Korona geldi o hastalıklar çoğaldı!

2020 yılının mart ayından bu yana ülkemizde görülen kovid-19 salgını nedeniyle kurulan COVID-19 Psikososyal Destek Hattı, 9 aylık süreçte 4 bin 95 kişiye psikolojik danışmanlık hizmeti verdi

Korona geldi o hastalıklar çoğaldı!

sakaryayenihaber.com-Şevval GEÇİN

Kovid-19 salgının artması nedeniyle devlet, özel hastane ve klinikte çalışan psikologlar

tedbir amaçlı çevrimiçi hizmet vermeye başlarken, kovid-19 salgınına yönelik kurulan Psikososyal Destek Hattı’na ise en yoğun başvuru sebepleri; stres, kaygı ve salgın ile ilgili bilgi edinme konuları olduğu öğrenildi.

OLUMSUZ ETKİLİYOR

9 aylık süreçte evde kalan vatandaşlar, ortaya çıkan kovid-19 salgını nedeniyle olumsuz etkiler ile karşılaştı. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarından sonra insanların panik yaşadığı, var olan kriz psikolojilerini olumsuz yönde etkilediği tespit edildi. Uzmanlar tarafından açıklanan verilere göre, “İnsanlar, sosyal medyada üzerinden doğru-yanlış birçok bilgi edindi. Bireyler korku, panik, stres ve endişe yaşarken uyku ve beslenme problemleri, bunun yanında obsesif düşünceler ve fobiler oldukça fazla görülen ruhsal rahatsızlıklar haline gelmiştir” ifadelerine yer verildi.

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdüren Psikososyal Destek Hattı 9 aylık sürede 4 bin 95 kişiye psikolojik danışmanlık hizmeti verdi. Kaygı ve panik halinde uzman yardımı almak gerektiğini belirten yetkililer, hafta içi 08.30- ile 17.00 saatleri arasında 0264 251 34 27 numaralı telefon üzerinden destek hattına ulaşabileceklerini söyledi. Son olarak başvuruların değerlendirilerek gerekli durumlarda kişiler psikiyatri uzmanlarına yönlendirildiği bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 17:50
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Uğur
Uğur - 2 hafta Önce

ACABA BU KONUDA MEDYA ÜZERİNE DÜŞEN ÖZELEŞTİRİYİ YAPIYORMU? ANLAYANA!!!