'KREDİLERİMİZE RAĞBET ARTTI'

Üyeleriyle yemekte buluşan Adapazarı Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hayri Balaban, 2018 yılının esnaf adına zor geçtiğini belirterek, “Piyasada sıcak para kalmadığı için kredilerimize rağbet arttı” dedi.

'KREDİLERİMİZE RAĞBET ARTTI'

Adapazarı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hayri Balaban üyeleriyle bir araya geldi. Yemekte konuşan Balaban, seçimli genel kurulları yönetim kurulu kararıyla 3 yılda bir yapmaya karar verdiklerini belirtti. Yaptıkları çalışmaları değerlendiren Balaban, “2018 yılında 51 milyon lira kredi ile hedeflerinin üzerine çıktıklarını söyledi. Balaban, “2019 yılındaki hedefimizi de 60 milyon lira olarak belirledik” dedi. 2018 yılının esnaf adına zor geçtiğini dile getiren Balaban, “Özellikle yılın ikinci yarısında yaşanan gelişmeler esnafımızı bir hayli zorladı. Piyasada sıcak para kalmadığı için kredilerimize rağbet arttı. Son aylarda neredeyse taleplere yetişmeye zorlandık. Biz bu dar zamanda esnafımıza destek olduk ve olmaya da devam edeceğiz” dedi.
40 MİLYON KREDİ
2017 yılında 592 esnafa 40 milyon kredi dağıttıklarını hatırlatan Hayri Balaban, “Bu rakam 2018 yılında 626 kişiye 51 milyon 153 bin lira olarak gerçekleşti. Kişi ve miktar olarak baktığımızda iki yıl arasında büyük bir fark var. 10 milyon liralık bir artış söz konusu. Banka faizleri ile bizim faizlerimiz arasındaki makasın çok açılması da esnafı bize yönlendirdi. Biz tüm krizlere rağmen hazine destekli olarak yüzde 5 faizle kredi verirken banka faizleri yüzde 25-30’lara ulaştı. Bu yüzden esnaflarımızın kredi talepleri yoğunlaştı. Biz de elimizden geldiği kadar bu talepleri karşılamaya çalıştık” dedi. Geri ödemelerde sıkıntı yaşanmadığını da dile getiren Balaban, “Aralık ayında sadece yüzde 1’lik bir sıkıntı oldu. Bu da yılsonu olduğu için her zaman karşımıza çıkan bir durum. Esnafımızın geri ödemelerinde bu durum dışında bir sıkıntı söz konusu değil” dedi. Yemek sonrası üyelere alışveriş fileleri dağıtıldı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER