak önlemlere gelmek lazım. Kentsel dönüşüm bunun tek çaresi. Ancak bizim anlayışımızda tam olarak uygulanan bir yer yok. Herkes kendi binasını sağlamlaştırma derdinde. Yanındaki bina umurunda değil. Sanki 'yandaki bina üzerine yıkılmaz' gibi bir tutum, anlayış var. Devletin de bu işin arkasında olması, bu işe girişenleri desteklemesi ve yanında olması lazım. Herkesin mali durumu iyi değil. Bir de pandemi dönemi başladı. Halkın daha çok desteklere ihtiyaçları var. 21 yılda doğru dürüst bir yapılanma göremiyorum.”

EĞİTİM YÖNÜNDE ZAYIFLIK VAR

Marmara depreminin ardından dönemin Kandilli Rasathanesi Başkanı Prof.Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın başkanlığında yapılan değerlendirme sonunda olası İstanbul Depremi’nin yüzde 62 oranında 30 yıl içinde olacağının söylendiğini hatırlatan Dr. Gündoğdu, “21 yıl geçti. O hesaplar doğru çıkarsa eli kulağında demektir. Bunu depremlerden de anlıyoruz. Tespit ettiğimiz ufak-tefek depremler var. Marmara çok aktif halde. Bunu Silivri’de 5.8 büyüklüğünde depremle hissettirdi. O deprem bayağı hasar verdi. Ama bunlar çok çabuk unutuluyor. Eğitim yönünden zayıflıklar var. Koronavirüs ve deprem konusundaki önlemleri düşününce bayağı moralim bozuk benim. Eğitimi hiçbir zaman tam olarak veremedik” dedi.

İSTANBUL DEPREMİ 7’NİN ÜZERİNDE OLACAK

1999 depreminde yaklaşık 17 bin kayıp verildiğini hatırlatan Oğuz Gündoğdu; “Bizim yaptığımız hesaplamada 1999 depremi 7.6’nın altında değildi. Enerji bakımından 7.4 ile 7.6 arasında büyük bir fark var. Şimdi de beklenen olası İstanbul Depremi 7’nin üzerinde Kandili’nin verdiği verilere bakarsak 7.5’un üzerinde olacak.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2020, 19:15
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakana talay
Hakana talay - 2 ay Önce

Ist depremden başka hiç bir şey hafifletemez korana hariç dünya üstümüze gelse yine bitmez Allah bilir işini

SIRADAKİ HABER