Korona hastaları telefondan takip edilecek!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gerçekleştirdiği Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında, koronavirüsüne karşı alınan önlemler ve yeni kararları duyurdu. Yeni gelişmelerden biride Koronavirüslü hastaların takibi için hazırlanan bir uygulamanın hayata geçirileceğiydi.

Korona hastaları telefondan takip edilecek!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı konuşmasında, koronavirüsü teşhisli hastaların takibi için geliştirilen bir uygulamanın yakın zamanda hayata geçeceğini belirterek, aplikasyonu hastaların indirmek zorunda olduğunu ifade etti. 

Türkiye'de görülen koronavirüsü ile ilgili alınan önlemler kapsamında açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir aplikasyon sistemi geliştirildiğini ve bu uygulamanın 3 gün içinde hayata geçirileceğini söyledi. 

Uygulama tam olarak nedir?

Aplikasyon uygulamasına değinen Koca şunları söyledi;

Taramayı yoğun yaptığımız dönemde vaka sayısında oran bazlı düşüş oluyor. Vakalarımızı ve temasta olanları takip etmek ve vakaların özellikle izole olmalarını sağlamak için bir çalışma yaptık. Bu 3 operatör ve BTK’nın içinde olduğu bir tablo. Önümüzdeki 3 gün içinde devrede olacak. Bir aplikasyon geliştirildi.

Emniyet güçleri, uygulama üzerinden takip edilen koronavirüs hastalarının izole şartlarına uymaması durumunda harekete geçecek.”

Bu hastalarımız aplikasyonu indirmek zorundalar. Hem takip edilecek hem de durumlarını anlık görecekleri bir sisteme geçmiş oluyoruz. Evde izole olmasını hatırlatan bir sistemden bahsediyorum. Bununla ilgili açıklamalar önümüzdeki günlerde yapılmış olacak. İnsanlık nice büyük tehlikelerin hakkından geldi. Burada da başarıya ulaşacağız. Süreci takip ederken olumlu gözlemlerimiz var. Bunların istikrar kazanmasını bekliyoruz. Herkes kurallara uysun, emin olun bu hasarı en aza indireceğiz”

Proje kapsamında pozitif vakaların hem kendilerinin hem yakınlarının hem de bütün bir toplumun sağlığı için gerekli olan izolasyon kuralına uyup uymadıklarının takip edilmesi planlanıyor.

İzolasyona Riayet Etmeyen Uyarılacak Pandemi İzolasyon Takip Projesi ile;

-Kovid-19 riski nedeniyle evde izolasyon altında bulunması gereken kişiler evlerini terk ederse, telefonlarına uyarı mesajı gelecek.

-Ayrıca otomatik çağrı teknolojisi aracılığıyla bu kişilerle anında iletişime geçilecek ve kendilerinden izolasyon altında bulunmaları gereken yere dönmeleri istenecek.

-Uyarıya riayet etmeyen ve ihlale devam edenlerin durumu ilgili emniyet birimleriyle paylaşılacak, gerekli idari önlem ve yaptırım uygulanması sağlanacak.

-Yol kontrolü yapan emniyet ekipleri, kişinin bilgilerini sorgulayarak izolasyon ihlali yapıp yapmadığını öğrenebilecek.

Kovid-19 salgını ile mücadelede çok etkili bir araç olacak Pandemi İzolasyon Takip Projesi ile bulaşın büyük oranda azaltılması hedefleniyor. Proje, kişinin sadece kendisinin değil yakınlarının ve toplum sağlığının güvenliği için de önemli olacak. Böylelikle karantina altındaki kişilerin ve bölgelerin hareketliliği gözlemlenebilecek, salgının yayılmasını önleyici analizler yapılabilecek.

Kişisel Veriler Korunacak

Dünyanın farklı ülkelerinde uygulanan benzer projeler, Kovid-19 ile mücadelede önemli kazanımlar sağlanmasına imkan veriyor. Proje kapsamında elde edilen veriler, salgınla mücadele dışında hiçbir amaçla kullanılmayacak ve salgın riski sona erdiği tarihte imha edilecek. Verilerin başka bir hiçbir amaçla kullanılamaması devlet güvencesinde olacak ve sistemin güvenliği sıkı bir şekilde kontrol edilecek.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 15:52
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER